سفری به مناطق زیبای استان گلستان


سفری به مناطق زیبای استان گلستانسفری به مناطق زیبای استان گلستان
جزیره ی آشوراده؛ گنجینه ی ملی بر باد رفته

سفری به مناطق زیبای استان گلستانسفری به مناطق زیبای استان گلستانجزیره ی آشوراده؛ گنجینه ی ملی بر باد رفته

شبه جزیره ی میانکاله در بخش جنوب شرقی دریای خزر و شمال شرق شهرستان بهشهر واقع شده است. مساحت آن 68800هکتار و ارتفاع آن 20 متر پایین تر از سطح دریای آزاد است. این زیستگاه مجموعه ای از شن زارهای ساحلی، اراضی باتلاقی، آبگیر، مناطق جنگلی با پوشش درختچه های گز، تپه های شنی، جنگل انارستان، بوته های تمشک و سازیل است.
کل منطقه با وسعت 97200 هکتار در تاریخ 12/8/1348 به عنوان " منطقه ی حفاظت شده " تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست در آمد. در تاریخ 21/5/1353 به دلیل دارا بودن ویژگی هایی چون جذب گونه های نادر و در معرض خطر انقراض پرندگان آبزی مهاجر، ارزش های آبزی پروری به خصوص در جهت تکثیر طبیعی و زاد و ولد ماهی کپور و کلمه، همچنین جاذبه های طبیعی خاص به " پناهگاه حیات وحش " ارتقاء یافت. شبه جزیره ی میانکاله، خلیج گرگان و آب بندان لپوزاغمرز در همین سال به عنوان تالاب های بین المللی کنوانسیون رامسر با وسعت 100000 هکتار به ثبت رسیدند. پناهگاه حیات وحش میانکاله با وسعت 68800 هکتار در سال 1355 از سوی یونسکواعتبار نامه ی شبکه ی " ذخیره گاه های زیستکره " جهان را دریافت کرد. این تالاب همچنین به عنوان منطقه ای مهم برای پرندگان توسط سازمان بین المللی حیات پرندگان شناسایی شده است. در این منطقه 126 گونه پرنده آبزی گزارش شده است که 40 گونه از نظر بین المللی دارای اهمیت بوده و از کانون های زادآوری اگرت، حواصیل، پرستو و گلاریول در فصل تابستان حمایت می کند. علاوه بر پرندگان می توان به پستاندارنی از قبیل شغال، گراز، گربه جنگلی و فک دریای خزراشاره کرد.
اما جزیره ی آشوراده که در منتهی الیه شرق شبه جزیره ی میانکاله و در شمال شرقی خلیج گرگان واقع گردیده است، بخشی از پناهگاه حیات وحش میانکاله با همان اختصاصات منحصر به فرد می باشد که پس از کشمکش های فراوان و تصمیمات اخیر دولت، به سازمان مناطق گردشگری واگذار گردید. ماجرا بدین ترتیب بود که بنیاد علوی ( وابسته به بنیاد مستضعفان و جانبازان ) در سال 1382 مدعی مالکیت 1960 هکتار از اراضی شبه جزیره میانکاله و جزیره آشوراده شد. در آذر ماه سال 1383 نیز علیرغم حاکمیت سازمان حفاظت محیط زیست بر مناطق حفاظت شده، بنیاد علوی 380 هکتار از اراضی جزیره ی آشوراده را با قیمت 19 میلیون تومان! ( در واقع با ارزش هر متر مربع 5 تومان یا 50 ریال ) به سازمان مناطق گردشگری واگذار کرد. این در حالی است که بر طبق اصل 45 قانون اساسی تالاب، جنگل ،مرتع و . . . در زمره ی انفال است. همچنین در ماده 31 قانون حفاظت و بهره برداری از جنگل ها و مراتع ( مصوب 14/3/1354 ) و همچنین ماده 16 قانون حفاظت و بهسازی محیط زیست ( مصوب 28/3/1353 ) مالکیت کلیه ی املاک متعلق به دولت در محدوده ی مناطق حفاظت شده و تالاب ها در اختیار سازمان حفاظت محیط زیست برنامه دارد و این سازمان حتی حق واگذاری آنها را ندارد. حال چگونه این اراضی توسط بنیاد علوی به سازمان مناطق گردشگری واگذار شده، معلوم نیست.
اطلاعات ارائه شده در سایت سازمان مناطق گردشگری با نشانی اینترنتی www.tao.ir حاکی از آن است که این سازمان به دنبال ایجاد سه شبکه ی " دهکده ی جهانگردی " با محورهای کویر، زاگرس و البرز می باشد. بنابراین با توجه به تعریف مشخصی که سازمان مذکور از دهکده و شبکه ی دهکده ی جهانگردی ارائه می دهد، تخریب محیط زیست تنها به محدوده ی جزیره ی آشوراده ختم نمی شود. علاوه بر این، در سایتی که با نشانی اینترنتی www.ashooradeh.com توسط سازمان گردشگری راه اندازی شده است، 5 دهکده با عناوین ماهی، درنا، صدف، پروانه و حلزون برای طراحی، ساخت و اجرا در جزیره ی آشوراده در نظر گرفته شده و در هر کدام امکانات خاصی طراحی گردیده است. بدیهی است آگاهی و تنویر افکارعمومی به منظور حفاظت از محیط زیست با آموزش مستقیم در طبیعت نتیجه ی بهتری خواهد داشت اما این امر منوط به رعایت استانداردهای خاصی است که منجر به دخالت کمتر در محیط زیست و استفاده از تکنولوژی های سازگار با طبیعت می شود نه ایجاد هتل، رستوران، سایت های ورزشی و . . . آن هم در منطقه حفاظت شده و به منظور رفاه حال طبیعتگردان. اگر همان طور که در سایت سازمان مناطق گردشگری ذکر شده است یکی از ارزش های برنامه های سازمان مذکور حفظ محیط زیست و توسعه ی پایدار باشد، مساله ی فوق این امر را نقض می کند هر چند در روند پروژه( بنا بر اظهارات مسولان سازمان گردشگری ) یک مشاور خارجی و معمار طبیعت گرا حضور داشته باشد.آماری که سازمان مناطق گردشگری در خصوص تعداد بازدیدکنندگان در محور البرز ( جزیره ی آشوراده در این محور واقع شده است )پیش بینی می کند، 20 میلیون نفر در سال و حتی بیشتر از دو محور دیگر می باشد و با این وضع تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل!
اما مهمترین مساله ای که این امر و کاهش مساحت پناهگاه حیات وحش میانکاله در پی خواهد داشت، تقلیل وتخریب زیستگاه است؛ یعنی وقوع مهمترین عامل نابودی گونه ها در جهان. بنابراین به نظر می رسد باز هم خود را حاکم بر طبیعت دیده ایم نه جزئی از آن.بقعه های متبرک در تهران + عکس

1:

نگاهی به هستان گلستان *سفری به مناطق زیبای هستان گلستان
استان زیبا و باصفای گلستان در شمال خاوری ایران واقع شده و محل سکونت یکی از بزرگ ترین و با سابقه ترین عشایر منطقه شمال خاوری ایران (ایل ترکمن) هست.


شش هتل تاپ ایران
هستان گلستان یکی از قطب های اقتصادی مهم کشور در زمینه کشاورزی، دام داری و صنایع وابسته به اون ها بوده و از معادن و صنایع با ارزشی نیز برخوردار هست.


سواحل مازندران، مرگبارترين ساحل كشور
پارک ملی گلستان که بزرگ ترین و با ارزش ترین پارک ایران هست، درمحدوده این هستان واقع شده و جنگل های خزری درمحدوده این هستان به پایان می رسد.


تاپ ترین موزه های تهران
هستان گلستان با دریای خزر ساحل دارد و از مواهب طبیعی چون سواحل دریا، جنگل های زیبا، کشتزارهای پررونق و باصفا و باغ های مطلوب برخوردار هست.


روستاگردي(معرفي روستاهاي ديدني ايران)
انواع جاذبه های طبیعی چون کوه، دریا، جنگل، آبشار، رودخانه، چشمه وانواع گونه های جانوری دراین هستان قابل دسترسی و مشاهده هست.


عکس های کمیاب ، بی نظیر و دیدنی از سراسر ایران
به لحاظ این که این هستان محل زندگی عشایر ترکمن ایران بوده، از جاذبه های متعدد اجتماعی چون جلوه های عشایر کوچ رو و آداب و رسوم حاکم بر اون ها، موسیقی سنتی و خاص منطقه به همراه انواع جشن ها و آیین ها برخوردار هست.


پوشاک ِ اقوام ِ ایرانی ؛
این هستان هم چنین در مسیر عبوری زایرین بارگاه مقدس حضرت امام رضا(ع) قرارگرفته و موقعیت ترانزیتی این هستان در کنار جاذبه های اکوتوریستی، تاریخی، فرهنگی و اجتماعی اون؛ هستان گلستان را در ردیف یکی از پر توان ترین مناطق ایران در زمینه جهانگردی برنامه داده هست.


مجلل ترین هتل ایران شبی 2 میلیون تومان! +تصاویر
به روایت تاریخ ، دین اسلام در اوایل قرن دوم هجری جایگزین دین مزدیسنا در طبرستان شده هست .

اکنون بیشتر ساکنان منطقه شیعه مذهب اند ؛ ولی در ناحیة ترکمن نشین گنبد و گرگان که در مجاورت با نواحی ترکمن نشین آسیای میانه برنامه دارد اکثر اهالی سنی حنفی هستند .

در هستان گلستان ، اغلب گرگانی ها به زبان فارسی روان سخن می گویند .

هر چند که در گذشته اونان زبان مخصوص به خود داشتند ، امابه مرور وقت ، این زبان به فراموشی سپرده شد .

البته در قدیم دشت گرگان سرزمین مستقلی به شمار می رفته ولی چون در بین دو منطقة مازندران و خراسان واقع شده بود فرهنگ و زبانش از اون ها تاثیراتی هم گرفته هست .

در ترکمانان نیز زبان ترکمنی رایج هست .

مکان های دیدنی و تاریخی
جاذبه های طبیعی هستان گلستان عبارتند از: پارک ملی گلستان، تالاب گمیشان، پناه گاه حیات وحش میان کاله، آبشارلو، آبشار شیرآباد، آبشارباران کوه، آبشار زیارت، آبشار کبودوال، پارک جنگلی دلند، پارک جنگلی قرق، جزیره آشوراده، منطقه جنگلی نهارخوران و منطقه حفاظت شده جهان نما.
بناهای تاریخی و دیدنی این هستان نیز عبارتند از: مسجد جامع، آرامگاه مختوم قلی فراغلی، امام زاده روشن، پل آقا قلا، امام زاده نور (اسحاق)، امام زاده هندیجان، بازار قدیمی، برج رادکان باختری، پنج شنبه بازار قلا، تورنگ تپه، جمعه بازارگرگان، جمعه بازار گنبد، دوشنبه بازارترکمن، سد اسکندری (دیوار دفاعی)، قلعه ماران، کاخ اختصاصی، کاخ شاهین، کاخ آغا محمد خان، مدرسه سردار، مدرسه دارالشفاء، مسجد گلشن، مسجد امام حسن عسگری (ع)، مسجد و مدرسه کریم آبشار، موزه گرگان و میل گنبد قابوس.
جاذبه های طبیعی و تاریخی بالا به همراه جلوه های زندگی امت و عشایر منطقه که دیدنی های جذاب هستان گلستان هستند در مجموع این منطقه را از توان بالای گردشگری برخوردار کرده هست.
وجه تسمیه و پیشینه تاریخی
استان گلستان نام خود را از گرگان به گلستان تغییر داده و به نظر می رسد به علت آبادانی و صفای طبیعی این منطقه؛ نام گلستان به اون داده شده هست.

هستان گلستان محل سکونت اقوام ترکمن هست که بخش دیگری از این ایل بزرگ نیز در جمهوری ترکمنستان زندگی می نمايند.

نام ترکمن نخستین بار در دایره المعارف چینی قرن هشتم میلادی آمده هست.

هم چنین ترکمن را نام قومی از اقوام زرد پوست ترک زبان دانسته اند که از چندین هزار سال پیش در شمال دریاچه «ایسیک گول» (بالخاش) در شمال مغولستان زندگی می کرده اند.

نویسندگان ایران برای نخستین بار در قرن پنجم هجری قمری به قومی ترک نژاد به نام ترک یا ترکمانان که در آسیای مرکزی ساکن بوده اند، اشاره می نمايند.

طوایف ترکمن «گوگلان»، «یمرلی» و «آل علی» در جلگه های «کوپت داغ» و بعدا «ساریق» ها، «ارساری» ها و «سالر» ها در اطراف قوچان و بجنورد از شهرهای خراسان سکنی گزیدند و «یموت» ها به سمت شمال خراسان و رود اترک روی آورده و در قرن شانزدهم میلادی، طوایف ترکمن تمام ساحل خاوری خزر تا گرگان را تصرف کردند.

در سال های بعد که از اقتدار شاهان ایران و خوانین کاسته شد، ترکمن ها به تردیج سلطه خود را به طرف خاور تا مرو گسترش دادند.

بدین گونه این سرزمین در طی چند قرن پهنه تاخت و تاز طوایف غز شده و توده های وسیع اون ها همراه مغول ها به ایران آمدند.

با لشکرکشی تیمور به ایران و دیگر کشورهای مجاور، به همراه دیگر ایلات جا به جا شدند و با گذشتن از این سرزمین، بار دیگر همراه صفویه به ایران بازگشتند.

پس از تیمور، سلسله های ترکمانان «قراقویونلو» وسپس «آق قویونلو» به عنوان نیرومند ترین گروه ها به ترتیب در باختر و شمال ایران و سپس در ایران مرکزی و جنوبی ظهور کردند.

در وقت صفویه، شاه عباس صفوی برای حفظ ایالات خاوری از تاخت و تاز ترکمن ها و ازبکان، کردهای جنگ جو را از ولایات باختری به این سامان کوچ داد و پنج ولایت کرد نشین در امتداد کلیه مرزها از هسترآباد تا چناران به وجود آورد.

