همه چیز درباره ی ســـــویـــــــــا


همه چیز درباره ی ســـــویـــــــــاسلام
اين چند پست بعدي در مورد سويا هستش. اميدوارم مفيد باشه.
موفق باشيد همگي
============================
سویا از خانواده Fabaceae و تیره بقولات می باشد که بر حسب قد دسته بندی شده است. گیاهی است یکساله به طول 60-50 سانتی متر با برگهای سه قسمتی دارای گلهای کوچک سفید یا بنفش بصورت گلاذین در زیر برگهاست. این گیاه بخاطر دانه های سرشار از پروتئین آن کشت داده می شود، این دانه ها پس از جدا شدن شسته شده و برای تهیه محصولات بر مبنای سویا مورد استفاده برنامه می گیرند.

با اینکه سویا همیشه در طبیعت وجود داشته است ولی فقط در چند دهه گذشته بدلیل پی بردن به امتیازات و خواص بسیارحیرت انگیز و والای آن توجه محققین را بخود جلب نموده است.

سویا به عنوان " یک اعجازغذایی " و حتی به عقیده برخی بیش از یک اعجاز تلقی شده است و به همین دلیل امروزه بیش از پیش " سیمای سویا " به صورت کاملا برجسته در کابینتهای غذا و دارو دیده می شود

اجزای ترکیبی سویا
اجزاء ترکیبی و تغذیه ای سویا در رفرنسهای غذایی U.S.D.A به ثبت رسیده است.

محصولات سویا حاوی هر سه ماده غذایی اصلی یعنی پروتئینها، کربوهیدراتها و چربی بوده و همچنین حاوی سایر عناصر غذایی از جمله ویتامینها، کلسیم، آهن، املاح معدنی و اسیدفولیک می باشد.

این گیاه از نظر پروتئین بسیار غنی بوده و یک منبع خوبی از ایزوفلاونهاست که دارای فواید زیادی در تامین سلامتی می باشد.

پروتئین سویا جزء اصلی فرمولهای غذای کودک بر مبنای سویاست. آنالیزهای این محصول نشان دهنده میزان مولتی ویتامین و کلسیم موجود در آن و همچنین تعیین سطح ایزوفلاون می باشد.

اسیدآمینه های موجود در پروتئین سویا که متفاوت از منابع غذایی حیوانی و سایر پروتئینهای گیاهی است قادر است سنتز و متابولیسم کلسترول را تصحیح نماید.

دانه سویا فاقد گوگرد حیاتی بوده و شامل اسیدآمینه های سیستئین و متیونین است که بدن به هیچ وجه نمی تواند آنها را بسازد و این اسیدآمینه ها معمولا توسط برنج و سایر حبوبات در جاهائیکه دانه سویا به طور سنتی مصرف می شود تامین می گردد. محصولات تخمیری سویا نیز مثل بسیاری از خانواده بقولات محتوی پروتئین و ویتامین و مواد ضد سرطانی است.

برای پی بردن به اهمیت پروتئینها و سایر اجزای ترکیبی سویا به آمار ارائه شده که از طرف کمپانی Bung limited food Agri Business که سرویس تهیه و توزیع غذاهای صنعتی را در آمریکای شمالی و جنوبی عهده دار است و مرکز اصلی آن در برزیل می باشد توجه فرمائید. این کمپانی ضمن اینکه تهیه و توزیع گندم، ذرت، روغنها،محصولات چربی و اجزای مورد نیاز شیرینی پزیها، نانوایی ها و غذاهای سرپایی و فوری تفننی، پستاها، غذاهای منجمد و ... را به عمده فروشیها و خرده فروشیها عهده دار است، مرکز آن در برزیل بوده و این کمپانی یکی از سه تولید کننده بزرگ دنیاست که مقام مهمی در بازار عرضه مشتقات سویایی و تمام اجزای غذایی آنرا داراست.

این کمپانی در مورد اجزای ترکیبی مشتق از سویا اعلام نموده که از سال 1999 بدلیل اینکه اداره کل غذا و داروی آمریکا ( FDA ) نقش مفید پروتئینهای سویا را که پائین آورنده بیماریهای شایع کرونرقلبی است شناسایی و مشخص نموده، به آژانس مذکور اجازه داده شد که تهیه و توزیع این اجزاء را بصورت کاملا بهداشتی و با سلامت کامل برعهده بگیرد.

آماری که از طرف کمپانی Bunge ارائه شده بیانگر این است که پروتئینهای جدا شده از سویا یا (Isp) Isolqteds soy proteins به مصرف جهانی رسیده و این مصرف سالانه از 150 کیلو تن نیز تجاوز نموده، درحالیکه بعد از سال 1970 این رقم زیر 10 کیلوتن بوده است. همچنین توزیع لستین جدا شده از سویا در 5 سال گذشته رشدی معادل 5 % داشته است. توجه به موارد فوق اهمیت خواص غذایی محصولات سویایی را کاملا محرز نموده و توسعه آنها را در جهان امروز ثابت می نماید. جدول زیر مواد موجود در 100 گرم دانه خشک و رسیده، جوانه سویا، شیر سویا و سبوس سویا را نشان می دهد.

مواد موجود در سویا
دانه خشک
جوانه سویا
شیرسویا
سبوس سویا
آب
10 گرم
86 گرم
92/5 گرم
62/8 گرم
پروتئین ( گرم )
34 گرم
6 گرم
3/4 گرم
5/6گرم
چربی
17/7 گرم
1/4 گرم
1/5 گرم
1/3 گرم
مواد نشاسته ای
29 گرم
4/7 گرم
2/2 گرم
9/5 گرم
کلسیم
226میلی گرم
48 میلی گرم
20 میلی گرم
82 میلی گرم
فسفر
550میلی گرم
67 میلی گرم
48 میلی گرم
104 میلی گرم
آهن
8/4 میلی گرم
1 میلی گرم
0/8میلی گرم
4/8 میلی گرم
ویتامین A
80 واحد
80 واحد
40 واحد
7320 واحد
ویتامین B1
1/1میلی گرم
0/25 میلی گرم
0/8میلی گرم
0/2 میلی گرم
ویتامینB2
0/3میلی گرم
0/2 میلی گرم
0/3میلی گرم
0/25میلی گرم
ویتامینB3
2/2میلی گرم
0/8 میلی گرم
0/2میلی گرم
0/4 میلی گرم

همانطور که گفته شد سویا از نظر مواد پروتئینی بسیار قوی است و در کشور های فقیر از آن به عنوان جانشین گوشت استفاده می کنند. در جدول زیر سویا با گوشت مقایسه شده است :
سویا
گوشت گاو
آب
9/87 %
74%
پروتئین
36/67 %
22/74%
چربی
2/3 %
17%
پتاسیم
2/1 %
54%
اسید فسفریک
1/47 %
66%دکتر ماهي چيست؟

1:آنژین صدری

2:

Colleen Doyle که مدیر امور تغذیه سرطان آمریکاست می گوید: سویا مزه ای دارد که شما مجبورید بخاطر حفظ سلامتی خودتان به اون عادت کنید.


عملکرد مغز در زنان و مردان
کسانیکه محصولات سویایی را مصرف کرده اند دریافته اند که بهتر هست به مزه اون عادت نمايند.


داروی جدید سرطان، صد برابر موثرتر از گذشته
البته روشهایی وجود دارد که می توان طعم اونرا دلچسب تر نمود.

Edith Howard Hagan که در واشنگتن DC بعنوان یک طرفدار رژیمی ثبت نام نموده هست غذاهای مختلفی از سویا را تجربه کرده هست او می گوید: محصولات سویایی خصوصا تافو یک احساس چشایی متفاوتی دارد که بیشتر امت به اون عادت ندارند.


همه چیز درباره اکنه
ولی او عقیده دارد که شما باید سعی کنید تا مصرف اونرا برای خود خوشایند بدانید.


کلسترول
او می گوید: من خوشبختانه موفق شده ام که با هستفاده از تافو و غذاهایی که مخلوطی از لوبیای قرمز عادی هست خود را به اون عادت دهم.

شش تن از شاگردان آشپزی در مدرسه Tular طعمهای جالبی به تعداد زیادی از محصولات سویایی شامل سوی نات و مافین ساخته شده از آرد سویا و سویا برگر و تافو و شیکهای ساخته شده ازشیر سویا دادند همچنین برای جلوگیری از خشکی به اونها سس نیز اضافه کرده و سوی نات را با میلک شیک مزه دار کردند.

