آیا هر كودكی كه در صحبت كردن مشكل دارد، دچار لكنت زبان است؟


آیا هر كودكی كه در صحبت كردن مشكل دارد، دچار لكنت زبان است؟.
تیک را درآینه ببین!

آیا هر كودكی كه در صحبت كردن مشكل دارد، دچار لكنت زبان هست؟

.
تیک تیک ، تاک تاک

كودك و لكنت زبان ( قسمت دوم )

.
بچه های خوب ، عادت های بد(1)
.
 عادت های بد،خداحافظ
آیا هر كودكی كه در صحبت كردن مشكل دارد، دچار لكنت زبان هست؟
.
مچ‌گیری مثبت برای کودکان!
.
فرشته‌های کوچک، قلدران بزرگ
در قسمت قبل فرمودیم كه ناروانی كلامی با لكنت تفاوت دارد .
در اینجا به ذكر علائم ناروانی كلام و تفاوت اون با لكنت می پردازیم.

1- تكرار مكرر حروف و كلمات

همه ی ما ( بخصوص كودكان كه سخن فرمودن را یاد می گیرند)  بعضاً به هنگام صحبت ، حروف ، كلمات و یا جملاتی را تكرار می كنیم .
بنابراین تكرار مكرر كلمه ای ، برای كودك چهار ساله ، چندان غیرطبیعی نیست .
بعضی اوقات ، ممكن هست كلمات آغازین ( شروع جمله ) به صورت خیلی كشیده ادا شود .
مثل « اَه » - « دَ » - « مَن » .
و یا این كه به هنگام شروع صحبت ممكن هست بخشی از كلمات ، معمولاً بخش اول اونها ، تكرار شود .اگر كودك شما این چنین تكرار كردن كلمات را در موقعیت های مختلف و با كلمات متنوع و بیش از حد عادی از خود نشان می دهد ، ممكن هست تا حدی با مشكل گویایی مواجه شده باشد .
البته باید توجه داشت كه برای كودكان ، تكرار بخشی از كلمات ( معمولاً سیلاب اول كلمات ) ، یك مرحله گذرا در روند صحبت كردن هست ، این كار بسیار شبیه به مرحله انجام حركات ناموزونی هست كه كودكان وقتی  می خواهند راه رفتن یا دویدن را یاد بگیرند از خود نشان می دهند.
در هر حال تكرار مكرر كلمات ، یكی از نشانه های اولیه ای هست كه فرمودار درمان در بررسی احتمال وقوع لكنت به اون توجه دارد..
قلدری کودکانه

2 - طولانی ادا كردن كلمات

در بعضی از مواقع ، كودكان به جای تكرار كلمات یا صداها ، ممكن هست صدای حرف اول كلمه ای را به طور قابل ملاحظه ای كش دهند و طولانی ادا نمایند ؛ مثلاً « م » كلمه مادر را بكشند « مادر» .این دو علامت اولیه ، یعنی تكرار كلمات و حروف و كشیده ادا كردن صداها ، ممكن هست بعضی اوقات تقریباً در همه كودكان مشاهده شود.
اما اگر این نوع رفتارهای كلامی بیش از حد عادی ، یعنی به دفعات فراوان و در موقعیت های مختلف در كودك مشاهده شد و احساس كردید كه این امر بر توانمندی كودك در برقراری ارتباط كلامی با دیگران تأثیر گذاشته هست ، اون وقت لازم هست كه به طور جدی در فكر اصلاح گویایی كودك خود باشید ..
همراه با مدرسه

3- لرزشهای عضلات دستگاه گویایی

گاهی ممكن هست متوجه شوید كه كودك به هنگام صحبت ( اونگاه كه به نظر می رسد در ادای كلمه ای دچار گیر و وقفه زبان می شود ) فك و عضلات كوچك اطراف دهانش حالت تكان یا لرزش پیدا می كند ؛ این قبیل لرزشهای عضلات دستگاه گویایی ممكن هست ضعیف یا شدید باشد .
این لرزش های عضلانی معمولاً با اختلال گویایی و عدم روانی كلامی همراه هست .
در این حالت دهان كودك در یك موقعیت خاص دچار تنش و وقفه می گردد و برای لحظاتی كودك قادر به تولید صدایی نیست .
لذا كارشناسان فرمودار درمانی در بررسی وضعیت گویایی كودك ، به چگونگی احتمال وقوع  و هستمرار این قبیل لرزشهای عضلانی در دستگاه گویایی كودك توجه خواهند داشت .