اما کوچ کرد ها مانع تاخت و تاز ترکمنان نشد چرا که اون ها حریفانی هم زور بودند و هیچ یک از طرفین نمی توانستند به فتح نهایی دست یابند و این خطه هم چنان درگیر هرج و مرج باقی ماند.

با وقوع جنگ های بین قبیله ای از یک سو و یورش خان های بخارا و خیوه از سوی دیگر، آشوب مناطق ترکمن نشین را فرا گرفت.

این منازعات همراه با فشارهای امپراطوری روسیه به ویژه در مرزهای جنوب باختری، سبب افزایش سیل مهاجرت ترکمن ها به نواحی رود گرگان شد و این مهاجرت منجر به جنگ هایی بین ساکنان قبلی این نواحی با مهاجمان شد.

براثر فشار طوایف یموت که به تازگی به این نواحی آمده بودند، طوایف گوگلان به سمت کوه های گلی داغ رانده شدند.

باوجود مخالفت و نزاع بین ترکمن ها و همسایه های اون ها، ترکمن ها به تدریج تا قره سو و شمال خراسان را به تصرف خویش درآوردند.

این طوایف که دربیش تر اوقات نقش مهمی در تعیین و تغییر حکومت های وقت ایفا می کردند، به سبب شیوه معیشت عشایری (دام داری و کوچ )، دراندک وقتی به مهاجمینی تبدیل می شدند که هر حاکمیتی ناگزیراز مقابله با اون ها می شد.

ماموران سلسله قاجار که خود به کمک عشایر، به ویژه ترکمنان به حاکمیت رسیده بودند، با دست آویز برنامه دادن شکایت امت، بر ترکمن های یک جا نشین ظلم و ستم روا می داشتند.

جنگ مرو بزرگ ترین حادثه سیاسی در تاریخ ترکمن ها در عصر قاجار به سال 1276 هجری قمری هست.

تمایل دولت روس به تصرف خانات خیوه، بخارا و نیز تحریکات انگلیس در افغانستان و لشکرکشی دولت ایران به منظور گرفتن مالیات و خراج از ترکمن ها را می توان از جمله دلایل شروع این جنگ دانست.

ترکمن ها که قادر به پرداخت خراج نبودند به کمک خان خیوه ارتش قاجار را شکست دادند.

در نتیجه از نفوذ دولت ایران بیش از پیش کاسته شد و این نواحی تحت تسلط ترکمن ها باقی ماند و تا مدت ها سپس این واقعه، خان نشین های خیوه به همراهی ترکمن ها تا ناحیه خراسان می تاختند و پس از غارت شهرهای این نواحی، امت زیادی را به اسارت می گرفتند.

این تهاجمات را عباس میرزا قاجار با آزاد کردن تعداد زیادی اسیر ایرانی از چنگ ترکمن ها و به اسیری بردن عده زیادی از اون ها جواب داد.

این لشگرکشی دولت مرکزی که با خون ریزی توام بود به آرامش نسبی در منطقه منجر شد.

پیش از اون که قرن نوزدهم پایان یابد، آخرین تزارهای روس با فتح تاشکند، بخارا، خان نشین خیوه و فرغانه، خان نشین های آسیای میانه را خراج گزار روسیه کردند و تنها بخشی از سرزمین ترکمن ها در کنار مرز ایران باقی ماند.

در این وقت دولت روسیه طوایف یموت را که عمده ترین نیروی ترکمن ها محسوب می شد، با دست آویز تامین امنیت راه های تجاری سرکوب کرد.

با شکست بزرگ ترکمن در سال 1300 هـ .

ق، آخرین نقطه ترکمنستان و بقیه نواحی شمال خراسان (از دریای خزر تا رود تجن) به امپراطوری روسیه اضافه شد.

امضا قرارداد تحدید مرز آخال (1301 هـ .

ق) بین دولتین ایران و روس، مرز میان دو کشور را از روی نشانه های جغرافیایی تعیین کرد و زندگی ترکمن ها را که در اون هنگام در دو طرف مرز به امر کوچ مشغول بودند، مختل نمود.

با تحدید مرزها، ترکمنان حالت امتی را یافتند که به دو دولت مالیات می دادند و در یک سو بخشی از خانواده و در سوی دیگر احشام و چوپانان ترکمنی زندگی می کردند.

ترکمن ها که نمی خواستند مالیاتی به دولت روسیه بپردازند به ایران مهاجرت نمودند، اما دراین جا نیز با حکومت ایران که مایل به جمع آوری مالیات و محدود کردن قدرت نظامی و پایان دادن به اغتشاشات ترکمن ها بود، مواجه شدند.

با این همه، گرچه پس از تحدید مرزها، ترکمن های اترک و گرگان رسما ایرانی محسوب می شدند، اما چنین می فرمودند که هیچ ایرانی از مرز قلمرو اونان نمی گذرد، مگر این که ریسمانی به گردن داشته باشد.

درعرصه نبرد مشروطه خواهان و مستبدان، ترکمانان در صف مستبدان و مخالفین مشروطه برنامه گرفتند و به غارت شهرها و روستاهای طرف دار انقلاب پرداختند.

محمد علی میرزا- پادشاه قاجار- که بر ضد مجلس و مشروطه دست به کودتا زده بود، پس از برکناری، در میان ترکمن ها هم دستانی یافت و اون ها نیز به امید غارت و گسترش نفوذ خود به ولایات هم جوار، با او همراه شدند که با شکست ترکمن ها و پیروزی قوای مجاهدین مشروطه خواه، ترکمن ها به سرزمین های محل سکنای خود عقب نشینی کردند.

در دسامبر 1916 میلادی، سپاهیان روس با آتش و شمشیر در ادامه تعقیب ترکمن های ساکن آسیای میانه که دست به شورش زده بودند، از ولایت هستر آباد گذشته و بی رحمانه یموت ها و زنان و کودکانشان را سرکوب کردند.

حکومت ایران که قادر به برخورد با این مداخله نظامی روسیه نبود، درمقابل تصرف این نواحی و نیز برخوردهای نظامی عکس العمل نشان نداد و این نواحی عملا به دست روس ها افتاد.

پس از انقلاب اکتبر(1917.

م) در روسیه، حکومت شوروی در سال (1918.

م) سپاهیان روس را از ایران خارج کرد و مناطق اشغالی را به دولت ایران باز گرداند.

ترکمن ها را در درازای تاریخ سراسر جنگ و ستیز، از اون هنگام که در متن های تاریخی برای نخستین بار نام اون ها ذکر شده، همه حکومت ها (حتی اون ها که خود ترکمن بودند) پس از به قدرت رسیدن سرکوب کرده اند.

اون ها سال ها بین دو مرز ایران و شوروی سابق در حال رفت و آمد بودند و عملا در تابعیت هیچ کدام برنامه نداشتند، گاه خراج گذار این دولت ها بودند و گاه امت ساکن اون نواحی را غارت کرده و اونان را به عنوان برده خرید و فروش می کردند.

ترکمن ها در میان خود نیز با دشمنی، جنگ و ستیز پایان ناپذیری بر سر چراگاه روبرو بودند.

چنان که دشمنی بین آتابای ها و گوگلان ها، آتابای ها و جعفربای ها، تکه ها با گوگلان ها و ….

پایان ناپذیر به نظر می رسید.

این منازعات تا وقتی که اقدامات حکومت ایران یعنی گسیل ارتش به سوی ترکمن های یموت و گوکلان در سال 1303 هـ .

ش به آخرین شورش ترکمن ها انجامید، ادامه داشت.

در این شورش، ترکمن ها در پی کسب هستقلال سرزمین های ترکمن نشین بودند، که این امر به اتحاد تمامی قبایل ترکمن (یموت و گوکلان) منجر شده بود.

از اون رو قبایل ترکمن که قرن ها بر سر آب و مرتع دام با یک دیگر درگیر بودند، دشمنی را کنار نهادند و به منظور ایجاد خود مختاری در نواحی ترکمن نشین، به نفاق بین ایل ها و طوایف پایان دادند.

با این همه، با وجود قدرت نظامی قابل توجه ترکمن ها، دولت مرکزی ایران در سال 1304 هـ .

ش با روش های مختلف و حمله نظامی و هستفاده از سلاح های مدرن و تحریم اقتصادی، اون ها را سرکوب کرد.

عده ای ازسران شورشی اعدام شدند و گروهی به اون سوی مرزها گریختند.

حکومت مرکزی سرکوب خود را با سوزاندن آلاچیق ها و تخته قاپو کردن ترکمن ها تسریع کرد.

گرچه با آغاز جنگ جهانی دوم و اشغال ایران توسط متفقین و تضعیف دولت مرکزی، موقعيتی کوتاه به دست آمد و گروهی از ترکمن ها نیز به زندگی کوچ نشینی روی آوردند، اما دوران اون کوتاه بود و با قدرت گیری مجدد دولت پایان گرفت.

سرانجام فشارهای حکومت بر ترکمنان تعدیل یافت و به سبب جاذبه های اقتصادی و کشاورزی سپس اصلاحات ارضی (سال 1341 هـ .

ش)، گروهی از ترکمن ها به کشت و زرع و عده ای به شهرها روی آوردند.

این قوم هم اکنون در صلح و صفا در محدوده هستان گلستان زندگی می نمايند و بیش تر اون ها یک جا نشین شده اند.

آداب و رسوم
استان گلستان با داشتن تاریخ کهن پنج هزار ساله و سکونت اقوام مختلفی چون فارس ، ترکمن ، ارامنه ، کرد ، بلوچ ، عرب و ...

از تنوع قومی و فرهنگی خاصی برخوردار هست به گونه ای که می شود چنین پنداشت هستان گلستان خود ایرانی کوچک هست این اقوام با این که هر یک ، فرهنگی ویژه به خود را دارا هستند ، سالیان سال هست که به آداب و رسومی که برخی از اون ها مشترک بین این اقوام و برخی و برخی هم ویژة گروهی از اونان هست .عید باستانی نوروز : این عید یکی از اعیاد باستانی و برجستة ایرانیان هست که از گذشته ای دور تا به اکنون با مراسمی خاص انجام شده هست .

در هستان گلستان نیز از اوایل اسفند در برخی از نواحی گروه دو نفرة نوروزخوانان اشعاری را که به مناسبت فرارسیدن عید نوروز سروده شده می‌خوانند و از صاحبان منازل مژدگانی می‌گیرند .

امت مژدگانی دادن را شگون دانسته و مقدم اون ها را به عنوان پیام آوران بهار گرامی می‌دارند .

در آخرین چهارشنبه هر سال هم با شادی به هستقبال نوروز رفته و با روشن کردن آتش در چند نقطه و پریدن از روی اون را جشن می‌گیرند .

همة گلستانی ها با هر قومیتی که دارند با پوشیدن پوشش های نو و پهن کردن سفرة هفت سین در تعطیلات نوروز به دیدار یکدیگر می‌روند در روز سیزدهم نیز اون ها به دامن طبیعت رفته و نحسی سیزده باسیر در طبیعت از بین می برند .

عید قربان
این عید ، عیدی بزرگ برای مسلمانان هست .

در این عید ، ترکمن ها خانه های خود را آراسته و تزیین می نمایند .

بهترین پوشش های خود را پوشیده و شیرینی های گوناگون را فراهم می نمایند و چشم به راه مهمان می نشینند .

این رسم ، به مانند عید نوروز باستانی ایرانیان هست .

در گذشته ، ترکمن ها تنها خوراک های گوناگونی را از گوشت پخته و اون ها را برای همسایگانشان می‌فرستادند و سال خوب و پربرکتی برای اونان آرزو می کردند .

هم چنین در عید قربان پسران و دختران بیشتر از معمول به بازی می‌پردازند .

از جمله این که تعدادی پسر و دختر در جایی گرد هم می ایند و با چند چوب و ریسمان ، تابی را که در اصطلاح محلی به اون سنجق می‌گویند .

درست کرده و تاب می‌خورند و به دید و بازدید یکدیگر می‌روند .

امت توانگر فارس زبان هستان گلستان هم قربانی کرده و این روز را جشن می‌گیرند .

ماه مبارک رمضان و عید فطر
ترکمن ها چند روز پیش از فرارسیدن این ماه گوسفند می کشند و همسایگان و خویشاوندان را برای تناول فرا می‌خوانند .
جشن شصت و سه سالگی
در بین امت ترکمن مرسوم هست که هر یک از مردان که به سن شصت و سه سالگی می رسد به پاس بزرگداشت شصت و سه سال زندگی حضرت محمد (ص) جشنی را به پا می‌دارد .

این جشن که به زبان ترکمنی بدان آق قویون ( گوسفند سفید ) می‌گویند .

با توجه به وضع مالی شخص انجام نماينده ممکن هست مفضل یا مختصر باشد .

حداقل این که باید با غذای مختصری آب گوشت از مدعوین پذیرایی شود و اگر هم صاحب جشن توانایی مالی داشت یک یا دو بره و گوسفند سفید یا بز را ذبح کرده و در میان خانواده ها تقسیم می‌کند .

و گاه ممکن هست مراسم کشتی و مسابقه اسب سواری هم ترتیب دهند .

در مراسم کشتی گیری ، روستائیان دور دست نیز شرکت می نمايند .

به برندگان این مسابقات ، از طرف صاحب جشن یا خویشاوندان نزدیک او ، پول نقد یا پارچه و پیراهن به عنوان جایزه می دهند .

نافرموده نماند که ترکمن ها در سفید بودن بز و یا گوسفندانی که برای این جشن قربانی می‌شود ، اصرار نمی ورزند .

رقص خنجر
در این رقص که با حرکات متهورانه ای هم همراه هست ، ابتدا جوانان ترکمن پوشش های سنتی خود را پوشیده به دور هم حلقه زده و دست به گردن یکدیگر می اندازند .

بعد شمشیر دار در میان برنامه گرفته و ذکر خوانده می‌شود .

تعداد خاصی در عدد ذکرخوانان مطرح نبوده و گاه شش و گاه هشت نفر یابیشتر در میان می‌آیند و به ذکرخوانی می‌پردازند .

این رقص زیبا که سراسر هیجان ، حرکات و فریاد هست اون قدر ادامه پیدا می‌کند تا یکی از افراد از شدت التهاب غش کند و بیفتد .