Vivian Rearich که معلم این شاگردان می باشد، می گوید همه این بچه ها هنوز نتوانسته اند به غذاهای سویایی دسترسی پیدا نمايند.


درخواست کتاب های پزشکی
چونکه اونها در شهرهای کوچک زندگی می نمايند و به همین دلیل دستیابی به بسیاری از این محصولات در مغازه های خواروبارفروشی برای همه اونها مقدور نیست و من مجبورم 50 مایل مسیر را طی کنم تا بتوانم بعضی از این محصولات را برای اونها خریداری کنم.

این خانم که از طرف بچه ها برای این کار انتخاب شده هست به دانش آموزان می گوید بعضی از برگرهای سویایی بیشتر قابل توجه گیاهخواران هست، ولی بچه ها سوی ناتها را ترجیح داده بهتر می توانند بخورند

پروتئین سویای احیاء شده
عمل تغییر مزه دادن طی یک سری تحقیقات علمی و طبی انجام شده و فوائدش به ثبت رسیده هست .


رنگ آب دریا
محققینی که طی یک پروسه تغلیظ این عمل را انجام داده اند، عقیده دارند که یک قطعه سویا و هم پایه اون 6 فنجان شیر سویا فوائد فراوانی بشما می رساند، بدون اینکه مجبور باشید با خوردن مواد بی خاصیت خود را سردرگم کنید.4000 مورد مطالعه و دهها هزار مصرف نماينده موید این مطالعات بوده اند که همگی اونها توسط اطباء به ثبت رسیده هست و امت را توصیه به خوردن سویا برای حفظ سلامتی بیشتر می نماید.ابتکار عمل دکتر Aeron با هستفاده از تکنولوژی مخصوص مزه اصلی سویا را هضم نموده و با تغییر طعم دادن این محصول را بصورتی بسیار خوشایند و گوارا عرضه نموده هست که فوائد اون نیز به ثبت رسیده و خوردن اون به شما احساس بهتری می دهد.

شما می توانید با شروع مصرف این نوع سویای احیاء شده (Revivel) در بین افراد خانواده خود این احساس خوب را تجربه کنید و با مشورت دکتر خانوادگی و متخصصین تغذیه و سلامت دریابید که چه چیزی برای شما مناسب تر هست.

بخاطر داشته باشید سویای تقویت شده، یک جایگزین برای نسخه های پزشکی جهت مداوای شما و یا نصیحت دکتر خانوادگی شما نیست.

تغییر مزه در این نمونه محصولات احیاء شده به نحوی هست که کلیه پزشکان و آزمایشگاههای مربوطه اون را تائید نموده اند و برای شما ثابت خواهد شد که مزه این محصولات اصلا شبیه سویا نیست، یعنی سویا بدون مزه سویا، بطوریکه برای شما قابل تشخیص نخواهد بود که واقعا چیزی که می خورید سویاست؟

قطعات سویای احیاءشده و بسته بندی شده که در بازار عرضه می شوند چون طی یک پروسه تغلیظ طبیعی تهیه شده معادل 6 فنجان شیر سویاست، از نظر فوائد بسیار خوب بوده و محتوای 20-16 گرم پروتئین سویا و 160 میلی گرم ایزوفلاون در هر قطعه هست .

این محصولات در فرم های تقاضای خود، قول 100 % رضایت خاطر شما را داده اند.

یعنی 10-5 دقیقه پس از مصرف شما می توانید تغییر حالت را در خود حس نمائید و این عمل به شما کمک می کند تا دریابید که چطور انواع احیاءشده سویا را در رژیم غذایی خود جای دهید.

سویای احیا ءشده پايه ژنتیکی خود را کاملا حفظ نموده هست .البته ما قول نمی دهیم که این محصولات احیاءشده در سوپرمارکت ها صد% همان روز به فروش برسند ولی این عمل حتما در طی 5-3 روز صورت خواهد گرفت و با توجه به خواص مفید این محصولات می بیند که قیمتهای اونها نیز بسیار مناسب می باشند

معجزات درمانی دانه سویا
تحقیقات برجسته امروزه مشخص نموده هست که شما چقدر می توانید سویا بخورید و چقدر می توانید وزن خود را با خوردن این محصولات کنترل کنید و در عین حال خوردن محصولات سویایی برای تامین سلامت شما در موارد زیر چه کمک هایی می تواند بکند :

* تامین سلامت هستخوانها، مفاصل، پوست شادابتر، موی سالم تر و ناخن های زیبا

* تامین انرژی، بنیه، نیروی حیاتی و افزایش نیروی کار

* تامین سلامت عروق وابسته به قلب ، لذا با ترفیع سلامتی مستقیم سیستم عروقی ، ریسک بیماریهای قلبی را کاهش می دهد.

* سلامت پستان

* افزایش دهنده توده عضلانی و نمایش ورزیدگی عضلات بدن

* تامین سلامت رحم و پروستات ( بافتهای اعضای مزبور )

* کاهش علائم و نشانه های دوران یائسگی مثل گرگرفتگی، خشکی شبانه واژن، رفع بی حوصلگی و جلوگیری از افزایش وزن

* کم کردن کلسترول و تری گلیسیرید

3:

نتیجه تحقیقات انجام شده در بیست سال اخیر حاکی از اون هست که جایگزین کردن نیمی از پروتئین حیوانی روزانه با پروتئین سویا می تواند حدود 5/11 % کلسترول خون را کاهش داده و خطر حمله های قلبی را نیز پائین بیاورد .

یک آزمایش انجام شده در دانشگاه ایلینویز در سال 1992 نتایج جالبی در این زمینه ارائه کرده هست.

بیماران تحت نظر به مدت 16 هفته از رژیم پروتئینی "سویا" هستفاده کردند.

آزمایش خون اونها سپس این مدت نشان داد که کلسترول مضر LDL و تری گلیسیریدهای دیگر کاهش یافته و در عوض کلسترول مفید خون HDL اونها افزایش یافته هست.

شواهد موجود بیانگر این موضوع هست که تامین نصف پروتئین مورد نیاز از "سویا" و یا خوردن "سویا" شش روز در هفته در پیشگیری از بیماریهای شریانی بسیار موثر هست.سویا حتی رگهای ناسالم را بهبود می بخشد و از این طریق خطر ابتلا به بیماریهای قلبی و سکته قلبی را کاهش می دهد.نتیجه تحقیقات علمی گروهی از دانشمندان نشان می دهد سویا برای اشخاصی که بطور ارثی مبتلا به "کلسترول زیادخون" حتی بیش از 300 میلی گرم در دسی لیتر هستند غذای شفابخش هست.

در این مطالعات معلوم شده هست که این گروه اشخاص اگر بجای گوشت و لبنیات حیوانی برای تامین پروتئین مورد نیاز از فراورده های "سویا" هستفاده نمايند پس از مدتی جزء مخرب و مضر کلسترول خون اونها یعنی کلسترول خون از نوع سبک یا LDL به میزان 20-15 % کاهش می یابد.

هستفاده از این رژیم حتی در کودکان نیز مفید و کارساز هست.

سویا حتی با اثرات نامطلوب غذاهای پرچربی حیوانی مبارزه کرده و خطر اونها را رفع می نماید.

عده ای از محققین مقدار 500 میلی گرم کلسترول ( این مقدار در دو عدد تخم مرغ وجود دارد) را به رژیم غذایی یک گروه از افراد اضافه نموده و مشاهده کردند که در اثر هستفاده از خوراکهای "سویا" تاثیر زیان آور کلسترول اضافه شده به غذا خنثی و مانع از افزایش کلسترول خون این افراد می شود .

هستفاده از رژیم غذایی سویا پس از مدتی نه فقط مقدار کلسترول از نوع سبک “LDL” را در خون کاهش می دهد، بلکه کلسترول از نوع سنگین یا مفید “HDL” را که باعث تمیز کردن رگها می شود، را افزایش می دهد.

بر پايه نتایج تحقیقات انجمن قلب آمریکا ، خوردن دانه بو داده سویا به وقت کمک می کند تا فشارخون بالای خود را کاهش دهد

تاثیر سویا بر روی سیستم مغزی
تمام واکنش های هورمونی کمابیش با "غده هیپوفیز و هیپوتالاموس" شروع می شود.

این دو غده در مغز واقع شده اند.