4- تغییر در تن و آهنگ صدا

اگر كودك شما احتمالاً دچار اختلال گویایی شده باشد ( لكنت زبان ) وقتی كه سعی می كند كلمه ای را كه در اون دچار گیر زبان شده هست تلفظ نماید ، ممكن هست قبل از ادای كلمه ، تن و آهنگ صحبت او در تلفظ حرفی كه به صورت كشیده بیان می شود ، بالا برود.
این تغییر غیر عادی صدا ، ممكن هست به تدریج بیشتر شده ، یا صدای كودك به طور ناگهانی بلند شود .
در هر دو حالت كودك سعی می كند كلمه ای را كه احتمالاً در تلفظ اون دچار گیر و وقفه شده ، ادا كند.
توجه داشته باشید كه این قبیل رفتارهای كلامی كودك حاكی از نیاز او به كمك شماست .

5- تقلا و تنش

كودك شما ممكن هست تلاش و تقلای فراوانی برای بیان و یا به عبارتی رها كردن كلمه ای كه در تلفظ اون دچار وقفه زبان گردیده ، از خود نشان دهد و یا وقتی كه می خواهد كلمات خاصی را ادا كند دچار اضطراب شده ، دستگاه گویایی او مثل لبها ، زبان و گلو ، و همچنین سینه اش به طور غیر طبیعی دچار تنش فوق العاده شود و البته در موقعیت ها و شرایط دیگری ممكن هست تنش كودك در بیان همان كلمات ، چندان قابل ملاحظه نباشد و غیر عادی به نظر نرسد .بی تردید میزان تقلای كودك در روانی كلامی ، از موقعیتی به موقعیت دیگر فرق می كند.
این امر گاهی ممكن هست كاملاً آشكار و قابل توجه و در مواقعی نیز بسیار اندك و تقریباً غیر محسوس باشد.
همچنین احتمال دارد كه تقلای غیرعادی كودك در صحبت كردن ، برای مدت وقت طولانی از بین برود .
در هر حالت ، وجود تنش و تقلای غیرعادی در صحبت های كودك ، احتمال وقوع یك مشكل جدی و طولانی در روانی كلامی او را بیشتر می كند.. . .
آیا هر كودكی كه در صحبت كردن مشكل دارد، دچار لكنت زبان هست؟
.

6- لحظه ترس

ممكن هست به هنگام صحبت كردن كودك و مواجه شدن او با كلمه ی به اصطلاح ترس آور ( كلمه ای كه كودك احتمال می دهد در بیان اون دچار گیر و وقفه شود ) امواجی از ترس را در چهره او مشاهده نمایید ؛ اگر چنین هست به احتمال زیاد كودك شما با تجارب ناخوشایندی از گیر زبان مواجه شده ، در این جهت تقلاهای فراوانی توأم با عكس العمل های هیجانی برای رها نمودن كلمه ای كه در تلفظ اون دچار وقفه شده و یا برای گریز از وقوع احتمالی گیر مجدد زبان از خود نشان داده هست .
كودك شما بعضاً ممكن هست علاوه بر ترس ، به خاطر این كه نمی تواند كلمه خاصی را به راحتی تلفظ نماید ، ناراحت شود و گریه كند.
او ممكن هست در موقعیت های مشخصی از بیان كلماتی خاص دچار ترس و اضطراب شود و یا این كه بعضی اوقات پايه اً از صحبت كردن هراس داشته باشد .
اگر شما بتوانید وقتی كه هنوز ترس كودكتان از بیان كلمات ، اندك و گذراست به گونه ای بایسته به او كمك نمایید ، مطمئناً از قوت گرفتن و هستمرار ترس كودك در صحبت كردن ، پیشگیری خواهید كرد.