سپس شمشیردار به گوش او غزلیاتی می‌خواند تا به هوش آید .


موقعیت موزه - کاخ موزه - بنا نوع آثار تلفن ایام تعطیل گشایش (قدمت) نشانی
استان گلستان گرگان موزه گرگان باستان شناسی و امت شناسی، سنگ نبشته 2222606 0171 -- 1367 میدان شهداء ، خ امامزاده عبداله
" گنبد قابوس میل گنبد اثر تاریخی 2227887 0172 -- 1377 (403-366 هـ.ق) پارک شهر

لیست جاذبه های گردشگری هستان گلستان *
شهرستان گرگان
1- موزه گرگان
2- مدرسه عمادیه
3- امامزاده نور
4- مسجد جامع گرگان
5- پارک جنگلی النگدره
6- جنگل رنگو
7- جنگل شصت کلا
8- باران کوه
9- آبشار دوقلوی زیارت
10- آبگرم زیارت
11- تورنگ تپه
12- پارک جنگلی ناهار خوران
13- پارک جنگلی قرق
14- روستای زیارت
15- ارتفاعات هزار پیچ
17- کارونسرای قزلق
18- روستای چهار باغ
شهرستان گنبد کاوس
1- میل گنبد
2- بقعه دانشمند
3- امامزاده یحیی بن زید
4- خرابه های شهر جرجان
5- میدان سوار کاری اسبدوانی
6- سد گلستان
7- بازارچه مرزی اینچه برون
8- تالابهای آلماگل،آلاگل،آجی گل
9- یاریم تپه
شهرستان مینودشت
1-آبشار لوه
2-قلعه بوقوتو
3-چشمه لال
4-آبشار گلستان
5-زیارتگاه پیربخش
6-غار کیارام
7-پارک ملی گلستان
8-پارک و جنگل باقرآباد
9-پارک جنگلی چهل چای یا آق چشمه
10-موزه حیات وحش پارک ملی
11-موزه تاریخ طبیعی پارک ملی

شهرستان بندرترکمن
1- جزیره آشوراده
2- تالاب گمیشان
3- اسکله بندرترکمن
4- پادگان روسها
5- قدمگاه بهاء الدین نقش بندی
شهرستان علی آباد کتول
1- آبشار کبودوال
2- جنگل زرین گل
3- امامزاده الازمن
4- امامزاده ساور کلاته
5- امامزاده معصوم آباد
6-امامزاده‌های ماهیان،گنو،زیلان،آخران
7- روستای سیامرز کوه
8- روستای افراتخته
9- ذخیره گاه جنگلی افراتخته
10- ذخیره گاه جنگلی سورکش
11- روستای سیارودبار
12- آسیاب قدیمی
شهرستان آق قلا
1- پل آق قلا
2- سد وشمگیر
3- تالاب اینچه
4-گل‌فشانهای‌قارنیارق، اینچه،نفتیجه
5- دیوار تاریخی گرگان

شهرستان کلاله
1-زیارتگاه خالدنبی
2-چشمه زاو
3-چشمه آق سو
4-مدرسه و مسجد کریم ایشان
5-زیارتگاه امام زاده عبدالله
6-آرامگاه مختوم قلی فراغی
شهرستان بندرگز
1- اسکله بندرگز
2- جنگل قل قلی
3- جنگل باغو
4- فانوس دریایی
5- چشمه قل قلی
6- جر کلباد
7- امامزاده حبیب الله
شهرستان کردکوی
1- آبشار دو آب
2- امامزاده روشن آب
3- امامزاده چهار کوه
4- امامزاده هزار منزل
5- امامزاده النگ
6- میل رادکان
7- جاده و پلهای شاه عباسی
8- پارک جنگلی امام رضا (ع)
9- دهکده توریستی درازنو
10- دهکده توریستی جهان نما
11- غار گنج خانه
12- غار جهان نما
13- دهکده رادکان و کنداب
14- خرابه های شهر تاریخی تمیشه
شهرستان آزادشهر
1- آق امام
2- پارک شهر
شهرستان رامیان
1- چشمه نیلبرگ
2- چشمه سید کلاته
3- چشمه گل رامیان
4-ارتفاعات قله ماران
5-آبشار شیر آباد
6-غار شیر آباد
7-گل رامیان
8-پارک جنگلی دلند

2:

آبشار کبودوال / علی آباد کتول در هستان گلستان


سفری به مناطق زیبای هستان گلستان

این آبشار تا خونه ما چند کیلومتر فاصله داره..

3:

معرفي هستان گلستان :

گلستان نام جديد سرزمين تاريخي هست كه در طول تاريخ و تا سده هفتم هجري به نام ايالت گرگان و ار اون پس تا آغاز سده دهم به نام هسترآباد و در نوشته هاي دوران اوليه اسلامي به نام ((جرجان)) و از اسفند 1316 گرگان ناميده شده‌است .
پيشينه تاريخي اين سرزمين به 7 هزار سال پيش و در غار كيارام واقع در روستاي ((فرنگ)) بخش گاليكش به دوران پارينه سنگي بر مي گردد .
استان گلستان در دوران تمدن اسلامي دانشمنداني همچون عبدالقاهر جرجاني و سيد اسماعيل جرجاني و بزرگاني چون سيد محمد باقر داماد هسترآبادي (ميرداماد) و مير فندرسكي و سراينده بزرگ پارسي فخر الدين اسعد گرگاني سراينده ديوان وزين ((ايشانس و رامين)) را در دامان خود پرورانده هست .
زيبائي ها و جاذبه هاي بكر و منحصر به فرد طبيعي در كنار آثار تاريخي ، فرهنگي و باستاني هستان ، گردشگران را كه به قصد گردشگري تاريخي و آشنايي با سايت هاي باستاني پيش از تاريخ و دوران تاريخي هستان و لذت بردن از شفرمودي هاي آفرينش خداوند به پهن دشت سبز گرگان يا جنگل ها و تفرجگاه هاي طبيعي هستان وارد مي شوند خرسند خواهند ساخت.
سفری به مناطق زیبای هستان گلستان
ميل گنبد


موقعيت طبيعي و جغرافيايي :

استان گلستان با وسعتي حدود 20437 كيلومتر مربع و بيش از 5/1 ميليون نفر جمعيت داراي 11 شهرستان به نام هاي : گرگان-بندرگز– بندرتركمن – كردكايشان– آق قلا – علـي آباد كتول – آزادشهر – راميان – گنبد كاوس– مينودشت – كلاله مي باشد .
شهرستان گرگان (مركز هستان) از شمال به آق قلا ، از جنوب به هستان سمنان ، از شرق به علي آباد كتول و از غرب به كردكايشان ميل رادکان

4:

مینودشت

مینو دشت در منتهی الیه شرق هستان گلستان واقع گردیده هست و از شمال با جمهوری ترکمنستان دارای 126 کیلومتر مرز مشترک، از جنوب با هستان سمنان، از شرق با هستان خراسان و از غرب با گنبد کاووس ارتباط دارد.

این شهرستان دارای سه شهر مینو دشت، کالیکش و کلاله و چهار بخش و دوازده دهستان می باشد.


ناحیه مینودشت در گذشته "كبود جامه" و تا سال 1318 ه.

ش.

"حاجی لر" خوانده می‌شد.

در نیمه دوم این سال به مینودشت تغییر نام داد و در سال‌های اخیر به شهرستان مستقلی تبدیل شد.

درباره نامگذاری این شهر به حاجی لر، فرموده‌اند كه محمد حسن خان جلایر فراخوان هستقلال كرد و خود را فرمانروای این ناحیه خواند.

پادشاه ایران برای سركوبی او لشكر فرستاد، وی به دژ ماران پناه برد.

یكی از معتمدین او به نام حاجی، با گرفتن رشوه از فرمانده لشكر اعزامی، محمد حسن خان را به دام انداخت.

ماران كوه و پیرامون اون، به عنوان پاداش به حاجی واگذار شد و از این وقت، این سرزمین را "حاجی لر" نامیدند.

درباره تغییر نام حاجی لر به مینودشت نیز فرموده می شود: "رضا خان پهلوی" دوره سربازی خود را در اینجا می گذراند.

شبی در خانه یکی از دوستان خود در این شهر میهمان شد.

صاحب خانه در خواب دید روزی او پادشاه ایران می شود و خوابی که دیده بود برای رضا خان تعریف می کند که رضا خان در اون وقت حرف او را نمی پذیرد.

پس از چندین سال که رضا خان پهلوی پادشاه شد به دیدن دوست خود به حاجیلر (نام قدیم مینودشت) آمد اما با خبر شد که دوستش به دیار باقی شتافته هست رضا خان در حین برگشت به شهرستان تهران دستور داد نام حاجیلر را به مینودشت تغییر دهند و از اون پس نام این شهر مینودشت شد.

این شهرستان دارای دیدنی های فراوانی هست که از اون میان می توان به موارد زیر اشاره نمود: آبشار لوه، قلعه بوقوتو، چشمه لال، آبشار گلستان، زیارتگاه پیربخش، غار كیارام، پارك ملی گلستان، پارك و جنگل باقرآباد، پارك جنگلی چهل چای یا آق چشمه، موزه حیات وحش پارك ملی، موزه تاریخ طبیعی پارك ملی، میل گنبد، بقعه دانشمند، امامزاده یحیی بن زید، خرابه های شهر جرجان، میدان سوار كاری اسبدوانی، سد گلستان، بازارچه مرزی اینچه برون، تالابهای آلماگل، آلاگل و آجی گل، یاریم تپه و قلعه ماران.کردکوی

یکی دیگر از شهرستان های هستان گلستان کردکوی هست.

نام قدیمی كردكوی "تمیشه" بوده كه به بخش غربی گرگان اطلاق می‌شده هست.

در اواخر زمامداری تیموریان و اوایل دوره صفویه، گروهی از عشایر كردستان به این محل كوچانده ‌شدند.

به همین دلیل ابتدا به كرد محله و سپس به كردكوی معروف گردید.


برج رادكان غربی، آبشار دو آب، امامزاده روشن آب، امامزاده چهار كوه، امامزاده هزار منزل، امامزاده النگ، جاده و پلهای شاه عباسی، پارك جنگلی امام رضا (ع)، دهكده توریستی درازنو، دهكده توریستی جهان نما، غار گنج خانه، غار جهان نما، دهكده رادكان و كنداب و خرابه های شهر تاریخی تمیشه از جمله مراکز گردشگری این شهرستان می باشد.

گنبد کاووس

نام این شهر از نام "قابوس بن وشمگیر" (366-403 ه.

ق.)، یكی از حاكمان آل زیار گرفته شده كه از سال 315 تا 470 هجری قمری در گرگان و طبرستان حكومت داشتند.

جرجان در اثر تهاجمات تیموریان و مغول‌ها از بین رفت و بعدا شهر گنبد بنا گردید كه در سال 1316 هجری شمسی گنبد كاووس نامیده شد.

نقشه اصلی این شهر در اوایل سلطنت رضاخان توسط مهندسان آلمانی طراحی و به مرحله اجرا گذاشته شد و از شهرهایی هست كه با اصول شهرسازی مدرن طراحی شده و فاقد هرگونه معابر تنگ و پر پیچ و خم هست.

این شهر امروزه از شهر‌های زیبا و دیدنی هستان گلستان محسوب می‌شود.


از جمله دیدنی های این شهرستان می توان به؛ آبشار شیرآباد، پارك جنگلی دلند، میل گنبد قابوس و جمعه بازار اشاره کرد.

گرگان

شهرستان گرگان از شمال به شهرستان آق قلا، از شرق به شهرستان کردکوی و بندر ترکمن و از جنوب به ارتفاعات شاهکوه و هستان سمنان محدود هست.

زبان اصلی امت گرگان گویش زیبا و دلنشین هسترآبادی هست و جمعیت فعلی اون دارای تنوع فراوان و ترکیبی از قومیت های بومی و محلی؛ قاجار، ترک سادات، بلوچ، سیستانی، دیلمی، مازندرانی، سبزواری، کاشمری، شاهرودی، بسطامی و اقوام ترکمن و قزاق می باشد.


مطالعات انجام شده نشان می‌دهد كه در قدیم شهری به نام گرگان (جرجان) كه رودخانه گرگان نیز از میان اون می‌گذشت وجود داشت كه نیمه شرقی اون را گرگان و نیمه غربی اون را "بكر آباد" می‌نامیده‌اند.

این شهر در قرن چهارم هجری قمری مخصوصاً در وقت "شمس المعالی قابوس بن وشمگیر" اهمیت و شكوه خاصی داشت.

در این دوره دانشمندانی همچون ابوعلی سینا، ابوریحان بیرونی و ابوبكر خوارزمی در این شهر پیرامون مسائل علمی به بحث و مجادله می‌پرداختند.

این شهر از قرن چهارم هجری قمری به بعد اهمیت خود را كم كم از دست داد و در اثر حمله مغول تخریب و در دوره‌های بعد به خرابه‌ای تبديل گشت.

گرگان قدیم (جرجان) یكی از پایتخت‌های آل زیاریان بود.

آرامگاه قابوس زیاری كه در سمت شمال شهر گنبد واقع شده؛ در وقت قدیم داخل شهر جرجان برنامه داشت.

گرگان در دوره قبل از اسلام نیز یكی از ایالت‌های مهم ایران محسوب می‌شد كه در بیشتر ادوار، ایالتی مستقل به حساب می‌آمد.

این شهر تا اواخر دوره قاجاریه به نام هسترآباد مشهور بود و سپس دوره قاجاریه گرگان نامیده شد.

هسترآباد را در وقت صفویه دارالمومنین می‌نامیدند، زیرا سادات زیادی در اونجا سكنی و حكومت داشتند.

در دوره قاجاریه این ناحیه تمركز ایل قاجار بود.

سپس اون به تدریج جلوه‌های شهری جدید و مدرن در اون نفوذ كرد و در دهه‌های اخیر به اوج خود رسید.


بازارها، مناطق حفاظت شده، اماکن و ابنیه تاریخی و فرهنگی و صنایع دستی؛ زمینه مناسبی برای جذب مسافر جهانگرد و ایجاد مراکز تفریحی را در این شهرستان فراهم آورده هست.