بنابراین رسیدگی به مغز برای سلامت هورمونی مفید هست.تحقیقات اخیر نشان دهنده این هست که سویا علاوه بر دارابودن خواص مفیدش که نقش بسیار مهمی در رژیم غذایی دارد کمک زیادی به تقویت هوش و حافظه نیز می نماید.داروسازان در King’s college لندن دریافته اند، افرادی که موادغذایی سویایی را در رژیم غذایی خود بمدت 10 هفته وارد می نمایند حافظه اونها خیلی بهتر از کسانی هست که همان میزان پروتئین، چربی و کالری را از غذاهای غیرسویایی دریافت نموده اند.این مطالعات علاوه بر تاثیر سویا از نظر ایزوفلاونها (phytostrogens) و اونتی اکسیدانهای شیمیایی ( تقلیدی از هستروژن ) روی مغز، تاثیر هستروژن را روی هوش و حافظه نیز تاکید نموده هست.محققی بنام Sandra Fife قویا نشان داد که حتی یک تغییر سه ماهه رژیم سویایی می تواند باعث تقویت کامل حافظه گردد.

یعنی درست از روزی که شما شروع به خوردن شیرسویا و یا 100 گرم از غذای تافو نمودید تا مدت سه ماه نتایج اون را در روی حافظه خود ملاحظه خواهید نمود.سویا قادر هست ترشح دوپامین را در مغز تحریک نماید، چاقی و خوردن بیش از اندازه به سطوح دوپامین مرتبط هست.

دوپامین یکی از مواد مترشحه مغز هست که سبب احساس رضایت و لذت در انسان می شود.

وقتی شما غذا می خورید دوپامین ترشح می شود.

افراد چاق دارای گیرنده های دوپامین کمتری در مغز هستند یعنی امت چاق باید غذای بیشتری بخورند تا بر اثر ترشح کافی دوپامین، به مغز خود بفهمانند که سیر و راضی شده اند، در حالیکه مصرف زیاد پروتئین سویا باعث کاهش وزن در اونها می شود.

عقیده دکتر Ethy yen Benson این هست که سویا بخورید تا حافظه شما تقویت شود.

مصرف بالای سویا باعث کمک به مرکز حافظه می شود

ارتباط سویا با بیماری آلزایمر
آلزایمر بیماری پیشرونده ای هست که در اواخر میانسالی و قبل از دوران پیری ظاهر می شود.

اولین بار " آلویس آلزایمر" در سال 1907 این بیماری را در زن مبتلای 55 ساله ای که فوت کرده بود تشخیص داد.

این بیماری با سن ارتباط مستقیم دارد.

* نشانه های بالینی آلزایمر

شروع بیماری معمولا بی سروصدا و آهسته هست و تغییرات اولیه بیشتر به صورت بروز اختلال در حافظه نزدیک و سایر فعالیتهای روانی هست.

ممکن هست اختلالات هیجانی به صورت افسردگی، اضطراب یا رفتارهای غیر منتظره، در مراحل اولیه بیماری بارز باشند.

پیشرفت معمولا آهسته و تدریجی هست و ممکن هست حدود 10 سال به طول انجامد.* علل بروز آلزایمر

عفونت دستگاه عصبی مرکزی، اختلالات سوخت وسازی، اختلالات غدد درون ریز، کم خونی وخیم، کمبود سدیم خون، تجمع آلومینیم در بدن، تولید اضافی یک نوع پروتئین ( آمیلوئید)، بی خاصیت شدن یکی از سه پروتئین اصلی، کاهش اونزیم "کولین هستیل ترانسفراز( اونزیم لازم جهت سنتز هستیل کولین )"، فشار خون ( تا شش برابر)، مجرد بودن ( تا سه برابر موثر هست )، عدم فعالیت جنسی یا مغزی ( علت اصلی ) و تماس با سرب ( لمس - هستنشاق ) تا سه برابر موثر هست.* شرایط زیان بخش حافظه و علل توسعه آلزایمر

کلسترول بالا، پرخوری، چاقی، خواب زیاد و عدم فعالیت، هستفاده زیاد از تلفن همراه، پخت و پز در ظروف آلومینیومی، کمبود آهن، سیگار، الکل، فسفر، کمبود مس، نان گندم بدون سبوس، قهوه، منگنز بیش از حد، خوراکی های نفاخ، اونتی اسیدهای شیمیایی، انواع کنسرو، قند به مقدار زیاد و پوست سیب زمینی و غیره.* توصیه های لازم جهت جلوگیری از آلزایمر

1 هر روز چیزی بنویسید و با دوستان خود مکاتبه کنید.2 خود را با بازی های کلمات مشغول کنید.

3 به تفریحات و سرگرمی هایی روی آورید که مستلزم فعالیت ذهنی هست.

4 به محافلی ملحق شوید که افرادی با علایق مشترک در اونجا گرد آمده اند.

5 از تلفن برای حفظ ارتباط با دیگران هستفاده کنید.6 هستفاده از منابع غذایی که سبب تقویت حافظه می شوند.7 هر روز مطالعه کنید.

* تاثیر سویا بر آلزایمر

سویا حاوی اسیدهای چرب ضروری هست.

اندامی که بیش از دیگر اندام های بدن تحت تاثیر اسیدهای چرب ضروری برنامه می گیرد مغز هست.

کمبود اسیدهای چرب ضروری باعث اختلال در پیامهای هورمونی می شود که توسط "هیپوتالاموس و هیپوفیز" ارسال شده هست و در عین حال با موجها ی عصبی و مواد شیمیایی که پیامها را از مغز به دستگاه عصبی می رسانند تداخل پیدا می کند.

موجهای عصبی روی ایجاد و خوی، انرژی، خواب و حافظه و اعمال حیاتی دیگر تاثیر می گذارد.

بنابراین عدم تعادل چربی ها ایجاد خستگی، افسردگی، بی خوابی، میگرن، اضطراب و ناراحتی جسمی و روحی دیگر می کند.

مطالعات نشان داده هست در مناطقی که از سویا به مقدار زیاد هستفاده می شود ظهور بیماری آلزایمر کمتر هست، مطالعات اخیر مبنی بر این هست که پروتئین سویا عملکرد ذهن و مغز را تقویت می کند.

ایزوفلاون سویا ذهن زنان را در ایام سپس یائسگی نیز تقویت می نماید

4:

خوردن غذاهای حاوی سویا باعث تقویت ساختمانی هستخوانها شده و ریسک بیماریهای هستخوانی از جمله هستئوپروزیس را کم می کند.

این بیماری یکی از مشکلات جدی و رایج در سراسر دنیاست.ایزوفلاونهای حاصله از سویا توده های هستخوانی را افزایش داده و مانع کاهش نسوج هستخوانی می شود بنابراین می بینید که سویا یک عامل رژیمی بسیاربسیار مهم به حساب می آید.هستخوانها دائما در حال تغییر شکل بوده، بطوریکه 15% از هستخوانهای ما در طی سال تغییر می کند و پروتئین سویا از طریق تامین مواد معدنی به توسعه کیفیت این هستخوانها کمک می کند.

با اینکه کلسیم دریافتی بسیار با اهمیت هست، مقدار کلسیمی که روزانه از طریق ادرار دفع می شود در تشخیص سلامت هستخوانها بسیار اهمیت دارد.

معمولا هر کسی در ادرار خود مقداری کلسیم دفع می کند ولی پروتئین سویا باعث می شود که شخص کلسیم کمتری را دفع نماید.مطالعات نشان داده هست کسانیکه از پروتئین حیوانی تغذیه می نمايند روزانه 15 میلی گرم کلسیم دفع می نمایند، در حالیکه در رژیم سویایی ( گیاهی ) تنها 13 میلی گرم کلسیم دفع می گردد.سویا که منبع فیتواستروژن هست سبب کندشدن روند کاهش نسوج هستخوانی در زنان چینی در ایام پیش از یائسگی می شود.تحقیقات انجام شده بر روی 500 زن ژاپنی حاکی از این هست که زنانی که دوران سپس یائسگی را می گذرانند چنانچه در رژیم غذایی خود مقدار زیادی سویا داشته باشند دارای هستخوان بندی محکم و مقاومی هستند، این زنها کمترین مقدار کمردرد و خشکی و دردهای مفاصل را داشته اند، مصرف زیاد محصولات سویایی به تراکم هستخوانی بالا در زنان یائسه مرتبط هست.طبق آخرین مطالعات، 160 میلی گرم ایزوفلاون سویا در روز که از پروتئین سویا حاصل می شود ( نه از قرصهای ایزوفلاون ) بهترین حالت بهداشت هستخوانی را نشان می دهد

تاثیر سویا در بهداشت کولون و سیستم گوارشی
پروتئین سویا نسوج کولون را محافظت می کند.