7- اجتناب و گریز

تجارب ناخوشایند تقلاهای غیرعادی كودك در هنگام صحبت كردن و ترس از تلفظ كلمات موهوم ممكن هست به زودی موجب شود كه كودك شما به طرق مختلف از صحبت كردن و بیان صحیح كلمه ای خودداری نماید.
او ممكن هست تلفظ و بیان یك كلمه را تا وقتی كه اطمینان حاصل كند كه می تواند به سهولت و روانی اون را ادا كند به تأخیر بیندازد .
در این حالت ، ممكن هست به خوبی متوجه دفعات و میزان مكث های كودك به هنگام صحبت كردن باشید.
گاهی از اوقات ، كودك شما ممكن هست از حرف زدن اجتناب ورزد یا این كه به هنگام صحبت كردن ، از كلمات جانشین و یا بی ارتباط به موضوع و یا صداهای غیرمفهوم هستفاده كند.
همچنین ممكن هست به هنگام صحبت كردن و در همه اوقات برای این كه خودش را آماده كند تا كلمات یا جملات مورد نظرش را جور كرده ، بیان نماید ، تأنی و مكث های ظاهراً طبیعی در بیان كلمات و جملات از خود نشان دهد .
اما به تدریج این قبیل مكث های به ظاهر عادی ، به تأخیرها و وقفه های غیرطبیعی در بیان مطالب تبدیل خواهد شد .
اگر كودك شما حتی وقتی كه دقیقاً می داند چه مطلبی را می خواهد بگوید ، صحبت نمی كند ، به احتمال قوی نگران صحبت كردن خود هست و با این كار می خواهد تا اونجا كه ممكن هست از حرف زدن خودداری نماید.اگر چه در اینجا علائم و نشانه های هشدار دهنده لكنت زبان به طور جداگانه مورد بحث واقع گردید ، باید توجه داشت كه این علائم در غالب موارد توأماً ظاهر می شوند.
مثلاً واكنش های هیجانی مثل ترس ، و اجتناب از صحبت كردن غالباً همراه با تنش و تقلاهای فوق العاده ی كودك در صحبت كردن ، قابل ملاحظه هست و لرزش های عضلات دستگاه گویایی عمدتاً به لحاظ شدت اضطراب و تنش روانی كودك ظاهر می شود ..