این شهرستان دارای مراکز گردشگری فراوانی هست که از میان اونها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

موزه گرگان، مدرسه عمادیه، امامزاده نور، مسجد جامع گرگان، پارك جنگلی النگدره، جنگل رنگو، جنگل شصت كلا، باران كوه، آبشار دوقلوی زیارت، آبگرم زیارت، تورنگ تپه، پارك جنگلی ناهار خوران، پارك جنگلی قرق، روستای زیارت، ارتفاعات هزار پیچ، كارونسرای قزلق، روستای چهار باغ، تالاب گمیشان، آبشار باران كوه، منطقه حفاظت شده جهان نما، پناهگاه حیات وحش میانكاله، كاخ اختصاصی، کاخ شاسمن، كاخ آغامحمدخان، پل آق قلا، تورنگ تپه، سد اسكندری، بازار قدیمی گرگان، جمعه بازار،
مسجد جامع، مسجد گلشن، مسجد امام حسن عسگری‌، مدرسه سردار، مدرسه دارالشفاء، امامزاده روشن، امامزاده نور (اسحاق)، امامزاده هندیجان.


آزادشهر

آزاد شهر با مساحت 871 كیلومتر مربع، از شمال به شهرستان گنبد كاووس، از غرب به شهرستان علی آباد، از شرق به شهرستان مینودشت و هستان خراسان و از جنوب هم به شهرستان رامیان و هستان سمنان محدود شده هست.


این شهرستان با دارا بودن آب و هوای معتدل كوهستانی و همچنین وجود مراکز گردشگری همچون آق امام و پارک شهر، یکی از شهرهای چذاب و دیدنی هستان هست.

رامیان

یکی دیگر از شهرستان های هستان گلستان، شهرستان رامیان هست که از نظر طبیعی به دو قسمت جلگه‌ای و كوهستانی تقسیم می‌شود و دارای منابع جنگلی غنی و چشم‌اندازهای زیبا هست.

امت این شهرستان به زبان های تركی و فارسی تكلم می‌نمایند.

ساكنین این منطقه از دوره صفویه برای جلوگیری از هجوم ازبك ها به شمال ایران کوچ داده شده‌اند.

از جمله دیدنی های این شهرستان می توان موارد زیر را نام برد:
چشمه نیلبرگ، چشمه سید كلاته، چشمه گل رامیان، ارتفاعات قله ماران، آبشار شیر آباد، غار شیر آباد، گل رامیان و پارك جنگلی دلند.

علی‌آباد

شهرستان علی آباد از شهرستان های مرکزی هستان گلستان هست که از جانب غرب و شمال با شهرستان گرگان، از طرف جنوب با شهرستان شاهرود واقع در هستان سمنان و از طرف شرق با شهرستان گنبد ارتباط دارد.

مساحت این شهرستان بالغ بر 1163 کیلومتر مربع می باشد و از نقطه نظر تقسیمات داخلی هستان دارای یک بخش، دو دهستان و یک شهر می باشد.


این شهرستان به دلیل داشتن موقعیت طبیعی مرتبط با مناطق جنگلی از نظر جاذبه های گردشگری موقعیت مناسبی دارد.

تفرجگاه جنگلی کبودال در 5 کیلومتری جنوب شهر علی آباد واقع گردیده؛ این مکان در حاشیه رودخانه ای هست که سرچشمه اون در مسیر رودخانه با داشتن آب زلال و شفاف از دره ای با درختان انبوه جنگلی عبور نموده و محیط با صفایی را ایجاد نموده هست.

وجود سکوهای اقامت موقت برای نصب چادر و اجاق های طبخ غذا، جاذبه بیشتری برای جلب گردشگری و مشتاقان طبیعت فراهم آورده هست.


از جمله دیگر مراکز دیدنی این شهرستان می توان به موارد زیر اشاره نمود:
آبشار كبودال، جنگل زرین گل، امامزاده الازمن، امامزاده ساور كلاته، امامزاده معصوم آباد، امامزاده‌های ماهیان، گنو، زیلان و آخران، روستای سیامرز كوه، روستای افراتخته، ذخیره گاه جنگلی افراتخته، ذخیره گاه جنگلی سوركش، روستای سیارودبار و آسیاب قدیمی.

5:

سواحل دریای خزر

مهم‌ترین منابع آبی جذب جهانگرد در هستان گلستان، دریای خزر و سواحل زیبای اون با چشم‌اندازها و مناظر بسیار بدیع، دلنشین و دیدنی هست و همواره مسافران بسیاری را از دور و نزدیك به سوی خود جلب کرده هست.

دریای مازندران از ظرفیت‌ها و قابلیت‌های بسیار بالایی در زمینه بهره‌برداری‌های جهانگردی برخوردار هست كه در نوع خود شاید كم‌نظیر باشد.

سواحل و كرانه‌های دریای خزر در پیوند با جلگه سرسبز و كوه‌های بلند سر به فلك كشیده البرز، از دیدنی‌ترین و جالب‌ترین نقاط هستان هست.

دریاچه خزر 438 هزار كیلومتر مربع و سعت دارد و بزرگ‌ترین دریاچه جهان به شمار می‌رود.

سواحل جنوبی اون از خلیج حسینقلی تا آستارا به خط ساحلی ایران مربوط هست.

سواحل گوشه جنوب شرقی، به هستان گلستان (شهرستان‌های بندر تركمن و كردكوی) محدود هست.


كناره‌های دریا عموما پست و ماسه‌زار و در بعضی نقاط به صورت تپه‌های ماسه‌ای ساحلی درآمده هست.

دریای خزر نقش تعیین‌كننده‌ای در آب و هوای سواحل شمال ایران دارد.

می‌توان فرمود كه زیبایی‌های كم‌نظیر گرگان به موجودیت و حفظ شرایط زیستی این دریا بستگی دارد.

در محدوده هستان گلستان دو اسكله بندر گز و بندر تركمن با كاركرد تفریحی و تفرجی، از تفرجگاه‌های مهم هستان و از اماكن مطلوب جهت گذران اوقات فراغت شهروندان و مسافران محسوب می‌شود.6:

میل گنبد قابوس

این بنا از زیباترین و باشکوهترین بناهای اوایل دوره اسلامی هست.

بنای آجری میل گنبد قابوس آرامگاه شمس المعالی قابوس بن وشمگیر زیاری هست، که در بالای تپه‌ای در میان پارک بزرگ شهر گنبد کاووس واقع شده هست .

ساختمان میل در اصل متشکل از سه قسمت شالوده، ساقه و گنبد مخروطی هست که روی هم رفته 55 متر ارتفاع دارد.

گنبد مخروطی بنا به ارتفاع 18 متر و بر روی ساقه بنا شده هست.

این گنبد بر خلاف بیش تر برج‌ها و گنبدهای آرامگاهی یک پوش هست و بدون هیچ واسطه‌ای بر روی بدنه برج برنامه گرفته و شیب تند و سطح صاف و صیقلی اون به ماندگاری گنبد کمک فراوان کرده هست .

درون بنای گنبد قابوس ساده و تنها با اندود گچ پوشش یافته که با گذشت وقت به سیاهی گراییده هست.بر بالای سر در ورودی بنا دو رشته مقرنس زیبای ساده کار شده که جزو اولین نمونه مقرنس‌های هنر اسلامی ایران به شمار می‌رود.

هم‌چنان که از متن کتیبه بر می‌آید این بنا در سال 397 هـ.ق.

توسط شمس المعالی قابوس بن وشمگیر آل زیار جهت آرامگاه شخصی بنا شده هست .

نام‌برده که در اون روزگار فرمانروای گرگان بود، مردی دانشمند ـ هنرمند، سلحشور ـ دوست‌دار و مشوق علم و هنر بود .

وی در سال 402 هـ.ق.

یعنی 5 سال سپس ساخت گنبد قابوس وفات یافت .

این بنا در فهرست بناهای تاریخی ایران به ثبت رسیده هست .7:

بابا طاهر گرگان

سفری به مناطق زیبای هستان گلستان

8:

عکس هایی از روستای زیارت

سفری به مناطق زیبای هستان گلستان
سفری به مناطق زیبای هستان گلستان

9:

مرسی خیلی قشنگ بود

اینم باباطاهر


سفری به مناطق زیبای هستان گلستان

10:

شما کجای هستان گلستان زندگی می کنید؟

11:

اینجا...

!! البته تابستوناشسفری به مناطق زیبای هستان گلستان

12:

مکان های دیدنی گلستان
آثار و بناهاي تاريخي هستان :
در محدوده هستان گلستان آثار باستاني فراواني شامل بقاياي آباديها و بناهاي تاربخي و مذهبي و تپه هاي باستاني وجود دارد كه از مهمترين اونها مي توان به امامزاده نور ، تورنگ تپه ، مسجد سردار ، مسجد دارالشفا ، پل آق قلا ، ديوار اسكندر ، مسجد جامع ، كاخ آقا محمد خان ، برج كاووس ، مقبره يحيي ابن زيد ، مقبره مختومقلي فراغي ، حوزه علميه كريم ايشان ، خالد نبي ، امامزاده الازمن ، امامزاده ساوركلا ، امامزاده گنو ، امامزاده آخران ، قصر قديمي الله يار ، برج رادكان ، امامزاده روشن آباد ، فانوس دريايي بندرگز ، جركهنه كلباد و سركلاته خرابه شهر ( تميشه ) اشاره نمود .


جاذبه ها و چشم اندازهاي مهم
مهمترين جاذبه ها و چشم اندازهاي طبيعي هستان عبارتند از : پارك ملي گلستان ، پاركهاي جنگلي ناهارخوران ، النگ دره ، قرق ، گرمابدشت ، جهان نما ، دلند ، آبشارهاي لوه ، كبود وال ، باران كوه ، شير آباد ، درياچه هاي بين المللي آلاگل ، آلماگل ، آجي گل ، شبه جزيره آشوراده و ..

.


آبشار شیرآباد - خانببین
سفری به مناطق زیبای هستان گلستانبرج قابوس - گنبد
سفری به مناطق زیبای هستان گلستانجنگل دلند

سفری به مناطق زیبای هستان گلستانآبشار کبودوآل - علی آباد کتول

سفری به مناطق زیبای هستان گلستان


طبیعت خانببین

سفری به مناطق زیبای هستان گلستان


بافت قدیم گرگان
سفری به مناطق زیبای هستان گلستان

13:

معرفي:
اين هستان در بين هستان هاي مازندران، سمنان و خراسان شمالي برنامه دارد و مركز هستان، شهرستان گرگان هست.


بخش بيشتر هستان گلستان آب وهواي معتدل خزري (مديترانه اي) دارد ولي جلگه گرگان به لحاظ مجاورت با صحراي تركمنستان، دوري از دريا و كاهش ارتفاعات، آب وهواي نيمه بياباني و گرم دارد.


جنگل هاي مرطوب دامنه هاي شمالي البرز در مشرق به جنگل هاي مينودشت و گلستان مي رسد.

قله چالايشاني شاه كوه از مهم ترين قله هاي هستان گلستان هست كه ارتفاع اون 3750 متر مي باشد.

مراتع عمده قشلاقي هستان در جلگه گرگان هست كه بين رودخانه گرگان و مركز تركمنستان برنامه دارند.


شهرستان ها:
گرگان، بندرتركمن، بندر گز، علي آباد، كردكايشان، گنبدكاووس، مينودشت.

جاذبه هاي گردشگري:
- پل آق قلا، گرگان
- گنبد قابوس، گنبد كاووس
- برج رادخان غربي، كردكايشان
- مسجد جامع گرگان، گرگان
- امامزاده نور (عشاق)، گرگان
- ساحل درياي خزر
- پارك ملي گلستان، گرگان
- آبشار لوه، مينودشت
- شهر تاريخي جرجان
- جزيره آشوراده

پارك ملي گلستان:
اين پارك اولينپاركي هست كه عنوان پارك ملي را در ايران به خود اختصاص داده هست.

اين پارك جنگلي- كوهستاني در حوزه هستان هاي گلستان، سمنان و خراسان واقع شده هست.

پارك ملي گلستان به دليل ارزش هاي بي شمار طبيعي، جنگل هاي سرسبز و گونه هاي متنوع گياهي و جانوري با پارك هاي مشابه خود در جهان برابري مي كند.


آشوراده:

سفری به مناطق زیبای هستان گلستان

شبه جزيره آشوراده از توابع شهرستان بندرتركمن هست كه در 25 كيلومتري گرگان واقع شده هست.

اين جزيره زيستگاه مناسبي براي انواع جانوران و همينطور فعاليت هاي توريستي و گردشگري محسوب مي شود.

آب وهواي اين شبه جزيره معتدل و مرطوب و زبان امت اون فارسي و تركي هست.


برج قابوس:
سفری به مناطق زیبای هستان گلستان
اين برج از بهترين بناهاي تاريخي سده چهار هجري و بلندترين برج آجري جهان هست كه در سال 397 هجري قمري به دستور شمس المعالي قابوس بن وشمگير به شكل هستوانه اي رايشان يك صفحه دايره اي شكل بنا شده هست.

بلندي اين برج 51 متر هست و گنبدي مخروطي شكل دارد.


پل آق قلا:
اين پل در 18 كيلومتري شمال گرگان و در ابتداي بافت قديم شهر آق قلا و رايشان رودخانه گرگان احداث شده هست.

پايه هاي اين پل از دوره سلجوقي باقي مانده هست و در وقت صفايشانان بر رايشان پايه هاي به جاي مانده، پل جديدي احداث شد.

اين پل 60 متر طول و 30/4 متر عرض دارد و از آجر ساخته شده هست.


شهر تاريخي جرجان:
شهر تاريخي جرجان يا شهر سفال هاي زرين فام يكي از مهم ترين شهرهاي اسلامي هست كه در اوج شكوفايي و تمدن خود جزو چهار شهر بزرگ اسلامي بوده هست.

اين شهر داراي بقاياي معماري هاي مسكوني، صنعت و كارگاهي از قرون چهارم، پنجم تا قرن هشتم هجري قمري هست.

اين شهر در شهرستان گنبد كاووس جاي گرفته هست و 200 هكتار وسعت دارد.