مصرف سویا خطر بازگشت به سرطان را در افرادی که پیشینه سرطان داشته و یا پولیپ های قبل از سرطانی شدن را جراحی کرده اند، به شدت کاهش می دهد.14 پروتئین سویا شرایط التهاب درون لگن را کم می کند.

مطالعات برروی حیوانات نشان داده هست که رژیم محتوی سویا جدار روده ها را از مواد شیمیایی ملتهب نماينده محافظت می کند.

سویا در این گونه بیماریها از کاهش وزن و ایجاد اسهال جلوگیری کرده، ضمن اینکه اشتهای شخص را در یک حد متعادل، خوب و مناسب نگه می دارد

تاثیر سویا در تناسب اندام

طالعات انجام شده بر روی انسان و حیوان حاکی از این هست که پروتئین سویا به کاهش چربی و افزایش نسوج نرم عضلانی کمک می کند و مصرف اون برای حفظ تناسب اندام بسیار مناسب هست ضمن اینکه خطرات بیماریهای قلبی عروقی را نیز کاهش می دهد.فرموده شده هست که افزایش سطوح چربی به افزایش خطرات ناشی از بیماریهای مختلف منجر می گردد از جمله بیماریهای قلبی، سکته، شکستگی هستخوانها، سرطان پستان و بسیاری از سرطانهای دیگر.سویا دارای خواص طبی مخصوص هست که به کاهش وزن کمک می نماید.

هستفاده از ایزوفلاونهای موجود در سویا تجمع چربی را کاهش داده و ماهیچه های نرم را افزایش می دهد.انسولین باعث ذخیره قند به صورت چربی در بدن می شود، سویا سطح انسولین را متناسب نگه داشته و از این طریق کاهش می دهد.عضلات شما انرژی را به صورت کالری می سوزاند و برای کارهای روزانه و ورزش مورد هستفاده برنامه می دهد.

افزایش توده عضلانی حتی اگر ورزش هم نکنید بر اثر کار روزانه کالری بیشتری را می سوزاند.

به عبارت دیگر توده های افزاینده عضلانی نرم باعث کاهش وزن و یا حفظ وزن می شوند حتی در حالی که در حال پرسه زدن هستید سویا سلولهای چربی ذخیره شما را سریعتر می سوزاند، یعنی متابولیسم سلولهای چربی را سرعت می بخشد، سویا به شما احساس سیر بودن می دهد، چون غذایی هست با نشاسته کم که باعث حداقل نوسان در انسولین می گردد.

سویا وچربی سوزی

پروتئین سویا باعث تخلیه گلوکاگون می شود که خود عامل اکسیداسیون چربی هست گلوکاگون کمک می کند تا بدن شما چربی را بسوزاند.

با مصرف سویا، بنیه، انرژی، فعالیت و نحوه حرکات ورزشی تعدیل می یابد.

سویا سطح انرژی شما را شدیدا افزایش می دهد، انرژی بیشتر یعنی قدرت بیشتر برای انجام حرکات صحیح، بنیه را ترقی داده و فعالیت ها را توسعه می بخشد.خلاصه اینکه سویای احیا شده یک رژیم انتخابی هست تا با پروتئین کم چربی بتوانید متناسب و خوش اندام بمانید

سویا و کلیه و کبد
تحقیقات نشان داده هست که پروتئین سویا در عملکرد کلیه در دیابت، سندروم های نفروتن، عدم کارایی های مزمن کلیوی و بیماریهای Poly Cystic Kidney، مفید بوده و بار اضافی کلیه ها و التهاب اونها را کاهش می دهد.مصرف سویا باعث می شود که کبد شما بهتر کار کند و کلسترول نامطلوب را از خون شما براند، فشار خون را هم کاهش می دهد و در حالت دیابت برای کلیه ها بسیار مفید واقع می شود

سویا و کاهش وزن
مطالعات بر روی انسان نشان داده هست که سویا بوسیله کاستن ذخیره چربی و افزایش نسوج کم چربی در کاهش وزن بسیار موثر هست، همچنین سویا در برقراری ارتباط بین نسوج برای داشتن مو، پوست و ناخن سالمتر دارای نقش بسیار عالی هست .

از اونجایی که چاقی در دنیا شیوع پیدا کرده، اکثر دانشمندان در صدد هستند که ببینند چگونه می توان این مشکل را حل نمود، مخصوصا این موضوع در بین بچه ها، مشتاقان زیادی پیدا کرده هست و اینکه چطور بچه های خود را هوشیارانه تغذیه کنیم و خود نیز غذای مناسب بخوریم .

اخیرا در روزنامه نیویورک تایمز مقاله ای تحت عنوان " چاقی " منتشر شد و درباره اینکه چه چیزی باعث چاقی می شود؟ نظرخواهی شده هست .

امروز در دنیا در موضوع " وزن " دو قطب وجود دارد :

عده ای معتقدند که چاقی بعلت مصرف افراطی چربی هاست و امتی که کمتر چربی می خورند می توانند وزن خود را کم کرده و عمر طولانی تری داشته باشند .

عده ای ذیگر معتقدند که چاقی بعلت چربی نیست بلکه در ارتباط با خوردن قندهاست .

این گروه عقیده دارند که اگر ما مواد قندی کمتری بخوریم می توانیم وزن خود را کاهش داده و عمر طولانی داشته باشیم .

نظریه Robert Atkins که نویسنده کتاب " بهترین فروش " هست، انقلابی در رژیم ایجاد کرده البته نظریه رژیمی او توسط مؤسسین مراکز طبی مورد هستهزاء برنامه گرفته .

Atkins عقیده دارد که ما می توانیم وزن خود را با خوردن هستیک، تخم مرغ و کره کم کنیم، برای اینکه قندها، ماکارونی، برنج و شکر باعث چاقی و بیماریهای قلبی می شوند.

او می گوید چربی بی ضرر هست که البته پذیرش این نظریه بسیار مشکل هست

5:

سویا بعنوان یک جایگزین واکسن هپاتیت B نیز مورد بررسی برنامه گرفته هست.

و نشان داده شده که لوبیای سویا می تواند بعنوان یک خوراکی آلترناتیو به جای واکسن تلقیحی هپاتیت پیشنهاد بشود.از اونجاییکه دانشمندان در تلاشند تا بتوانند واکسنهایی را با خوردن سبزیجات و گیاهان ترویج دهند .

یکی از آخرین مطالعات نشان داده که لوبیای سویا خواهد توانست روزی معبر واکسن ویروس هپاتیت B ( HBV ) باشد.گروهی دیگر از دانشمندان در دانشگاه Ithaca cosmell توانسته اند سطح اونتی ژن هپاتیت B (HBSAG) تولید شده از لوبیای سویا و گیاه تنباکو را نشان بدهند .از طرفی تیم ایمونولوژی آقای Mark L.Smith کشف کرده اند که بیشترین اونتی ژن HBV تولید شده توسط سلول های گیاهی در غشاء سلولی و داخل سلول تمرکز یافته هست و حضور این محصول در سلول های سویا با مقادیر بیشتری نسبت به سلولهای تنباکو مشاهده شده هست .Smith و همکارانش توضیح داده اند که سرانجام ممکن هست یک راهی برای افزایش محصول اونتی ژن و مراحل post-Translation وجود داشته باشد .این مطالعه توسط Michaell schules در دانشگاه Cosmell انجام گرفته هست .سلولهای لوبیا سویا و تنباکو هر دو سطوحی از اونتی ژن ویروس هپاتیت B را تولید می نمايند، اما سلولهای لوبیای سویا تولید بیشتری دارند .به عبارت دیگر HBSAG تولید شده در سلولهای لوبیای سویا به صورت توده های کدورتی در داخل سلول وجود داشته و تمایل به اندازه های غیر عادی دارد .

در آینده ممکن هست راههایی برای پیشرفت این عمل و هستخراج HBSAG از سلولهای لوبیای سویا وجود داشته باشد و تحقیق درباره این موضوع همچنان ادامه دارد

لوبیا سویا به عنوان منبع آهن
لوبیا سویا می تواند برای زنانی که دچار کمبود آهن هستند منبع خوبی از آهن باشد.

این تحقیقات توسط Agriculture Research Service انجام شده هست.

نتایج این بررسی برای 30 % از افراد دنیا که مبتلا به کمبود آهن هستند بسیار مورد توجه هست.

