مخاطرات شغلی كارگران نساجی 


مخاطرات شغلی كارگران نساجی مخاطرات شغلی كارگران نساجی 

چه كسی بافته‌های مرا رشته كرد؟

كارگران صنعت نساجی از زحمتكش ترین كارگران كشور هستند.
اونها در شغل خود با شرایط زیان‌ آور شغلی زیادی مواجه هستند که همین عوامل، انواع بیماری‌های شغلی را در اونها به وجود می ‌آورد كه معروف ترین اونها "بیسینوزیس" یا "تب گرد و غبار پنبه" هست.
.
بخاري‌ هاي بدون دودكش در منازل ممنوع!
  نساجی و مشکلات کارگران
بیشترین گرد و غبار پنبه در مراحل حلاجی و شانه زنی پنبه در هوای محیط كار پراكنده می ‌شود.
علاوه بر این بیماری، این كارگران در معرض ابتلاء به كاهش شنوایی در اثر مواجهه با صدا، اختلالات اسكلتی عضلانی در اثر وضعیت‌های بدنی نامناسب و جابه جایی دستی بار، عوارض مفصلی در اثر مواجهه با رطوبت بالای محیط كار و نیز تحریكات پوستی و تنفسی در اثر كار با مواد شیمیایی نیز هستند..
راز لامسه قوی تر در زنان

بیسینوزیس

واژه ی بیسینوز از یك كلمه ی یونانی  Bysoss به معنی كتان نرم و لطیف مشتق می شود كه مترادف اون در انگلیسی Flax می باشد..
آدامس ‌های مُخدر در مدارس
بیسینوزیس یك بیماری مزمن ریوی هست كه در شروع، خود را با سرفه‌های مكرر نشان می ‌دهد.
به تدریج كه مواجهه فرد با گرد و غبار پراكنده در محیط كار بیشتر می ‌شود، شدت سرفه‌ها و تنگی نفس در كارگر بیشتر شده و گاهی حملاتی شبیه حمله ی آسمی ‌برای وی پیش می‌ آید.
سیر بیماری مدت وقت زیادی گاه تا چند سال طول می‌ كشد.
علایم این بیماری را می‌ توان در چهار درجه ی بالینی به صورت زیر تقسیم كرد :‌‌.
40 تا 75 درصد تلفن ‌های همراه آلوده هستند
مرحله ی یك: .
5 مُد‌ ضد سلامت
كارگر در نخستین هفته ی كاری، گاهی احساس فشار در سینه دارد..
تولید دارو از مایع اطراف چشم
مرحله ی دو: .
آقایان بخوانند!
در این مرحله علاوه بر احساس فشار در سینه، اشكالاتی نیز در تنفس كارگر به وجود می ‌آید..
ردپای ژن ها در خودکشی
مرحله ی سه:  . علایم مرحله ی دو به مدت طولانی تكرار می‌ شوند.. مرحله ی چهار:  . علایم مرحله ی دو، كاهش ظرفیت تنفسی و نارسایی‌های تنفسی مشاهده می ‌شود.. در مرحله ی یك و دو اگر مواجهه كارگر با گرد و غبار پنبه قطع شود، علایم بیماری نیز رو به بهبود می ‌گذارند.
در مرحله ی سه حتی اگر مواجهه قطع شود، مقداری از علایم در فرد باقی می‌ ماند، اما از پیشرفت بیماری جلوگیری می ‌شود.
در مرحله ی چهار ممكن هست، كارگر دچار نارسایی در قلب (نیمه ی راست قلب) شده و حتی با خطر مرگ مواجه شود.
چنانچه فرد سیگار مصرف كند، بیماری او نیز شدیدتر خواهد شد..