14:

man asheghe jangalhaye estanam ama ahle estan nistam omadam onja vaghean zibass chand rooz dige ham hatman miam

15:

معرفی استان گلستان

هستان گلستان به لحاظ برخورداري از جاذبه هاي غني گردشگري بخصوص جاذبه هاي اكوتوريسم (كه به گنجينه اكوتوريسم ايران معروف هست) يكي از قطب هاي گردشگري در شمال ايران محسوب مي گردد.

فرهنگ و تاريخ بيش از 5000 سال اون، مملو از آثار ارزشمند و ذي قيمت به جاي مانده تاريخي كه اقوام گوناگون كرد، لر، ترك، بلوچ، عرب، تركمن و .

.

.

را در چهار اقليم متفاوت در خود جاي داده و ابراني كوچك را در اين خطه سر سبز به وجود آورده هست.
اين هستان با مساحت 7/20380 كيلومتر مربع 3/1 % مساحت كل كشور را تشكيل مي دهد.

از شمال به كشور تركمنستان، از جنوب به هستان سمنان، از غرب به درياي خزر و هستان مازندران و از شرق به هستان خراسان محدود هست.

بر پايه سرشماري سال 1385 داراي 1610845 نفر جمعيت مي باشد كه از كل جمعيت هستان 9/48 % جمعيت شهري، 1/51 % روستائي مي باشند.

گلستان بر پايه آخرين تقسيمات كشوري داراي 11 شهرستان مي باشد.


16:

گلستان در آئينه تاريخ :

اين هستان بزرگترين و آبادترين سرزمين در شمال ايران در سده هاي اوليه اسلامي و قبل اون بوده هست.

اين سرزمين تا قرن هفتم موسوم به ايالت گرگان بوده و از قرن هفتم تا چهاردهم به نام ايالت هسترآباد ناميده شد.
سابقه تمدن در اون با توجه به كاوش هاي باستان شناسي به حدود 6 هزار سال قبل بر مي گردد و در حقيقت يكي از قديمي ترين ايا لت هاي ايران و مركز عمده تمدن نشين از آريائيها در شمال ايران بوده هست.


در گذشته وسعت اون به تنهايي بيش از وسعت ايالت طبرستان (مازندران) و گيلان بوده و با سرزمين هاي وسيعي چون سعده و خوارزم برابري مي كرد.

اين هستان از وقت هخامنشيان به بعد به صورت يك ايالت ايران بوده هست.

وقت سامانيان به همراه چندين ايالت ديگر در مجموعه سرزمين خور آسان ايران برنامه داشت.

با ورود اسلام و در سده هاي اوليه اون بخصوص دوران طلايي اسلام و سپس اون گرگان نقش مهمي در شكوفايي فرهنگ و تمدن اسلامي و ايراني داشته هست، به طوريكه دانشمندان و بزرگي همچون عبداقاهر جرجاني ( مؤلف اسرارالبلاغه و دلائل الاعجاز و ...) سيد اسماعيل جرجاني (مؤلف ذخيره خوارزمشاهي اولين و بزرگترين دايرالمعارف پزشكي به زبان فارسي)، فخرالدين اسعد گرگاني (يراينده ايشانس و رامين) و مير داماد (مؤلف قبسات و صراط المستقيم)، شاعران ميرفندرسكي و .

.

.

مي باشند.

گرگان امروز كه تا اسفند 1316 هسترآباد خوانده مي شد، در عهد صفايشانه به دارالمؤمنين مشهور بوده هست.


17:

این شهرای شمالی مثله گرگان مازندران بابل خیلی قشنگ و سرسبزن و رودها زیبایی درشون جاریه خیلی قشنگن

18:


سفری به مناطق زیبای هستان گلستان

19:

سفری به مناطق زیبای هستان گلستان

20:

سفری به مناطق زیبای هستان گلستان

21:

عکسی از برداشت مزارع گندم در گلستان
خدا به کشاورزان قوت بده.

خیلی زحمت می کشن و در آخر هم سود اصلی را دلال ها می نمايند.


سفری به مناطق زیبای هستان گلستان

22:

خيلي قشنگه اون قسمتها شما اهل اونجا هستين؟اگه هستين تو همچين خونه اي زندگي ميكنيد؟اگه اره خوشبحالتون
ميگن اگه انسان عصبي باشه شر شر اب و فظاي طبيعي اونجا خيلي مفيده
راستي لطفا اگه عكسي از مزرعه ي افتابگردون داشتيد واسم بزاريد خيلي قشنگن اين افتابگردونهاش مخصوصا غروبها من يه اردو با دانشگاه اومديم گلستان و ساري و..خيلي بهمون خوشگذشت خيلي صبح هاشم خيلي قشنگه

23:

بياييد همگي بريم شمال خونه اينا

24:

اره فکر خوبیه البته اگه راموم بده

25:

مهمون نمخوان اگه ميخواستن ميفرمودن حالا صاحب خونه كيه؟
كه اينقدرم خسيسه البته شمالي ها خيلي دست و دل بازن اما ايشون و نمدونم
اره خيلي جاي قشنگيه مخصا كنار درياش از جنوب تميز تره

26:


سلام دوست عزیز

من فکر کنم اینجا انبار باشه!

اما در کل آره من بچه گرگانم و تابستانها موقع بیکاری میریم خونه کوهستان برای تفریح و آسایش و هوای بسیار خونک و مطبوعش

27:

خیلی خوبه

حالا خونه اینا کجاست

نوشته اصلي بوسيله مشتا نمايش نوشته ها
اره فکر خوبیه البته اگه راموم بده
نمیشه منم ببرین

نوشته اصلي بوسيله a lover نمايش نوشته ها
مهمون نمخوان اگه ميخواستن ميفرمودن حالا صاحب خونه كيه؟
كه اينقدرم خسيسه البته شمالي ها خيلي دست و دل بازن اما ايشون و نمدونم
اره خيلي جاي قشنگيه مخصا كنار درياش از جنوب تميز تره

پس شما برین کنار دریا!!

ما که می خواهیم بریم جنگل!

28:

شما خودت که صاحب خونه ای
هتل رویال سراغ نداری؟اخه اینجور که معلومه رامون نمیدی
درضمن سارا محسن راست میگن میخوایم بریم جنگل نه کنار دریا اون تفنگ شکاریتم بیار منم مال بابام رو میارم خرس که داره دیگه؟غزال چی؟هرکی میترسه نیاد
مای ایز هم میبریم

29:

سفری به مناطق زیبای هستان گلستان

30:

سفری به مناطق زیبای هستان گلستان


پارك جنگلي قرق

اين پارك در 23 كيلومتري شرق گرگان در كنار جاده اصلي ترانزيت واقع شده و مساحت اون650هكتار و بخش اعظم اون در محيط جلگه اي برنامه گرفته هست .

داراي امكانات تفرجي بايشانژه محل نگهداري گوزنهاي بومي جنگلهاي شمال ايران هست.


31:

سفری به مناطق زیبای هستان گلستان

پارك جنگلي ناهار خوران

اين پارك از قديمي ترين تفرجگاه هاي هستان گلستان بوده و در 4 كيلومتري جنوب شهر گرگان واقع شده هست .

داراي فضاهاي جنگلي در طرفين جاده براي تفرج متمركز هست با داشتن آب و هواي مناسب دامنه پر شيب جنگلي كه ورد هستفاده تفرج كنندگان داخلي و خارجي برنامه مي گيرد.

اين پارك دراي مهمانسراي عمومي بايشانژه مهمانسراها و كمپهاي اقامتي زيبا مي باشد

32:

سفری به مناطق زیبای هستان گلستان
پارك ملي گلستان
اين پارك در 150 كيلومتري شرق گرگان قرار
دارد و داراي 91895 هكتار مساحت هست.

با داشتن اقليم هاي متفاوت و مناطق زيستي متنوع جنگلي ، هستپي و چشم اندازها ومناظر متبوع طبيعي با جاذبه هاي توريستي گوناگون كه مورد بازديد علاقمندان بسيار زيادي از نقاط مختلف كشور و خارجيان برنامه مي گيرد.

اهميت ان از نظر محققين و دانش پژوهان به لحاظ دست نخوردگي جوامع زيستي گياهي و جانوري و اكوسيستم هاي طبيعي به عنوان ميراث هاي طبيعي و تنوع ژنتيكي بسيار زياد هست.

اين پارك براي علاقمندان به طبيعت از نظر تفرج متمركز و گسترده نيز

33:

از اين مناظر در مسير گلستان شاهرود زياد به چشم مي خورد.


سفری به مناطق زیبای هستان گلستان

34:

سفری به مناطق زیبای هستان گلستان
جمعيت: ۴۲۱۷۷۰
مساحت: ۲۸۸۰ كيلومتر مربع
بهترين فصل بازديد: د
مسافت از مركز هستان: ۰
تعداد روز بازديد: 0د
بهترين ماه بازديد: د
كد تلفن:۰۱۷۱


شهرستان گرگان مركز هستان گلستان ميباشد و در طول جغرافيايي 26/54 و عرض جغرافيايي 50 / 36 واقع شده هست.

ارتفاع شهر از سطح دريا 160 متر هست.

از نظر طبيعي اين شهرستان از دو منطقه كوهپايه ايي و جلگه اي تشكيل شده كه كوهپايه در قسمت جنوبي دشت گرگان هست و مهمترين قلل اون شاهكوه و شاهوار ميباشد و قسمت جلگه اي در شمال و دنباله دشت گرگان هست و مهمترين رودهاي اين منطقه كه به درياي خزر ميريزند رودهاي گرگان قره سو كفشگيري و زيارت هستند.

آب و هواي اين ناحيه معتدل خزري يا مديترانه اي هست كه بطور معمول از غرب مازندران بارش كمتري دارد.

از نظر اقتصادي با وجود واقعيات مناسب كشاورزي دامپروري و صنايع وابسته به كشاورزي مثل كارخانه جات روغن كشي و پنبه پاك كني چهره اين شهر در سال هاي اخير دگرگون شده هست.

قابل ذكر هست كه اين شهرستان يكي از قديمي ترين كارخانه جات بافت پارچه هاي ابريشمي و حرير را داشته كه پارچه هاي اون بسيار معروف بوده هست٠

35:

سفری به مناطق زیبای هستان گلستان

آدرس: واقع درجنگل شصت كلاته درجنوب غربي شهرگرگان

36:

سفری به مناطق زیبای هستان گلستان


آدرس: در 5 كيلومتري جنوب شهر راميان

37:

سفری به مناطق زیبای هستان گلستان


فاصله تا مركز هستان: ۱۵۰ كيلومترآدرس: صدوپنجاه كيلومتري شرق گرگان

38:

سفری به مناطق زیبای هستان گلستان


فاصله تا مركز شهر: ۱۶۴ كيلومتر
فاصله تا مركز هستان: ۱۶۴ كيلومتر


آدرس: شهرستان مينودشت در بخش گاليكش و در فاصله ١٤ كيلومتري غرب پارك ملي گلستان و در جنوب روستاي لوه

39:

سفری به مناطق زیبای هستان گلستان


آدرس: شهرگرگان

40:

پارك جنگلي دلند


سفری به مناطق زیبای هستان گلستان
فاصله تا مركز شهر: ۱۱ كيلومتر
فاصله تا مركز هستان: ۱۱ كيلومتر


آدرس: در 11 كيلومتري غرب آزادشهر در كنار جاده اصلي گرگان مشهد مقدس

41:

سواحل جنوب شرقي درياي خزر

سفری به مناطق زیبای هستان گلستان

42:

تالاب آجي گل


سفری به مناطق زیبای هستان گلستانفاصله تا مركز هستان: ۶۰ كيلومتر
ا

آدرس: شصت كيلومتري شمال گرگان- درنواحي مرزي هستان گلستان

43:

تالاب آلماگل

سفری به مناطق زیبای هستان گلستان
فاصله تا مركز شهر: ۰ كيلومتر
فاصله تا مركز هستان: ۶۰ كيلومتر
امكانات: ا
وقت بازديد: ا
آدرس: شصت كيلومتري شمال گرگان- درنواحي مرزي هستان گلستان


اين تالاب با مساحت 207 هكتار به صورت نگين در صحرا نمايان هست .

وجود پوشش در ختچه هاي گز و ني و چگن در حاشيه اين تالابها در يك منطقه صحرايي جلوه خاصي را به اونها بخشيده هست .

در تمامي فصول به ايشانژه در فصل زمستان با حضور پرندگان مهاجر از انواع فلامينگو ،قوها و اردكها ،پرستوهايدريايي ، غازها ، باكلان و انواع ديگر پرندگان آبزي و كنار آبزي هياهايشان خاصي ايجاد مي كند٠

44:

تالاب آلاگل


سفری به مناطق زیبای هستان گلستان


فاصله تا مركز شهر: ۰ كيلومتر
فاصله تا مركز هستان: ۶۰ كيلومتر


آدرس: شصت كيلومتري شمال گرگان- درنواحي مرزي هستان گلستان


اين تالاب داراي مساحت 2500 هكتار بوده كه به صورت نگيني در صحرا نمايان هست .

وجود پوشش درختچه هاي گز و ني و چگن در حاشيه اين تالابها در يك منطقه صحرايي جلوه خاصي را به اونها بخشيده هست و در تمامي فصول به ايشانژه در فصل زمستان با حضور پرندگان مهاجر از انواع فلامينگو ، قوها، اردكها ،پرستوهاي دريايي غازها مباكلان و انواع ديگر پرندگان آبزي و كنار آبزي هياهايشان خاصي ايجاد ميشود٠

45:

پارك جنگلي ناهارخوران


سفری به مناطق زیبای هستان گلستان
فاصله تا مركز هستان: ۴ كيلومتر

ا
آدرس: چهاركيلومتري جنوب شهرگرگان


اين پارك از قديمي ترين تفرجگاه هاي هستان گلستان مي باشد و داراي فضاهاي جنگلي در طرفين جاده براي تفرج متمركز هست .