علائم وقفه زبان ، علائم واكنش كودك

علائم هفت گانه ای كه بدان اشاره شد از دو جهت با مكث های عادی كودكان تفاوت دارد .
در مورد دو علامت اول (یعنی تكرار مكرر حروف یا كلمات ، و كشیده صحبت كردن یا طولانی ادا نمودن كلمات ) باید متذكر شد كه بسیاری از كودكان در صحبت كردن خود ، بدون این كه به طور چندان قابل ملاحظه ای از محاوره عادی فاصله داشته باشند دچار این نوع  اختلالات گویایی می گردند.
البته این نوع اختلالات گویایی( تكرار مكرر حروف و یا كشیده صحبت كردن ) در بعضی از كودكان كاملاً محسوس و قابل توجه هست.
لذا اگر مشاهده نمودید كه كودك شما در موقعیت های گوناگون و به دفعات متعدد دچار این قبیل اختلالات گویایی می شود ، باید این اختلالات را به عنوان علائمی از آغاز لكنت زبان تلقی كنید و اقدامات لازم را در جهت تشخیص دقیق و اصلاح اون به عمل آورید.پنج علامت بعدی یعنی لرزش عضلات دستگاه گویایی ، بلند كردن تن صدا ، تقلا و تنش ، لحظه ترس و خودداری از صحبت ، وقتی محسوس خواهد بود كه كودك شما در صدد نشان دادن واكنش در برابر وقفه های گویایی خودش باشد .
این قبیل رفتارهای واكنشی كودك به طور خیلی جدی مانع جریان طبیعی كلام شده ، صحبت كردن او را مختل می نماید.
این رفتارها حاكی از اون هست كه كودك شما سعی می كند در برابر گیرها و وقفه های گویایی خودش كاری بكند .
كودك ممكن هست متوجه نباشد كه رفتارهای واكنشی او در برابر كنش ها یا اختلالاتی هست كه به طور غیرارادی بروز پیدا می كند .
گرچه بعضی از رفتارهای واكنشی كودك مثل تنش روانی عضلانی و گریز از صحبت كردن ، ممكن هست در آغاز ظاهراً مفید به نظرش برسد، در درازمدت كاملاً مضر بوده ، اختلال كلامی كودك را بیشتر و شدیدتر می كند و میزان ترس او از كلمات را افزایش می دهد .. وجود این علائم و رفتار كودك حاكی از اون هست كه كودك شما ممكن هست به تدریج دچار لكنت زبان جدی شود ، مگر اونكه در این مرحله شما بتوانید كمك مؤثری به او بنمایید.
اگر تاكنون كاری در ارتباط با اختلال كلامی كودك خود انجام نداده اید ، بهتر هست او را برای انجام آزمایش های لازم به یكی از مراكز فرمودار درمانی یا نزد فرد متخصص آسیب شناسی زبان و فرمودار و یا یك فرمودار درمانگر مجرب كه در زمینه لكنت زبان تبحر دارد، ببرید .
ایشان ممكن هست بخواهند برای مدتی نحوه صحبت كردن كودك را زیرنظر برنامه دهند و یا این كه با تشخیص دقیق نوع اختلال گویایی كودك ، برنامه درمانی مناسبی را در نظر بگیرند.. اگر مایل هستید كه برای مدتی نحوه صحبت كردن كودك خود را به طور دقیق زیر نظر بگیرید ، بهتر هست به چند نكته بسیار مهم توجه داشته باشید .
همان طوری كه در زمینه های مختلف رشد قابل ملاحظه هست ، رشد زبان ( سخن فرمودن ) كودك نیز در روندی كاملاً منظم صورت نمی گیرد.
لذا شما باید انتظار داشته باشید كه در بعضی از موقعیت ها ( در مقایسه با شرایط و موقعیت های دیگر ) كودك شما ممكن هست اختلال بیشتری در صحبت كردن نشان بدهد.. بنابراین با توجه به اوقات فراوانی كه كودك شما بسیار روان و سلیس صحبت می كند ، از نشان دادن واكنشهای هیجانی در مواقعی كه كودك دچار مشكل گویایی می شود ، خودداری نمایید .
سعی نكنید هر وقت كه كودك دهانش را باز می كند، او را نظاره نمایید.
بیش از هر چیز ، به صحبت های او دقیقاً گوش بدهید و سعی كنید در مورد دفعاتی كه كودك دچار اختلال تكلمی می شود و نیز كاهش یا افزایش اختلال گویایی ، او به طور صحیح قضاوت نمایید.وقتی كه كارشناس آسیب شناسی زبان و فرمودار و یا فرمودار درمانگر از شما می خواهند كه به موارد خاصی در صحبت كردن كودك توجه كنید ، سعی كنید این كار را با دقت و كاملاً بی طرفانه و بدون دخالت دادن احساس پدری و مادری اجرا کنید.
این كار ممكن هست مشكل باشد ، اما شما می توانید مشاهده مستقل و عاری از احساسی خاص را تجربه كنید و اون را بیاموزید.. .

زهره پری نوش - سایت تبیان.

. .

نظرات کاربران

72 out of 100 based on 37 user ratings 1112 reviews