گرد و غبار پنبه چیست؟

انجمن ایمنی و بهداشت كار آمریكا گرد و غبار پنبه را عبارت از "گرد و غبار ناشی از فرآیندهایی كه روی پنبه انجام می‌ شود و در هوای محیط كار پراكنده هست" می ‌داند.
این گرد و غبار تركیبی از كلیه ی مواد همراه پنبه (ریشه،غوزه، برگ و مواد معدنی كه ممكن هست در برگ ها و قسمت‌های مختلف پنبه در حین دوره ی رشد و برداشت گیاه پنبه جمع شده باشد) هست.
در بیشتر مراحل ریسندگی پنبه و پارچه بافی، این گرد و غبار‌ها تولید می‌ شود، اما بیشترین گرد و غبار پنبه در مراحل حلاجی و شانه زنی پنبه در هوای محیط كار پراكنده می‌ شود.
. البته امروزه با ورود دستگاه‌ها و تكنولوژی‌های جدیدتر و نیز روش‌های كنترلی گرد و غبار پنبه، از شدت پراكنده شدن گرد و غبار پنبه كاسته شده هست.
البته این وضعیت در كارخانه‌های قدیمی ‌و دارای دستگاه‌های فرسوده هنوز هم مشاهده می ‌شود..

كاهش شنوایی

كارگران صنعت نساجی در معرض صداهای یكنواخت ناشی از كار دستگاه‌ها بوده و چنانچه اقدامات كنترلی مناسبی صورت نگیرد، به تدریج میزان شنوایی خود را تا حد زیادی از دست خواهند داد.
هستفاده از گوشی‌های حفاظتی در این صنایع به علت وجود رطوبت بسیار زیاد، كارگران را با مشكلاتی مواجه می‌ كند كه باعث می‌ شود، تمایلی به هستفاده از این گوشی‌ها نداشته باشند.
.
  كارگران نساجی
كارگران این صنعت در ابتدای كار خود با افت شنوایی موقتی رو به ‌رو می ‌شوند كه پس از پایان كار و قطع تماس با صدا، به تدریج این افت شنوایی برطرف می‌ شود.
در صورتی كه مواجهه ی فرد با صدا ادامه پیدا كند و فرد نسبت به هستفاده از گوشی‌های حفاظتی سهل انگاری كند، افت شنوایی موقت به افت شنوایی دائم تبدیل خواهد شد.. به همین دلایل می ‌بایست كارگران صنایع نساجی را طبق برنامه‌های وقتی مشخصی حداقل سالی یك بار شنوایی سنجی كرد كه در این مرحله اگر كارگری دارای افت شنوایی باشد، می ‌باید تحت نظارت بیشتری برنامه گیرد..

تحریكات پوستی و تنفسی

در برخی از فرآیندهای صنعت نساجی هستفاده از برخی حلال‌ها و دیگر مواد شیمیایی می ‌تواند، پوست دست و یا سیستم تنفسی كارگران را تحریك كند.
در این مورد نیز هستفاده از دستكش‌های مناسب و همچنین ماسك‌های تنفسی می‌ تواند، فرد را از این تحریكات مصون نگه دارد.
طریقه ی صحیح هستفاده از این وسایل نیز باید به اونها آموزش داده شود.. استحمام سپس پایان كار نیز به پیشگیری از تحریكات پوستی كمك زیادی خواهد كرد.
همچنین این كارگران باید از خطرات موادی كه با اونها كار می ‌كنند آگاه شوند.
رعایت نكات بهداشت فردی و به خصوص تمیز نگه داشتن البسه از نكات بسیار مهم دیگر هست.
هستفاده از كِرم‌های حفاظتی نیز توصیه می‌ شود.
این كِرم‌ها در سه نوع پاك كننده ی ساده، دافع آب و دافع روغن‌ها و حلال‌ها از پوست دست محافظت می‌ كنند.. معاینات پزشكی قبل از هستخدام دوره ای و هستفاده از تهویه‌های مطلوب در محیط كار به پیش گیری از شیوع بیماری‌های پوستی و تنفسی در این كارگران كمك زیادی خواهد كرد.‌.  محمدرضا میرغلامی.

*مطالب مرتبط :

نقش تغذیه در بهره‌وری نیروی کار  . برنامه غذایی کارگران چگونه باید باشد؟  . چگونه بر هسترس در محیط كار غلبه كنیم؟  . شرایط ایجاد وز وز گوش. چه طور گوش زنگ می ‌ز‌ند؟. نکاتی در مورد مراقبت از پوست  .  .  .  .  .  .  .

نظرات کاربران

72 out of 100 based on 27 user ratings 1052 reviews