در این مطالعه 18 نفر که اغلب اونها دچار کمبود آهن بودند با خوراندن مافینزها و آبگوشتهای تهیه شده از سویا مورد بررسی برنامه گرفته و درجات بالایی از جذب آهن را نشان دادند.در این مطالعه وقتی خانم ها مافینزها را خوردند میزان آهن خونشان 14 روز بعد اندازه گیری شد و این عمل با خوراندن آبگوشتهای تهیه شده از سویا مجددا تکرار گردید.

میانگین جذب آهن در این بررسی 27% بود.

بنابراین بر مبنای مطالعات انجام شده اعتقاد براین هست که مصرف واریته های لوبیای سویا موجب بالا رفتن سطوح جذب آهن می شود.یافته های جدید در مرکز تحقیقات کلینیکی General Clinical در penn state university و مرکز تحقیقات Ross welch توسط یک فیزیولوژیست گیاهی با همکاری Ithaca , NY انجام گرفت که در این مطالعه با رشد دادن گیاه سویا با یک ایزوتوپ رادیواکتیو آهن به جهت منسوب نمودن آهن به دانه سویا، انجام شد (مثل قابل کشف ساختن اون در سلولهای قرمز خون ).

البته نتایج قطعی کنجکاوی Welch هنوز روشن نشده هست، چون تمام آهن موجود در لوبیای سویا ممکن هست قابل جذب نباشد

از فوائد دیگر سویا
سویا ترشح هورمون اونابولیک که شکل دادن به عضله را شتاب می بخشد تحریک می کند.

- سویا کمک می کند تا بهتر از اکسیژن هستفاده کرده و در نتیجه مدت بیشتری به فعالیت بپردازید.- سویا زنجیره چند شاخه ای اسیدهای آمینه را برای طولانی تر کردن مقاومت تامین می کند .- پروتئین سویا خستگی سپس ورزش را می کاهد .- سویا رژیم پروتئین شما را توسعه می دهد.

سویا سریعا هضم می شود و خیلی زود جذب می گردد و تعادل مثبت نیتروژنی ایجاد می کند .

- سویا فشار متابولیکی روی کلیه ها را کاهش می دهد.توسعه محصولات سویایی

Nanci Hellmich , USA Today می نویسد که اولین بار ریچارد لوئیز که پدرش پرورش دهنده گاو در داکوتای جنوبی بود سویای برگر را که مزه اون کاملا شبیه لوبیای واقعی بود، تجربه کرد .Nathan Harford طعم اونرا دوست نداشت ولی او فکر کرد که سوی نات و کیک های ساخته شده از شیر سویا خیلی خوشمزه تر هستند.دانش آموزان دبیرستان تولار در دهکده ای در کلاس آشپزی خود نیز مواد غذایی سویایی تهیه کردند و هدفشان این بود که درباره اون با دوستان خود درکافه تریای دبیرستان صحبت و اظهار نظر نمايند.

سپس اونها با رستورانهای محلی خود بنام کافه بوفالو صحبت کرده و پخت این غذاها را پیشنهاد نمودند و بدین ترتیب جاذبه های مصرف غذاهای سویایی در دهکده بوجود آمد.سپس توجه گیاهخواران را به خود جلب نمود.

امروزه انتظار می رود که این محصولات در برنامه غذایی کلیه خانواده ها چه بصورت سنتی و چه بصورت امروزی جای خود را بیابد

6:

ین محصول مخلوطی شکلاتی با پروتئین و فیبر بالا با فرمول جدید وطعم عالی می باشد .
اجزاء ترکیبی :

پروتئین 30گرم (وقتی با یک فنجان شیر بدون چربی مخلوط می شود.)

فیبر بالا 7 گرم

چربی کم ( 99% بدون چربی )

22 ویتامین و املاح معدنی

بدون کلسترول، بدون گلوتن وبدون شیر.

این محصول فاقد شیرین نماينده مصنوعی ، طعم دهنده و نگهدارنده می باشد.تذکر: فیبر بالا در این محصول برای پائین آوردن وزن بسیار مناسب هست .سویا دریم غنی شده ( Soy Dream Enriched )

یک نوشیدنی تقویت شده که از لوبیای سویای ارگانیک درست شده و شامل کلسیمی معادل شیر ( به میزان بالا ) می باشد، علاوه بر اینکه سایر خواص مفید لوبیای سویا رانیز داراست.

ضمنا با ویتامینهای E,D,A , B12 تقویت شده و منبع خوبی از آهن، فسفر، پتاسیم و کمی وانیل و شکلات در بسته های 8 اونسی بسته بندی شده و به یخچال نیازی ندارد.Power Dream Soy Energy Drink

از لوبیای سویای ارگانیک درست شده و با 23 ویتامین و املاح معدنی تقویت شده هست.

در هر سرو دارای 10 گرم پروتئین سویا بوده، طعم اون وانیلی و شکلاتی و در جعبه های هستریل 1 اونسی بسته بندی و در دسترس برنامه می گیرد.

گوشت کبابی سویا ( Gourmet Soy Meat )

این محصول دارای یک بافت و طعم خوشمزه ای هست که شما باور نمی کنید که گوشت نباشد.

وقتی که شما قطعات گوشت پشت مازو و سینه را گاز زده و لذت خوردن گوشت را کاملا درک می کنید، گیاهخواران نیز هنگام خوردن کباب سویا، اینچنین احساس لذت می نمايند.

این خوراک گوشتی سویا، دارای پروتئین بالا و چربیهای اشباع شده کم و عاری از کلسترول می باشد و حاوی بهترین عناصر ترکیبی بوده و 100% گیاهی هست.

به هیچ وجه حاوی گوشت ویا گوشت مرغ وماهی وتخم مرغ نمی باشد.

برگر سویا ( Soy Burger )

این برگر کاملا با هستیل همبرگری و روی آتش کباب می شود و کسانیکه اونرا می خورند حتی بارها وبارها دقیقا احساس می نمايند که گوشت مغز ران می خورند و برایشان قابل تشخیص نیست.

این بدین معناست که طعم اون عینا شبیه برگر گوشت حقیقی هست که کباب آتشی شده، یعنی این محصول کاملا مزه کبابی را می دهد که روی ذغال در هوای آزاد تهیه شده هست.

بهترین راه برای مطبوع تر شدن مزه اون این هست که اونرا روی یک آتش حقیقی تهیه کنید.

علامتهای کباب که در روی بسته هست نیز به همین منظور هست.

شبه شکلات تخته ای ( Geny Soy )

مصرف این محصول به شما کمک می کند تا آرامش خود را در طی یک روز کاری شلوغ بعنوان یک غذای کامل بدست آورید.

این محصول با رساندن نیاز یک تغذیه کامل شما را به سرعت به وجد آورده و عصبیت کاری شما را در روزهای سخت کاری برطرف خواهد نمود.

خوشمزه، اقتصادی، راحت و مناسب هست.

این محصول دارای 20 نوع ویتامین و املاح معدنی و اسید فولیک و 14 گرم پروتئین می باشد.

اجزای تشکیل دهنده :

پروتئین سویا، روغن مغز خرما، شکر، کاکائو، آب پنیر، پودر شیر خشک بدون چربی، لستین، شکلات پوششی قنادیها، طعم وانیل طبیعی، آرد برنج شیرینی غنی شده با آرد گندم، قند، روغن گیاهی، نمک، کاکائو، لوبیای برشته شده، بادام زمینی و طعم دهنده طبیعی.محصول سویا و برنج

Baraington Food International Inc محصول جدیدی از مخلوط سویا و برنج را به مصرف نمايندگان معرفی نموده هست.

So Soya

این محصول بدون چربی، بدون کلسترول شامل 52% پروتئین و 18% فیبر رژیمی هست.

به صورت ورقه ورقه بوده و در سوپر مارکتها در دسترس همگان برنامه خواهد داشت.

دانه برشته شده شیر خشک سویا + So Soy

بدون روغن برشته شده و یک غذای تفننی و ساده هست که می تواند به سالاد شما نیز اضافه شود.

So Soy + Instant Meal

غذای سالمی هست که شامل برنج، پروتئین سویا و سبزیجات هست که مقدار کمی آب به اون اضافه شده و به مدت 3 دقیقه در میکروویو و یا با آب جوش بمدت 5 دقیقه آماده می شود

7:

سری محصولات بر مبنای سویای سنتی و پوشیده از ماست، بستنی و ...

این سری محصولات خوشمزه سویا که در بازار آمریکا پر فروش ترین هست، شامل دسرهای منجمد غیرشیری سرد و گرم، لقمه ای و ...

هست .

شما با خوردن این محصولات با تمام کره های چرب خداحافظی می کنید.