با داشتن آب و هواي مناسب دامنه پر شيب جنگلي كه مورد هستفاده تفرج كنندگان داخلي و خارجي قرارمي گيرد و اين پارك داراي مهمانسراهاي عمومي بايشانژه مهمانسراها و كمپهاي اقامتي زيبا مي باشد٠

46:

سلام .شهر ما چطور بود؟خوش گذشت؟
من ساکن گرگان هستم .اطلاعات شما عالیه.
من اینجا زندگی میکنم ولی خیلی از جاهای دیدنشو بلد نیستم!
در ضمن شاهرود هم رفتم .تقریبا میشه فرمود کویریه!
جاده گرگان به شاهرود چند راه وجود داره که مسیر جاده ی چهارباغ فوق العاده زیباست.


47:

سفری به مناطق زیبای هستان گلستان
فاصله تا مركز شهر: ۰ كيلومتر
فاصله تا مركز هستان: ۶ كيلومتر
امكانات: ا
وقت بازديد: ا
آدرس: در 6 كيلومتري جنوب شهر خان ببين


اين آبشارها در ميان جنگلهاي انبوه واقع شده اند و به تعداد 7 آبشار با ارتفاعات متفاوت ميباشند..بلندترين اونها با ارتفاع قريب 20متر در ميان پوشش سبز جنگلهاي پهن برگ برنامه دارندآب با درخشندگي خاصي بصورت پودر وارد هستخر پاي آبشار مي گردد در بالاي آخرين آبشار غار معروفي با جاذبه خاصي وجود دارد

48:


سلام دوست عزيز و همشهري گرامي!

متشكر ، مقصود من نمايش دادن گوشه كوچكي از مناظر زيباي هستان براي دوستان بود.

49:

امامزاده اسحاق

سفری به مناطق زیبای هستان گلستانآدرس: گرگان محله سرچشمه


بناي اين امامزاده هشت ضلعي هست و متعلق به قرن 9 هجري هست در چهار سايشان ضريح امامزاده اشعاري نوشته كه او را از هفتمين سلال آل پيغمبر معرفي مي كند .اين بنا متعلق به قرن 9 هجري هست و داراي تزئينات آجري ،محراب ،گچ بري و دو لنگه در قديمي و صندوق چوبي نفيسي بر رايشان مرقد ميباشد.مرقدي كه در داخل صندوق چوبي مشبك برنامه داده شد،از گچ هست .در ورودي چهار بدنه اون آياتي از قراون به خط كوفي ممتاز باقي مانده،ظرافت گچبري و دقتي كه در ترسيم خطوط اون به كار رفته حاكي از هنرمندي خطاط و نقاش مرقد ميباشد ، بر بالاي طاق محراب امامزاده كتيبه اي كوفي از گچ ديده ميشود و در داخل محراب هم تزئين گچ بري زيبايي وجود دارد .تمامي امامزاده از داخل به صورت چهارگوش هست كه همانند سقف اون مسطح و گچ كاري گرديد، بر چهار گوش صندوق چوبي امامزاده كتيبه اي به خط كوفي در دو رديف بالاو پايين ديده ميشود.در سال 1340 خورشيدي در حالي كه قسمتي از زمين محوطه بيروني امامزاده را جهت قبري مي كندند،پلكاني ديده شده و در نتيجه كاوش به راهرايشاني برخوردند كه تمام صحن حياط را در بر گرفته بود.

دو لنگه در قديمي امامزاده نور گرگان در سال 1345 خورشيدي توسط دو نفر به نامهاي زابلي و اعيان هستاد كاران اعزامي ازوزارت فرهنگ وهنربه مدت 15 روز (18 تير تا 11 مرداد) مورد مرمت برنامه گرفت .براي امامزاده ضريح فلزي ساخته شدكه روز عيد غدير سال 1348 ه.ق مصادف با 1/2/1344 خورشيدي بر رايشان مرقد نصب شد.

اين ضريح توسط هستاد غلام حسين اقليما و به بهاي تقريبي هشتصد هزار ريال از محل اهدايي امت گرگان ساخته شد.

درب اون نيز با شيشه قاب گرفته شد.اين بنا در سال 1355 خورشيدي با هزينه چهار صد هزار ريال مرمت شد.

بناي امامزاده اسحاق با شماره 346 به ثبت آثار ملي ايران رسيده هست.


50:

امامزاده روشن آباد


سفری به مناطق زیبای هستان گلستان


فاصله تا مركز شهر: ۱۶ كيلومتر
فاصله تا مركز هستان: ۱۶ كيلومتر
ا

آدرس: در 16 كيلومتري غرب گرگان


اين امامزاده در كنار جاده قديم گرگان - كردكايشان واقع دشه هست.

نام تبري اين امامزاده روشنوا مي باشدكه متعلق به عبدالله نامي هست كه نسبش به پيشواي هفتم شيعيان ميرسد .بناي ان متعلق به قرن 9 هجري هست

51:

قلعه ماران

سفری به مناطق زیبای هستان گلستان
فاصله تا مركز شهر: ۰ كيلومتر
فاصله تا مركز هستان: ۱۲ كيلومتر
امكانات: ا
وقت بازديد: ا
آدرس: در 12 كيلومتري جنوب راميان


فرموده ميشود قلعه ماران پيشاز اسلام يكي از پايتختهاي اشكانيان بوده هست .اين قلعه داراي چشم اندازهاي جالبو زيبا هست .چشمه آبي در بالاي اون وجود دارد و اطراف قلعه از غناي طبيعي جالبي برخوردار هست.


52:

ببخشید یه سوال؟
تمشک اونجا دارید؟یعنی چجوری کاشت و برداشت میشه؟مرسی

53:

همشهری!!پس شما هم اهل گرگانی.خوشبختم.
ما که خودمون رو تو تالار تازه واردا معرفی کردیم ولی کسی به من خوش آمد نفرمود!
کاش میفرمودم شمالی هستم شاید حداقل شما یه چیزی می فرمودین!!

54:

بله ، تمشك در جنگل و كوهستان و بيابان در مياد و نميشه كاشت.

تمشك به زبان محلي بهش ميگن لب لبو

نوشته اصلي بوسيله sana نمايش نوشته ها
همشهری!!پس شما هم اهل گرگانی.خوشبختم.
ما که خودمون رو تو تالار تازه واردا معرفی کردیم ولی کسی به من خوش آمد نفرمود!
کاش میفرمودم شمالی هستم شاید حداقل شما یه چیزی می فرمودین!!
بله همشهري.

همينطور.
اي بابا !
ما در خدمتيم.

55:

گرگان-تل انبار -محدوده شاهکوه
عکس : احمد ...سفری به مناطق زیبای هستان گلستان

سفری به مناطق زیبای هستان گلستان

سفری به مناطق زیبای هستان گلستان

سفری به مناطق زیبای هستان گلستان

__________________

56:

بخش یانه سر نزدیک میل رادکان

سفری به مناطق زیبای هستان گلستان

57:

سفری به مناطق زیبای هستان گلستان

58:

وای چه اسم با مزه ای دهنم اب افتاد

59:

سلام
اس ام اس کای عزیز
من از شهر یا بهتر بگم هستان شما فقط جنگل گلستانشو دیدم که واقعا قشنگه
البته اگه گوشه و کنار این جنگل قشنگ زباله نریزن

60:

salam man gorgani hastam taqriban bishtar jazebeh hayeh gardesh gariyeh gorgano didam va az shoma ham motshakeram az in keh beh doostayeh digeh dar shahrayeh digeh rajeh beh in shahr etelaat midid
khoshhal misham biyayd beh shahreh ma
:1 7:

61:

آقای smsk راجع به شاهکوه چی می دونید ؟ البته عکسای قشنگ تل انبار رو دیدیم ولی اگه میشه بیشتر راجع به شاهکوه صحبت کنین .

تعریفشو زیاد شنیدم .


62:

دادگستري گنبدكاووس براي بار دوم بررسي شكايت ساوقت ميراث فرهنگي از شهرداري را به كارشناساني غيرمتخصص سپرد تا شانس جهاني برج قابوس از بين برود.
گنبد كاووس بررسي پرونده شكايت پايگاه ميراث فرهنگي از شهرداري را به‌دليل شكستن حريم برج قابوس به كارشناسان متخصص نسپرد تا شانس جهاني شدن بزرگترين برج آجري جهان از بين برود.


سفری به مناطق زیبای هستان گلستان

جاايشاند ايمانيان، مدير پايگاه پژوهشي برج‌قابوس در فرمود‌وگو با ميراث‌خبر از مخالفت دادگستري گنبدكاووس با بررسي پرونده شكايت اين پايگاه توسط كارشناسان متخصص و آشنا با مقوله ميراث‌فرهنگي اظهار داشت.
اين شكايت از شهرداري و به‌دليل ساخت يك مجتمع تجاري در پاي برج بوده هست.

شكايت پيشين پايگاه ميراث فرهنگي برج قابوس از شهرداري با بررسي كارشناسان عمران دادگستري به نفع شهرداري تمام شد و به از سرگيري ساخت مجتمع تجاري قابوس در پاي ميل قابوس انجاميد.

كارشناسان ساوقت ميراث فرهنگي با توجه به قوانين موجود كه خواستار واگذاري پرونده‌هاي خاص به كارشناسان متخصص شده، از دادگستري گنبد خواسته بودند تا بررسي اين پرونده را به كارشناسان شهرستان تهران يا شهرهاي ديگر بسپرند كه با مقوله ميراث فرهنگي و حريم منظركيفي و كمي آشنايي دارند تا حق ميراث فرهنگي ضايع نشود اما دادگستري با واگذار كردن پرونده به كارشناسان پيشين از اين درخواست سرباز زد.

ايمانيان همينطور در اين‌باره فرموده هست:«با توجه به اينكه اين كارشناسان متخصص عمران هستند در بررسي‌هاي خود مسائل حريم و منظر اثر را در نظر نمي‌گيرند و دوباره مسئله به نفع شهرداري پايان مي‌گيرد.»
برج قابوس دو سال پيش در حال آماده شدن براي ثبت جهاني بود كه تصميم شهردار پيشين شهر گنبد، آينده اين برج را در هاله‌اي از ابهام برد.
تصميم ساخت يك مجتمع‌تجاري در حريم درجه يك اين برج با ارتفاع 13 متري بود كه به شكستن ارتفاع مجاز اين برج منتهي مي‌شد.تلاش ساوقت ميراث فرهنگي براي جلوگيري از اين اتفاق پس از دو سال با سپردن ضمانتي 5 ميليون توماني به توقف اين طرح انجاميد اما پس از انتخاب شهردار جديد، برنامه اين ساوقت عوض و برج قابوس به جهاني شدن اميدوار شد.

گنبد قابوس با 72 متر ارتفاع بلندترين برج آجري جهان هست

از نظر كارشناسان معماري ارتفاع در يك بنا هنگامي معنا مي‌يابد كه بر فضاي اطراف سيطره داشته باشد و از منظر زيبايي‌شناسي، بلندي برج احساس شود.

با اين تعريف، گنبد قابوس بلندترين برج آجري جهان محسوب مي‌شود.

چون از يك سو‌ به دشتهاي آسياي ميانه اشراف دارد و از سايشان ديگر، نگاهش به درياي مازندران هست كه 400 متر از سطح اقيانوس پايين‌تر هست.

اما براي اونكه بهتر اين خصوصيات را لمس كنيم بد نيست مروري بر ايشانژگي‌هاي اون داشته باشيم.

اين برج يكي از آثار باستاني كشورمان كه در اعداد بزرگترين مفاخر معماري قرن چهارم هجري هست در شمال شرقي ايران در شهر گنبد كاووس برنامه دارد.

اين بناي معروف كه يكي از بلند‌ترين آثار تاريخي جهان بشمار مي‌آيد بر فراز تپه خاكي كه قريب 15 متر از سطح زمين بلند‌تر هست برنامه دارد اين بنا در سال ( 397 ه.

ق.

و 375 ه.

ش) و در وقت سلطنت شمس المعالي قابوس ابن وشمگير و در شهر جرجان كه پايتخت پادشاهان اون ديار بوده، بنا گرديده هست.


بنايي كه از هزار سال پيش تا كنون بر فراز تپه‌اي خاكي هستوار هست در عين سادگي يكي از غرور انگيز‌ترين بناهايي هست كه نه تنها در خاك ايران بلكه در سراسر جهان شناخته شده هست و مورد توجه بسياري از جهانگردان و باستان شناسان هست.
پروفسور « ارتورافام پوپ » در مورد اين بنا چنين نوشته هست: در زير سمت شرق كوههاي البرز و در برابر صحراهاي پهناور آسيا يكي از بزرگترين شاهكارهاي معماري ايران با تمام شكوه و عظمت خود قد بر افراشته هست.

اين بنا گنبد قابوس بقعه آرامگاه «قابوس بن و شمگير» هست.


برج آرامگاه از هرگونه آرايش مبراست.

محمد علي قورخانچي نيز تحقيقي در مورد گنبد قابوس داشته و در كتاب نخبه سينيه خود گنبد قابوس را در نيم فرسخي خرابه‌هاي شهر جرجان دانسته و نظيري را براي اين گنبد در ايران زمين موجود ندانسته هست.

در معماري سنتي ايران به چنين بناهاي عظيم و كشيده‌اي كه ( ميل نيز ناميده مي‌شوند ) در طول راهها براي راهنمايي و تعيين مسير كاروانها احداث مي‌شده زياد بر مي‌خوريم ولي هيچكدام اونها به پاي عظمت گنبد قابوس نمي‌رسند.

گنبد قابوس شامل 2 قسمت هست يكي پي يا پاي بست بنا و بدنه و ديگري گنبد مخروطي.پي سازي بنا از زمين سفت شروع و تا ارتفاع حدود 15 متري با آجر و مصالح مشابه خود بنا انجام شده هست.

درون پاي بست سردابي وجود داشته كه پا كار طاق اون هنوز بر جاي هست ولي بر اثر كاوشهاي پياپي كاوشگران كه در پي گنج بوده اند آثاري از كف اون بر جاي نمانده هست.