بعضی از این سری محصولات شامل پیمانه های محتوی آب میوه جات شیرین شده سویایی خوشمزه هست.

همچنین دسر منجمد غیر شیری شناخته شده و مشهور که با یک عده ای از کنسانتره های میوه ای و شربت برنج قهوه ای درست شده هست و 5 نوع طعم به خواص مفید اونها اضافه شده هست.

سویا بار ( Soy Bar )

فاقد روغنهای هیدروژنه بوده و فروکتوز اون بالا نیست.

سدیم در این محصول به میزان کم یافت می شود، این غذا بدون گندم بوده و دارای خاصیت غذایی فوق العاده برجسته هست.

ما این محصول را به کسانیکه می خواهند از یک روش راحت و آسان سویا، را در رژیم غذایی خود وارد نمايند توصیه می کنیم.

یک قاشق غذا خوری از فرم گرانوله این محصول در روز کافی هست.

این محصول دارای پروتئین بالا و آهن می باشد.

انواع قهوه سویا ( Soy Coffee )

قهوه سویا بدون گلوتن و بدون کافئین بوده، عالیترین جایگزین قهوه در رژیم غذایی هست.

بسیار خوشمزه، صاف و غنی شده از ویتامینهاست.

این قهوه برای کسانیکه دارای بصیرت و تشخیص چشایی بوده و فریفته طعم قهوه هستند بسیار حیرت انگیز هست.

همچنین به کسانیکه طالب یک نوشیدنی داغ کاملا حقیقی می باشند، پیشنهاد گردیده هست.

قهوه سویا، تامین نماينده ایزوفلاونهای مهم Genistein , Daidzeinبه همان خوبی آهن و کلسیم هست.

این قهوه بدون کافئین بوده و مهمتر از همه این که مثل قهوه تولید اسید معدی نمی نماید.

قهوه سویا اولین جایگزین مخصوص قهوه در دنیا هست که صد در صد از لوبیای سویایی که بطور ژنتیکی خالص و تائید شده تهیه شده هست.قهوه سویا انتخابی ایده آل و راه حلی بسیار عاقلانه و خوشمزه برای کسانی هست که در طلب سلامتی بوده و در صدد ترک قهوه می باشند .شما با کمی تامل می بینید که به سادگی می توانید اونرا جایگزین فنجان قهوه در رژیم روزانه خود بنمائید علاوه بر ترک عادت شما از افزایش کافئین موجود در قهوه ، مصرف این محصول کاهش دهنده ریسک سرطان ها از جمله سرطان پستان و بیماریهای قلبی و عروقی و کم نماينده کلسترول خون و سبک نماينده عوارض دوران یائسگی هست .

با مصرف قهوه سویا شما کاملا احساس کسب انرژی واقعی می کنید .همچنین مصرف این قهوه باعث تقلیل هسترس ها و اضطراب و نگرانی هست .

از همه مهمتر اینکه قهوه سویا واقعا خوشمزه هست .Marina که بنیانگذار این روش بوده و وسواس زیادی نسبت به طعم ، مزه و کیفیت دارد مشخصا لوبیای سویایی را برای این منظور انتخاب نموده اندکشت اون بدون حضور آفت کش ها و علف کش ها و کودهای شیمیایی صورت می گیرد.این لوبیا با روشی آرام برشته می شود تا بو و طعم عمیق سویا از کلیه ذرات اون زائل گردد .هم چنین بسته بندی اون با روش Vacume باعث اطمینان از تازگی و حفظ کیفیت محصول می گردد .قهوه سویا در 7 نوع خوشمزه به بازار عرضه می شود :

قهوه اوریجینال طعم داده نشده

قهوه سیاه برشته شده

قهوه فرانسوی وانیلی

قهوه با طعم فندقی

قهوه با طعم گل نرگس

قهوه با طعم مکا

مخلوط خانگی (اوریجینال و برشته سیاه )

لازم به ذکر هست که برای طعم دادن به این قهوه فقط از طعمهای طبیعی هستفاده شده ( نه از طعمهای مصنوعی و پروتئین گلیکول )

اکنون نکاتی درباره سلامتی شما :

توجه شما را به توصیه یک پزشک جلب می کنیم :

" قهوه سویا همچنین با تنظیم برنامه کاهش وزن ، نقش مهمی در تامین سلامتی شما عهده دار هست و برای اشخاصی که بیمار هستد قهوه سویا می تواند تنها نوشیدنی حقیقی جایگزین یا تناوبی قهوه باشد."

اکثر جایگزین شونده ها ارگانیک نبوده و بیشتر برمبنای گلوتن جو ساخته شده اند ، در حالیکه قهوه سویا 100% بدون گلوتن و کاملا مناسب برای کسانی هست که مادام العمر از دستور یک رژیم بدون گلوتن رنج می برند .

Chris Nagy می گوید : " من همیشه قهوه سویا می خرم و بسیار به اون علاقه مندم و از این موضوع بسیار خوشحالم و به عده زیادی از فروشگاههای نزدیک خانه خود توصیه می نمایم که درباره قهوه سویا بیشتر بدانند چون من به طور مرتب خریدار اون هستم .قهوه سویا خوشمزه بوده و تنها جانشین قهوه هست که شما حقیقتا اونرا احساس خواهید نمود .

"

کنسرو لوبیای سیاه سویا ( Black Soy Bean )

بهترین لوبیای سویاست که به صورت پايه ی در خاکهای حیاتی رشد می کند .

در طی شب خیس شده و ماهرانه پخته می شود .

این محصول به عنوان یک محصول بهشتی تائید شده در کارخانجات کنسروسازی بر طبق اصول پاک شریعت ساخته میشود.

جمعیت وسیعی از آمریکا از این محصول متنوع ، خوشمزه و سالم که غنی از فیبر و پروتئین و ایزوفلاون غذایی هست ، هستفاده می نمايند .

به این محصول نمک اضافه نمی شود .لوبیای سیاه سویا یک غذای هستثنائی و بسیار خوشمزه هست که در موارد متعدد همچنین در سالادها و در کنار خوراکیهای گوشتی مخلوط با آرد و پستاها می توانید از اون هستفاده کنید.این لوبیا را می توانید در خاکهای غنی از مواد غذایی لازم در مزارع خانوادگی خود کشت دهید.

این محصول در یک محیط کاملا تمیز یک شب خیس شده بعد ماهرانه پخته شده و طبق اصول شریعت بسته بندی می شود و ضمنا با قطعاتی از گیاهان دریایی طعم داده می شود ، طعم اون بسیار عالی بوده و نمک به اون اضافه نمی شود .چای سویا ( Soy Chaie )

این چای واقعا خوشمزه با طعم بی نظیر از چای طبیعی و ادویه هایی از سرزمین هندوستان ، نپال و تبت درست شده و به نظر می آید کاملا سنتی هست ، در حالیکه همانطور که کشف خواهید نمود ، کاملا غنی بوده و بافت ترکیبی اون از نوشیدنیهای سویای غربی هست .این نوشیدنی مقام اول را در بین نوشیدنیهای سویا دارد و با حرارت کم جوشیده یا دم می شود .این نوشیدنی خوشرنگ ادویه داشته و مثل نوشیدنیهای خوب و معطر از قبیل چای زنجبیل ، چای دارچین و چای میخک می باشد و عطر اون بسیار لذت بخش هست .تنقلات سویا ( Soy Nuts )

یک سری محصولات پوشیده از شکلات که بر مبنای سویا هستند بسیار مورد تقاضای بازار بوده و شما را از کالری کم خود دچار حیرت می کند ، فقط 140 دانه در یک اونس سرو شده و چربی اشباع شده در هر سرو فقط 4 گرم می باشد.اجزاء تشکیل دهنده :

لوبیای سویای برشته شده ، قند، کاکائو، کره ،لیکور، شکلات ،پودر شیر خشک کامل ، لستین ،نمک و طعم طبیعی .

نوشابه سویا ( Soy Fusion )

این محصول شامل یک سری از نوشیدنیهاست که با مبنای شیر سویا با دو نوع طعم چای سبز و توت درست شده هست .

این نوشیدنی خوشمزه سنگین و غلیظ نیست ، بلکه بسیار سبک ( Light ) و طراوت بخش هست .


8:

امروزه علاقه زیادی به امر توسعه پنیرهای مختلف و از جمله پنیر حاصل از پروتئین سویا بوجود آمده هست.

تحقیقات قاطعی در حال حاضر بوسیله کمپانی های بزرگ پنیر سازی برای توسعه پنیر سویا و پنیرهایی بر مبنای کازئین در دست اجرا هست .
از اونجایی که در کشور آمریکا سالانه بیش از 4 میلیون پنیر در سال تولید می شود و این تولید روز به روز در حال افزایش هست، این کشور بعنوان کشور تولید نماينده پنیر حائز مقام اول می باشد.

اولین پنیرهای دنیا توسط Nomads تولید شد که ایشان بعنوان روشی از تغلیظ شیر حیوانات محلی به منظور سهولت حمل و نقل و دوام انباری طولانی تر و طعم بهتر این عمل را انجام داد.


امروزه کشورهای در حال توسعه بینهایت به امر توسعه پنیرهای غیر لبنی علاقه مند شده اند که این پنیرها از پروتئینهای بومی و طبیعی و منابع چربی تهیه می شود و به این ترتیب باعث کاهش واردات پنیرهای گران قیمت می شوند.


پنیرها معمولا به 2 تیپ پايه ی تقسیم می شوند:
پنیرهای تازه نرسیده
پنیرهای رسیده
ساخت پنیرهای تازه نرسیده از شیر سویا بسیار سریعتر و آسان تر از پنیرهای رسیده هست.

پروسسهای ساخت پنیر از شیر سویا
1- انعقاد شیر سویا با هستارترهای مختلف اسید لاکتیک با اونزیم Rennet و یا بدون اون تولید و آغاز دلمه پنیر
2- دلمه های شیر سویا نمک زده می شود، یعنی مخلوط کردن دلمه های آبگیرشده با نمک و یا فرو بردن و اشباع کردن قطعات 4 اینچی از دلمه ها و یا کیک های تافو در شورآب
3- حرارت دادن دلمه ها به آرامی در آب پنیر خودشان، برای سفت شدن اونها .
4- آبگیری و پرس کردن دلمه ها در کیسه های پوششی مخصوص و روی هم انباشتن و پوشاندن با یخ در مدت وقت طولانی و ماندن تا مرحله پرس شدن کامل
5- فروش پنیرهای مخلوط شده نرسیده با پوره میوه جات، همچنانکه در مورد پنیرهای Quark آلمانی انجام می شود.
6- ساخت پنیرهایی از شیر سویا با روغن سویا یا چربی کره هموژنیزه شده و احتمالا به اضافه یک اموسی فایر
7- خشک کردن یا منجمد کردن پنیرهای شیر سویا ( بدون چربی اضافی ) مثل پنیرهای Parmezan
8- عمل رسیدگی پنیرهای شیر سویای فرو برده شده در شورآب و تلقیح شده با کشتهای باکتریایی یا قارچهای مورد مصرف برای پنیرهای لبنی
9- افزایش کازئین با %های مختلف برای ساخت محصول نهایی قابل ذوب.
10- پوشاندن محکم پنیرهای رسیده سویا با پارافین و پیچیدن اونها در فیلمهای بسته بندی پنیر مثل Polifilm ( که اجازه می دهد دی اکسید کربن خارج شود البته با جلوگیری از ورود هوا )
11- فروش اونها در سلوفانهای پیچیده شده
Rennet به وسیله کشتن گوساله های از شیر نگرفته جوان برای بدست آوردن غشای داخلی معده چهارم اونها ( Alomasum ) که از اون Rennie ( اونزیمی هست فعال در Rennet که شیر را منعقد می کند ) هستخراج می شود ساخته می شود.
اونزیمهای رنین بخوبی میکروارگانیسمهای دیگر پنیر عمل می کند، همچنین به هضم پروتئینهای پنیر و چربیها کمک می کند.

امروزه یک عده از Rennet های غیر حیوانی بجای Rennet گوساله برای فشرده شدن یک بافت نرم و طعم خوب بکار می برند.
ظاهرا Rennet گوساله به طور مستقیم در انعقاد شیر سویا تاثیر ندارد.
پنیرهای تازه و نرسیده سویا
امروزه به منظور ساختن پنیرهای حاصل از سویا بیشترین علاقه و جذب در صنعت غذا تحت عنوان متد مهندسی پنیر، که با فعل و انفعالات تخمیر و رسیدگی بعدی انجام می شود، نشان داده شده هست.
پروتئین ایزوله سویا نیز به عنوان پروتئین پایه و همچنین Carrageenan که از خزه علفهای هرزه دریایی ایرلندی عصاره گیری شده برای هستحکام بافت ( چونکه کازئینات سدیم یا کازئین حاصله از شیر گاو نیز گران هست )، به پنیرهای بر مبنای سویا اضافه می شود که به اونها یک بافت با هستحکام بیشتر داده و باعث می شود این پنیرها سفت تر و مرغوب تر گردند.

اگر مقدار زیادی از پروتئین سویا حضور نداشته باشد اون پنیر قابل ذوبتر خواهد بود.

با توجه به اینکه اسیدهای آمینه را نیز می توان برای تامین بعضی طعم ها به پنیر اضافه نمود.

طعم های پنیر صنعتی بیشترین مصرف را دارند.
Lundstedt و Lo در سال 1973 و 1974 در امتیازاتی که به کمپانیPeroducts Soya Bean هنگ کنگ، تولید نماينده ویتالوی داده شده، اونها دریافتند که بوسیله اضافه کردن چربی شیر، مشخصات پايه ی دلمه های شیر سویا تغییر می کند و دلمه ها محکم و قابل ذوب شده و برای هموژنیزاسیون مناسب می شوند .


اونها با شرکت دادن شیر خشک های جامد بدون چربی به نتایج موفقیت آمیزی دست یافتند .
پنیرهای رسیده شیر سویا
تحقیقات چندان زیادی برای تهیه پنیر رسیده از شیر سویا با مصرف فقط شیر سویا و متدهای پنیر سازی مرسوم و سنتی در اختیار نیست .
پروسسها بی نهایت مشکل هست ( بدلیل بی ثبات بودن پروتئین نهایی )
یکی از مشکلات ، توازن عناصر پایه ای پیدا شده در پنیر ها ی لبنی و تافوی سفت هست .


در پنیرهای رسیده حد میانگین چربی به پروتئین 1: 1/1 هست و در یک پنیر تیپیکال مثل پنیر چدار شامل 33 % چربی و 24 % پروتئین هست.

این حد 4/1 به 1 بوده و وقتی با تافو مقایسه می شود 55 % به 1 می باشد .


پنیرهای رسیده لبنی شامل 100- 25 % چربی در واحد پروتئین هستند .


پنیرهای رسیده کم چربی گرایش به طعمی ملایم و بافت سخت تر دارند.


یک راه حل برای این مشکل ، ساختن پنیر سویا از شیر خشک پر چربی هست که با هموژنیزه کردن شیر سویا با یک چربی و امولسی فایر ( برای جلوگیری از نشت چربی در بسته های پنیر ) تولید می شود .

تحقیقات مختلفی مصرف یک چربی با نقطه ذوب بالا ( بین حرارت 73-35 درجه سانتی گراد و یا 99-95 درجه فارنهایت) را توصیه نموده اند .


با این حال کمپانی O.Roth در سوئیس بطور موفقیت آمیزی یک پنیر رسیده کم چربی نیمه سفت را که شامل 2/4 % چربی و 32 % پروتئین هست ، تولید می نماید .


این پنیر نمک زده شده و برای مدت 5- 4 هفته در حرارت 20 درجه سانتی گراد رسیده می شود .شاید یک تکنیک شبیه به این برای پنیرهای شیر سویا نیز بکار برود .


همچنین با هستفاده از هستارترهای باکتریایی برای ساختن پنیرهای رسیده سویا ، مشکلاتی پیدا شده هست .

یک مشکل مربوط به اون هست که باکتری های اسید لاکتیک به اندازه زیاد اسید لاکتیک در شیر سویای کشت شده تولید نمی نمايند ( به اندازه ای که اونها در شیر لبنی تولید می نمایند ) .


علت اون ، مقدار بالاتر قندهای قابل تخمیر موجود ( مخصوصا لاکتوز ) در شیر لبنی هست .
لاکتوز در پنیرها سپس 4-3 هفته محو می شود ، حتی در پنیرهای نرسیده 20-15 % از لاکتوز در چند ساعت تبدیل به اسید لاکتیک می شود .


در طی رسیدگی ، حضور اسید لاکتیک بطور اسای برای جلوگیری از فساد و همچنین رشد باکتری های بیماری زاست ، اگرچه یک مقدارکمی از اسید می تواند به آسانی برای انعقاد دلمه ها یشیر سویا بکار رود .