بدنه مدور خارجي گنبد قابوس داراي 15 ترك ( دندانه نود درجه ) هست ( همانند ستاره ده پر ) اين تركها كه در اطراف اون و به فواصل مساايشان از يكديگر برنامه دارند، از پاي بست بنا شروع و تا زير سقف گنبدي ادامه مي‌يابد و ميان اين تركها با كوهه‌اي آجري پر شده هست ( به جز درب ورودي ) راس اين تركه‌ها به اندازه يك مترو سي و چهار سانتي متر از يكديگر فاصله دارند.
قطر داخلي گنبد به طول نه متر و هفتاد سانتي متر و قطر اون از قاعده تركها بطول چهارده متر و شصت و شش سانتي متر و طول قطر اون از رأس تركها يا به عبارتي قطر ارباب يا پاي بست اون هفده متر و شش سانتي متر هست ضخامت ميل از پايين به بالا كرنش كمي دارد و در ارتفاع 37 متري گنبد مخروطي بناي برج را تكميل مي‌كند.

اين گنبد كه با آجرهاي مخصوص دنباله دار كفشكي ساخته شده هست دو پوسته هست.

گنبد دروني مانند گنبدهاي خاكي به شكل نيم تخم مرغي و از آجر معمولي هست و پوسته بيروني با آجر دنباله دار، و ارتفاع اين گنبد مخروطي 18 متر هست در بدنه شرقي روزنه‌اي تعبيه شده كه ارتفاع اون يك متر و نود سانتيمتر هست عرض روزنه در قسمت بالا 73 و در وسط 75 و در پايين 80 هست.
در ضلع جنوبي اون يك ورودي هست كه 5/1 متر عرض و 55/5 متر ارتفاع دارد.

درون طاق هلالي سر در اون، مقرنسي هست كه به نظر مي‌رسد در مراحل اولينپيشرفت اين نوع تزئينات معماري و گچ بري هست.

شايد اين مقرنس ساده و در عين حال زيبا از اولين نمونه‌هاي مقرنس سازي در بناهاي اسلامي مي‌باشد كه بتدريج تكميل شده هست.

دكتر ايشانلسن، نماينده دانشگاه پنسيلواني نيز در بازديد و تحقيقاتي كه از اين بنا داشته راجع به اين مقرنسها چنين نوشته هست: بالاي در، داخل هلال مدخل گيلوئي مقرنسي هست كه در مراحل اوليه ترقي هست و اين يكي از نمونه‌هاي تزئيني هست از اصول يك معماري كه بعد اهميت پيدا كرده هست.

در رديف كتيبه كوفي به‌صورت كمر بند وار بدنه را آرايش كرده هست كه يك رديف اون در 8 متري پاي اون و ديگري بالا در زير گنبد مخروطي برنامه دارند.

نوع نوشته كوفي كتيبه‌ها ساده و آجري هست حروف اون آرايش ندارند.

بر جسته و خوانا هست و حاشيه دور اونها قاب مستطيلي شكلي هست از آجر.

63:


معرفی استان گلستان

استان گلستان به لحاظ برخورداري از جاذبه هاي غني گردشگري بخصوص جاذبه هاي اكوتوريسم (كه به گنجينه اكوتوريسم ايران معروف هست) يكي از قطب هاي گردشگري در شمال ايران محسوب مي گردد.

فرهنگ و تاريخ بيش از 5000 سال اون، مملو از آثار ارزشمند و ذي قيمت به جاي مانده تاريخي كه اقوام گوناگون كرد، لر، ترك، بلوچ، عرب، تركمن و .

.

.

را در چهار اقليم متفاوت در خود جاي داده و ابراني كوچك را در اين خطه سر سبز به وجود آورده هست.

اين هستان با مساحت 7/20380 كيلومتر مربع 3/1 % مساحت كل كشور را تشكيل مي دهد.

از شمال به كشور تركمنستان، از جنوب به هستان سمنان، از غرب به درياي خزر و هستان مازندران و از شرق به هستان خراسان محدود هست.

بر پايه سرشماري سال 1385 داراي 1610845 نفر جمعيت مي باشد كه از كل جمعيت هستان 9/48 % جمعيت شهري، 1/51 % روستائي مي باشند.

گلستان بر پايه آخرين تقسيمات كشوري داراي 11 شهرستان مي باشد.

64:

هنر های زیبای دستی هستان گلستان

گلیم بافی:
گلیم یا پلاس و در گویش ترکمنی اوی دیمه که یک فرشینه ای حدودأ متشابه به قالی هست از دیگر صنایع و هنرهای سنتی می باشد، که بصورت خانگی و محدود در روستاهای هستان گلستان به خصوص روستاهای ترکمن نشین بافت می شود.


تشابه نسبی میان قالی و گلیم از بافت لوازم ومواد اولیه مصرفی در فرایند تولید وجود دارد مصرفی در صنعت قالی بافی من الجمله: پشم،ابریشم،پنبه ویا الیاف مصنوعی می باشد ومواد اولیه مصرفی در گلیم و پلاس نیز این چنین می باشد.

ولی در مورد الیاف پشمی در صنعت گلیم بافی می توان از الیاف نامرغوبتر نسبت به الیاف مصرفی در صنعت گلیم بافی دار،قیچی، سوزن ،میله می باشد، که در روستاهای ترکمن نشین بیشتر شاهد دارهای افقی و خوابیده بر روی زمین هستیم.

دارهایی که حدودأ تمامی سطح اتاق ترکمن را اشغال کرده واون اتاق را تنها تبدیل به کارگاه گلیم بافی نموده هست.


صنعت رنگرزی در مورد گلیم بافی بسیار نقش داشته و الیاف پشم ،ابریشم مصرفی قبل از هرگونه عملیات بافت باید رنگرزی شوند، ودر میان روستاهای ترکمن نشین ما شاهد کار بسیار محدود هنرمندان رنگرز هستیم.


مراحل کار پلاس بافی به این شرح هست که ابتدا الیافی که به نخ تبدیل نموده اند به دار مورد نظر چله پیچی می نمایند.

چله کشی را می توان مهم ترین وحساس ترین مرحله در کار بافت گلیم دانست
چله مخفف«چهل» هست و به معنی نخ تابیده می باشد وفرایند برنامه دادن نخهای تاربه دور تیرک های افقی دار گویند، کسی که کار چله کشی را انجام می دهد چله دوان گویند.


درمرحله بعد چند رج ساده که گیس نام دارد در ابتدای گلیم بافته می شود که حدود 10الی15سانتیمتر از طول گلیم را به خود اختصاص می دهد
در مرحله بعد هست که تفاوت میان گلیم وقالی نمایان می شود.

بدین منوال که دربافت گلیم درمرحله پودگذاری از پرز خبری نیست ونخهای پودرعبورکرده وفرایند بافت گلیم را متشکل می شود.


در اینجا باید تفاوت میان گلیم بافی را با پلاس بافی(گلیم بافی ترکمن) بیان نمائیم.

تفاوت این دو گونه بافت در این هست که در مرحله پود گذاری قسمت پشت کار روبروی فرد بافنده برنامه می گیرد وبافنده از پشت گلیم مبادرت به بافت گلیم می کند و قسمت اصلی ودر اصطلاح رو کار دیده نمی شود وفرد بافنده مجبور هست برای مشاهده قسمت بافته شده در حین کار اگر دار عمودی بوده پشت دار واگر افقی بود که اکثرأ نیز این چنین هست با قراردادن آینه ای کوچک می تواند دست بافته خویش را مشاهده کند.


کسی را که به کار بافتن گلیم می پردازد لواف سالنگی نسبت داده می شود.


در بافت گلیم وپلاس از طرحها و نقوش متفاوتی هستفاده می شود.

از جمله: شطرنجی ،نقش حیوانات ،نقش اشیاء ،نقش گیاهان ،نقش خورشید وغیره که زیبایی خاصی را به گلیم می دهد.


محصولات متفاوتی از فرایند گلیم بافی بدست می آید که درچند دهه گذشته نقش فراوانی در زندگی امت داشته هست.

می توان محصولات زیر را در این مورد بیان کرد:

جل اسب جوال خورجین سجاده پادری تزئیناتی پاشتری

در بافت گلیم به مشکلاتی ازقبیل: ریشه شدن چله ،پرزدادن سطح گلیم ،نخ شدن وغیره برخورد می شود که فرد بافنده باید با مهارت این عیوب را از میان ببرد تا به محصولی با کیفیت عالی دست یابد.


فن و هنر گلیم بافی و پلاس بافی همانند دیگر محصولات سنتی دستخوش افول و فراموش شده وتنها در میان روستاها و اونهم به صورت بسیار جزئی بافته می شود که بیشتر جهت تزئین منازل کاربرد دارند
قالی بافی:
یکی دیگر از رشته های هنری وسنتی موجود در هستان گلستان که در اون از انواع الیاف پنبه وابریشم وپشم هستفاده می شود و به همین دلیل از صنعت رنگرزی نیزدراین فرایند ا ستفاده شده واین فن کارآمد می باشد.

هیچ رشته ای ازهنرهای صنعتی درایران به اندازه قالی بافی مهم نیست،با اینهمه اطلاعات وآگاهیها درباره توسعه و تکامل باستانی اون محدود می باشد
قدمت فرش ایران به چند هزار سال پیش برمی گردد،و حتی در اوستا سخنی از کف پوش فرمی همچون فرش به میان آمده هست.

فرش و فرش بافی درایرا ن عهد باستان ازاحترام و ارزش بالایی برخوردار بوده هست که حتی گزنفون تاریخ نویس یونانی(430-359) پیش از میلاد حضرت مسیح در کتاب خود(kgyopolidaia) متذکر می شود که ایرانیان فرشهایی داشته (psilotapis) که زود از دست می رفت وتنها شاه روی اون راه می رفت.


پیرامون مواد اولیه ولوازم تولید فرش وقالی باید همانطور که در بخش گلیم متذکر شدیم، بیان شود مواد اولیه ولوازم تولید همانند گلیم بافی بوده و تنها در کیفیت الیاف بکار رفته می توانند تفاوتی نسبی داشته باشد.

در قالی بافی سعی می گردد از الیاف با کیفیت عالی هستفاده شود تا فرش زیبا وبا ارزش بدست آید.

یکی از ابزارآلات تولید فرش دار هست،که به دو نوع دار افقی یا خوابیده ودارعمودی یا ایستاده تقسیم می شود، دارهای عمودی را می توان به دار گردان،فندک دار و تبریزی تقسیم کرد.

دار مورد هستفاده در میان روستائیان ترکمن منطقه بیشتر دار افقی می باشد.


مرحله چله کشی قالی همانند گلیم می باشد.

چله کسی خود به دو گونه چله کشی فارس وترکی می باشد.کار قالی بافی از روی طرح و نقش انجام می شود.

قالیبافان معمولأ بخشی از طرح را به عنوان سرمشق کار خود در روبروی خود برنامه می دهند و به کار بافت می پردازند.


اون چیز که در بافت قالی از اهمیت بالایی برخوردار هست وجود پرز و گره در قالی هست چرخش پرز یا خامه به دور تار با ترکیب خاص را گره گویند.

گره و ریشه پايه کار قالی بافی هست که همانا پرز فرش را تشکیل می دهد.

گره یکی از تفاوتهای میان گلیم و جاجیم وقالی هست زیرا جاجیم وگلیم بدون پرز و گره و قالی دارای پرز می باشد.


در بافت قالی چند نمونه گره وجود دارد: متقارن(ترکی)، گره نامتقارن(فارسی) که هر کدام به روش های متفاوتی انجام می شود.


سپس اتمام کار پود گذاری یا گره گذاشتن بر روی قالی نوبت به شیرازه بستن بر روی اون می رسد.

شیرازه به دو صورت متصل و منفصل تقسیم بندی می شود.

شیرازه بافت کناره های راست وچپ قالی به تعداد معین را گویند.


در مرحله آخر کار قالی بافی نوبت پرداخت سطح قالی می باشد، در جریان کار پودگذاری وگره کردن بر روی الیاف تاروبریدن سرنخ تمامی نخها به یک اندازه بریده نشده هست وسطحی حدودأ نا صاف دست داده هست در مرحله پرداخت سعی می شود با بریدن نخهای اضافی وبلند سطحی صاف و یکدست ،بدست آید
نقوش متفاوتی در جریان قالی بافی ایران متمایز و مشخص هستند که به بیان اونها می پردازیم:
قالی دارای ترنج یا حوض قالی گلدار قالی لهستان قالی باغچه دار قالی با نقش حیوانات قالی نماز قالی پرده ای قالی فرنگ
وجود کارخانجات قالیبافی و فرش بافی و وفور فرشهای نسبتأ ارزان قیمت ماشینی عرصه را برای فعالیت هنر مندان قالی باف تنگ کرده و بافت قالی بافی دستی را محدود کرده هست.

وجود برخی شرایط از قبیل عدم هستفاده از نخ های با کیفیت بالا واستفاده از رنگهای شیمیایی در عرصه تولید وعدم حکایت از صنعت قالی بافی دستی موجب تضعیف این فن و هنر در ایران زمین گشته ودیگر کمتر شاهد تولید فرش وقالی دستی هستیم، وصادرات اون به میزان بالایی کاهش یافته هست وبازارهای جهانی همانند سالیان گذشته خواهان و دوستدار فرش دستباف ایرانی نمی باشند.


مراحل کار تولید نمد بدین گونه می باشد که ابتدا هنرمند یا نمدمال که بیشتر زنان روستا می باشند،جهت طرح ریزی و پیاده کردن طرح دلخواه نمد، الیاف رنگ شده پشمی را باکمک مچ دست خویش به صورت فتیله های نازک در می آورند و بر روی حصیرکه می توان اون را نوعی میزکار داشت بنا به طرح مورد نظرپیاده می نمايند.


منبع : روزنامه تفاهم

65:

استان زیبای گلستان

استان گلستان با مساحتي بالغ بر 20380 كيلومتر مربع در منتهي اليه جنوب شرقي درياي خزر واقع شده كه 3/1 % مساحت كشور را شامل مي شود ، از نظر مساحت در بين هستانها رتبه نوزدهم را دارا مي باشد .

برپايه تقسيمات كشوري سال 1377 از 7 شهرتان ، 16 شهر ، 16 بخش ، 45 دهستان ، 999 آبادي مسكوني و 75 آبادي غير مسكوني تشكيل شده هست .تنوع اقليمي هستان به دليل واقعيات جغرافيايي و طبيعي قابل توجه مي باشد ، به طوري كه نواحي جنوب از آب و هواي كوهستاني ، نواحي مركزي و جنوب غربي از آب و هواي معتدل مديترانه أي و نواحي شمالي از آب و هواي نيمه خشك و خشك برخوردار هست .

مقدا بارندگي سالانه بين 200 تا 800 ميليمتر در نقاط مختلف در نوسان هست .


از نظــــر ناهمواري شامل ناحيه كوهستاني ، كوهپايه أي ، جلگه أي و زمينهاي پست مي باشد .

ناحيه جلگه أي عمـــده ترين محل هستبرنامه شهرها ، شهرها ، روستا ها و فعاليت ها محسوب مي گردد .

مهمترين رودخانه هاي هستان عبارتند از : گرگان رود ، اترك و قره سو .سفری به مناطق زیبای هستان گلستان

66:

سفری به مناطق زیبای هستان گلستانسفری به مناطق زیبای هستان گلستان


پارك نهارخوران , گرگان : نهارخوران قديمى ترين تفرجگاه هستان گلستان در گرگان هست كه بسيارى از ايرانيان با اون آشنايى دارند.

نهارخوران در 4 كيلومترى جنوب شهر گرگان واقع شده هست.

اين پارك مجموعه اى از فضاهاى جنگلى در اطراف جاده و همينطور حاشيه رودخانه و محدوده هاى تاسيسات شهردارى و جهانگردى را شامل ميشود كه از سال 1338 توسط ساوقت جنگلها و مراتع كشور به منظور تامين تفرجگاه اهالى گرگان در اختيار شهردارى گرگان برنامه داده شده هست.
اين مجموعه بدليل موقعيت خاص جغرافيايى و واقع شدن در دو دامنه پر شيب، داراى آب و هواى مناسبى ميباشد و همواره پذيراى گردشگران بسيارى هست.
در حال حاضر اين مجموعه داراى رستوران و مهمانسرا متعلق به شهردارى و ساوقت ايرانگردى و جهانگردى هست، كه در اون چند هتل و دهها ايشانلا نيز وجود دارد.


67:

تیمی بین المللی از باستان شناسان شواهدی را در ایران کشف کرده هست که نشان می دهد ایرانیان باستان از نظر توان نظامی و مهارت های مهندسی با رومی ها برابری می کرده اند.
این تیم از باستان شناسان ایرانی و بریتانیایی، می گویند شواهد تازه از دیوار بزرگ گرگان بینشی اروپایی مدار نسبت به تاریخ جهان را به چالش می گیرد.


این دیوار از دیواری که توسط امپراتور آدریان در مرز انگلستان و اسکاتلند احداث شد طولانی تر و از بسیاری از بخش های دیوار بزرگ چین، بیش از هزار سال کهن تر هست.


حتی می توان اونرا طولانی ترین دیوار آجری جهان کهن تلقی کرد.

اما علی رغم تمام این ویژگی ها، کمتر کسی حتی اسم دیوار بزرگ گرگان را شنیده هست.


کانون این دیوار که به خاطر آجرهای رسی بکار رفته در اون به مار سرخ نیز مشهور هست، در ایران امروز واقع شده، اما یک سر اون از مرزهای عراق امروزی آغاز و پس از عبور از هستپهای قفقاز در شمال غربی ایران، به آسیای مرکزی و شبهه قاره هند در شرق ایران امتداد یافته هست.


شناسایی هویت دقیق بانیان این دیوار همواره برای باستان شناسان مشکل بوده اما اکنون یک تیم باستان شناسی مرکب از محققان ایرانی و بریتانیایی موفق شده اند تاریخ احداث اونرا قرنهای پنجم و یا ششم قبل از میلاد تعیین نمايند.


به فرموده این باستان شناسان، دیوار توسط امپراطوری ساسانی، واپسین امپراطوری عظیم ایران پیش از ورود اسلام به این کشور احداث شده هست.


دکتر اِبِرهارد سَور به بی بی سی فرمود این یافته اهمیت زیادی دارد زیرا نقطه نظر سنتی اروپا-محور باستان شناسان را به چالش می کشد:
"در وقتی که امپراطوری روم غربی در حال فروپاشی بود و امپراطوری روم شرقی نیز شدیدا ً تحت فشار بود، امپراطوری ایران توانسته نیروی انسانی لازم برای ایجاد بنایی را ساماندهی کند که به لحاظ عظمت، هیچ بدیلی در جهان غرب ندارد."
و با توجه به سطح عالی مهندسی اعمال شده در این بنا، می توان فرمود که مهندسی ایران و امپراطوری ساسانی به خوبی با مهندسی امپراطوری روم رقابت داشته و یا حتی از اون پیشی گرفته هست.


این هیات باستان شناسی همچنین موفق به شناسایی کانالهای انتقال آب، یک قنات و یک زنجیره قلعه در طول این دیوار شده هست که به فرموده اونها، نیروی بالغ بر 30 هزار نظامی را در خود جای می داده هست.


اما پروژه اکتشاف این بنای تاریخی تمام نشده هست.

به فرموده دکتر سَِور، تصویر برداری ماهواره ای و اطلاعات امت محلی، باستان شناسان را قادر کرده که سازه های قابل توجه دیگری را نیز در مسیر این دیوار شناسایی نمايند.


اکتشافاتی که تصویر روشنتری از این ابر قدرت باستانی ترسیم خواهد کرد.

68:

بررسي باستان‌شناسان در شهر كلاله در ستان گلستان تا كنون به شناسايي 130 محوطه و تپه تاريخي و پيش از تاريخ منجر شده هست.اين كشف ،تاريخ كلاله را به 7500 سال پيش رساند.

در اين بررسي ها كه به منظور تهيه نقشه باستان‌شناسي كشور صورت مي‌گيرد، يك سد ساساني كه از تاج اون 600 متر اون باقي مانده هست و يك مدرسه و مسجد قاجاري شناسايي شد.سفری به مناطق زیبای هستان گلستان

کلاله
گلستان_پايگاه خبري ميراث فرهنگي_گروه ميراث فرهنگي_عمليات بررسي و شناسايي باستان‌شناسان ساوقت ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري گلستان به شناسايي 135 محوطه و تپه 7500 سال پيش تا دوران معاصر در شهر كلاله منجر شد.

"اسماعيل صفري"، سرپرست بررسي‌هاي شهر كلاله در فرمودگو با ميراث‌خبر از شناسايي 135 محوطه، تپه و بنا متعلق به 7500 سال پيش تا به امروز اظهار داشت.

به فرموده ايشان وجود چند رودخانه در شهر كلاله باعث شده سكونت هاي بيشماري در دوره هاي مختلف در اين شهر تشكيل شود.

صفري شهر كلاله را از لحاظ وسعت يك چهارم هستان گلستان دانست و اضافه کرد:«وقت و اعتبار براي شناسايي اين شهر بسيار محدود بود و تا كنون بخش كوچكي شناسايي و بررسي شده هست.

»

به فرموده ايشان در صورت تصايشانب اعتبار بررسي ها از سر گرفته شود.

باستان‌شناسان در اين بررسي ها يك سد ساساني كه از تاج اون 600 متر اون باقي مانده هست و يك مدرسه و مسجد قاجاري را شناسايي كرده‌اند.

اين بررسي ها در ادامه تهيه نقشه باستان‌شناسي هستان گلستان با هدف تهيه نقشه باستان‌شناسي كشور انجام مي‌گيرد


69:

استان گلستان واقعا دیدنیه حتما سفری به اونجا داشته باشید از دوستانی اونو توصیفش کردن ممنون گرگانم بیاین

70:

قله چالايشاني شاه كوه از مهم ترين قله هاي هستان گلستان هست كه ارتفاع اون 3816 متر مي باشد.

و اغلب پوشيده از برف با دامنه هاي مه آلود مي باشد .

در قلل و ارتفاعات شاهكوه يخچال هاي طبيعي نيز وجود دارد .


71:

دوست عزيز ميل رادكان مگه تو جاده جهان نما نيست

72:

من راستشو بخوای با اینکه خودم بچه این هستانم اما هنوز میل رادکان را ندیدم!

73:

پيشينه تاريخي و وجه تسميه هستان

اين هستان بزرگترين و آبادترين سرزمين در شمال ايران در سده هاي اوليه اسلامي و قبل از اون بوده هست .

اين سرزمين تا قرن هفتم موسوم به ايالت گرگان بوده و از قرن هفتم تا چهاردهم به نام ايالت هسترآباد ناميده شد .

سابقه تمدن در اون با توجه به كاوشهاي چهاردهم به نام ايالت هسترآباد ناميده شد .

سابقه تمدن در اون با توجه به كاوشهاي باستان شناسي به حدود شش هزار سال پيش بر مي گردد .

درحقيقت يكي از قديمترين ايالتهاي ايران و مركز عمده تمدن نشين آرياييها در شمال ايران بوده هست .

در گذشته وسعت اون به تنهايي بيش از وسعت ايالت طبرستان ( مازندران ) و گيلان بوده و با سرزمينهاي وسيعي چون سعده و خوارزم برابري مي كرد .


ابن اسفنديار مي نايشانسد كه گرگين پسر ميلاد مؤسس گرگان بوده ست .

ابوالفداء مي نايشانسد ، اسم شهر از نام شخص معروف به هستر گرفته شده هست .

حال اونكه در كتاب جامع الانبياء اصل اون به هستره زن شاهزاده كيخسرو نسبت داده شده هست .

اين ايالت در قرن هفتم با تهاجم مغولان ايشانران گشت .


اين هستان از وقت هخامنشيان به بعد به صورت يك ايالت ، با تشكيلات منظم درآمد ، در اون دوران با نام هيركاني يا هيركانيا كه از معروفترين ايالات ايران بوده هست .

وقت سامانيان به همراه چندين ايالت ديگر كه در مجموعه سرزمين خورآسان ايران برنامه داشت .

با ورود اسلام و در سده هاي اوليه اون بخصوص دوران طلايي اسلام و بعد ار اون گرگان نقش مهمي در شكوفايي فرهنگ و تمدن اسلامي و ايراني داشته هست ، به طوري كه دانشمندان و شاعران بزرگي همچون عبدالقاهر جرجاني ( مؤلف اسرار ابلاغه و دلايل الاعجارو غيره ) ، سيد اسماعيل جرجاني ( مؤلف ذخيره خوارزمشاهي اولين و بزرگترين دايره المعارف پزشكي به زبان فارسي ) ، فخرالدين اسعد گرگاني ( سراينده ايشانس و رامين ) و ميرداماد ( مؤلف قبسات و صراط المستقيم ) ، مير فندرسكي و … مي باشد .


گرگان امروز تا اسفند 1316 هسترآباد خوانده مي شد ، در عهد صفايشانه به دارالمومنين مشهور بوده هست .


استان گلستان در سال 1376 از هستان مازندران جدا شده هست و عنوان اون از چشم انداز هاي طبيعي و بكر هستان به ايشانژه پارك ملي گلستان گرفته شده هست

74:

---------
سلام دوست من
پس پيشنهاد مي كنم با يه ماشين شاسي بلند و يه بلد خوب و
كسائي كه دوسشون داري يه مسافرت به جان نما داشته باشي
و ميل رادكان رو هم ببيني
بدون تجهيزات نرو
مرسي

75:

من همیشه از شهر گرگان رد می شدم و هیچ وقت برای گردش به گرگان نرفته بودم
توی این هفته چند روزی رو گرگان بودم باید بگم واقعاً جای قشنگیه و به تمام کسانی که اونجا رو نگشتن توصیه می کنم به این شهر هم سر بزنند
قبلاً خیلی از شهر های گستان رو گشته بودم ولی با خودم می فرمودم گرگان که جای خاصی نداره!!!
ولی الان دوست دارم هر وقت اونورا می رم یه دور نهار خوران برم و یه سری هم به زیارت بزنم!!!!

76:

اااا
ايول!
من اينجا رو نديدم بودم!
من خودمتو گرگانم!
كسي اينا گرگاني هست؟؟

77:

سلام به همشهری عزیز

78:

زنده باد گلستان

سفری به مناطق زیبای هستان گلستان

79:

حدود سه هفته قبل از طرف شرکتی که در ان کار می کنم به ماموریتی کاری به هستان گلستان رفتم .

سپس انجام کار از موقعيت هستفاده کرده و با توجه به علاقه زیادی که به طبیعت دارم به چند جا در ان هستان سر زدم .

البته قبلا چند بار هم به انجا رفته بودم .این هستان براستی زیبا و برازنده نامش ( گلستان ) می باشد .

یکی از زیباترین و جالبترین مناطق دیدنی شهر گرگان که اینبار دیدم پارک جنگلی النگ دره ( alangh darreh ) هست که در مجاورت شهر و در کنار محله ناهارخوران برنامه دارد و تا حد زیادی حالت بکر خود را حفظ کرده هست .داخل پارک جنگلهای زیبا به همراه امکانات اقامتی وجود دارد .

بنظر من حیف هست که افراد و خانواده ها از گرگان عبور نمايند و سری به این پارک زیبا نزنند .

در داخل پارک جاده ای اسفالته احداث شده هست که از سرتاسر پارک عبور می کند .

البته این هستان دارای نقاط دیدنی فراوان دیگری هم هست که دوستان در صفحات قبل به ان اشاره کردند و خیلی از انها را من نمی شناسم .


80:

دستتون درد نكنه جالب بود

81:

گرگان-پارک جنگلی قرق:

سفری به مناطق زیبای هستان گلستان

82:

[quote=smsk;505458]
معرفي هستان گلستان :

83:

سلام

من مطالب این صفحه رو خوندم .


خیلی کامل توضیح دادین .


من یه سفر 2 روزه به هستان گلستان دارو ( هفته اینده ) به نظر شما بهترین جاهایی که میتونم تو ای دو روز ببینم کجاس .


البته خودم بیشتر دوست دارم ترکمن صحرا برم .
ممنون میشم جواب بدین

84:

سلام جاهاي ديدني خيلي زياد دارد
بستگي به واقعيات سني و علايق خاص خودتان دارد

تركمن صحرا هم خوبه اما اگه بدوني كجاهاش بريد !


70 out of 100 based on 15 user ratings 240 reviews