در طی چند دهه گذشته عده ای از محققین در آزمایشگاهها ، مطالعاتی روی پنیر رسیده سویا انجام داده اند که در زیر به اونها اشاره شده هست :
Ken Kyusho در انستیتوی تحقیقاتی بین المللی غذا در ژاپن ، باکتری هسترپتوکوکوس فکالیس را بعنوان یک هستارتر برای تهیه یک محصول شبه پنیر شیر سویا به کار برد که ابتدا با کازئین ، گلوکز ، چربی کره و روغن گیاهی کامل می شد ،بعد با روغن امولسیفیه ، گرم می شد و سپس با هسترپتوکوکوس فکالیس و عصاره Rennet و کلرورکلیسم ، دلمه نهایی بر طبق متد سنتی و مرسوم ساختن پنیر ، عملی می گردید .


Hang و Jackson ، یک محصول شبه پنیر تخمیر شده از شیر سویا را با هستفاده از هستارتر پنیر ، هسترپتوکوکوس ترموفیلوس ( بعنوان ارگانیسم تخمین نماينده ) ساختند .


این هستارتر با اضافه کردن 200 میلی گرم از کشت یخ زده خشک به یک دبه که حاوی 200گرم شیر سویای اتوکلاو شده هست تهیه شده و سپس بمدت 15 ساعت در گرم خانه 32در جه سانتی گراد نگهداری می شود.


سپس یک میلی لیتر از این هستارتر مادر به 200 گرم شیر سویای اتوکلاو شده اضافه می شود .

این شیر سویا پس از برنامه گرفتن در گرم خانه ، با سه روش انعقاد تبدیل به دلمه ها و یا پنیر می شود

9:

این محصول در بسیاری از بیمارستانهای درجه یک آمریکا مورد مطالعه و بررسی برنامه گرفته و این سیر مطالعاتی به منظور حصول اطمینان از حداکثر فواید این محصول برای مصرف نمايندگان می باشد .


سویا یک جایگزین برای داروها نیست ولی نقش اون یک ارزش بسیار والا بعنوان حمایت نماينده تغذیه ای برای رژیم غذایی هست که این را می توان به مفهوم حمایت تلفیقی سویا دانست .


این دانه غذایی ازجانب اداره کل غذایی وداروی آمریکا ((FDA Food and Drug Administration دقیقا مورد ارزیابی برنامه گرفته هست .
ولی شما نمی توانید از اون برای تشخیص ، درمان ، معالجه و پیشگیری از بروز بیماریها هستفاده کنید بلکه باید این اطلاعات را با پزشک مسئول بهداشت و تغذیه خود در میان بگذارید تا برایتان مشخص گردد که چه غذایی برای شما مناسب هست .


این دانه ، جایگزین داروهای تجویز شده در عمل جراحی ، شیمی درمانی ، پرتودرمانی و یا هرگونه درمان پزشکی و طبی نیست ، شما هرگونه سوالی درباره تحقیقات و مطالعات مربوط به سویا دارید و یا در اخبار با اونها روبرو می شوید پرسنل پزشکی FAD آماده به خدمت برای پاسخگویی به سوالات و حفظ سلامت شما هستند .
نظر عده ای از پزشکان این هست که بزودی باید رژیم سویایی را شروع کنید تا بر بسیاری از بیماریها از جمله سرطان فائق شوید .


نتیجه مطالعات درHawaii نیز توصیه می کند که شما باید یک رژیم طولانی و غنی از سویا داشته باشید.


دکترAndrew Weil که طرفدار فروش کتابهای غذایی هست می گوید : روغن سویا محافظ قلب و فیتواستروژنهای موجود دراون واقعا حفظ نماينده شما در مقابل سرطان پروستات هست .
در پائیز گذشته FDA فراخوان نمود که بعضی از غذاهای حاوی سویا می تواند دارای برچسبی باشند که در روی اونها توضیخ داده شود که این مواد غذایی به علت داشتن میزان کم چربیهای اشباع شده و کلسترول ، باعث کاهش ریسک بیماریهای قلبی می شوند .
پروفسورAdrian Franke که مطالعات و تحقیقات در زمینه سویا را رهبری می کند می گوید : مصرف سویا در یک رژیم طولانی غذایی خصوصا برای خانم ها " کلید سلامتی " هست .

ضمن اینکه متخصصین قلب معتقدند که پروتئین سویا می تواند سطح کلسترول خون را کاملا کاهش دهد .


دکترWendy Hobbie کسی هست که تحقیقات دامنه داری در بیمارستان کودکان فیلادلفیا انجام داده هست و نتیجه تحقیقات ایشان در فصول بعدی به طور مشروح توضیح داده خواهد شد .


در ARS Hall نیز دانشمندان تحقیقاتی در مورد سلامت زنان انجام داده اند که در نتیجه مشخص شده که خانم ها با هستفاده از این مواد طبیعی می توانند آرامش خود را بدست آورند .
همچنین در مورد سلامتی مردان، کنفرانس های بین المللی سویا و سلامت در سال 2002 طبق شواهد کلینیکی نشان دادند که سویا علاوه بر خواص مفید سلامتی و نقش فعال محافظت نماينده در مقابل سرطان ها به رشد و توسعه حافظه نیز کمک می نماید.


درگردهمایی سالیانه موسسه غذایی Food Expo در ژوئن 2002 کنفرانس هایی در زمینه سویا ارائه گردید .

یک کمیسیون اختصاصی که اجتماعی هست از پزشکان ، داروسازان و سایر کارشناسان علمی و همچنین انستیتوی سلامت و انستیتوی ملی سرطان نیز نقل هایی در این زمینه ارائه داده اند .


در دانشگاه Wake Farest University Winston Salem,North Carolina مطالعات کلینیکی وسیعی در ارتباط با تاثیر فیتواستروژنها و کاردیو و اسکولار انجام گرفته هست .


Julio Hanen متخصص رژیم درمانی در کلینیک قلب و عروق درFort Collins Colorado، مصرف محصولات سویایی را به مشتریان و مراجعین خود تاکید نموده و معتقد هست که اونها باید محصولاتی مثل جایگزینهای گوشتی بر مبنای سویا و سوی اسموسی ،کره سویا ، شیرسویا و سوی نات را مصرف نمایند .


در سال 1980 انستیتوی ملی سرطان و سایر ساوقتهای وابسته میلیونها دلار برای تحقیق در زمینه Phytochemicalse ( فیتوکمیکالها ) اختصاص داده اند و نتایج مطالعات نشان داده هست که یک رژیم غنی گیاهی حاوی این عناصر در مبارزه با سرطان بسیار موثر خواهد بود .


تحقیقات انجمن ملی سلامت در دانشگاه برکلی کالفرنیا نیز نقل داده هست که نتایج بدست آمده از 156 مورد تحقیق ، مبین اون هست که 128 مورد اون بطور آماری حاکی از اثرات مبارزه ای فیتوکمیکالهای موجود در میوه جات و سبزیجات با بیماریها بوده هست که سویا نیز از این نظر بسیار غنی هست .


این تحقیقات نشان داده اند ، امتی که میوه جات و سبزیجات کمی مصرف می نمايند ریسک ابتلا سرطان در اونها دوبرابر کسانی هست که به اندازه متوسط از میوه جات و سبزیجات هستفاده می نمايند بالاخره اکثریت متخصصین تغذیه معتقدند کسانیکه از یک رژیم غنی از مواد غذایی گیاهی لذت می برند به اندازه کافی و به میزان بالا فیتوکمیکالها را جذب می نمايند و در نتیجه ریسک ابتلا به سرطان در اونها بسیار پائین هست .

نکته قابل توجه این هست که بیشترین فیتوکمیکالها در روند مراحل پخت ثابت مانده و از بین نمی روند ، بنابراین به آسانی می توانند در رژیم غذایی شما مورد هستفاده برنامه گیرند .


عناصر دیگری مثل کاروتنوئیدها و اندلها نیز قدرت خود را در اثر حرارت از دست نمی دهند
بنابراین اگر شما غذاهایی را که شامل اونها هستند دوست ندارید و یا نسبت به اونها حساس هستید می توانید این عناصر را در فرم یک مکمل غذایی بدست آورده و مصرف نمائید .


Kara Dina از انجمن گیاه شناسی آمریکا می گوید :
این فیتوکمیکالها از گیاهان سبزی که بعنوان طعم دهنده به غذاها اضافه می کنیم و یا از مکمل های غذایی بدست می آیند و چون بسیار پرمنفعت و سودمند هستند ، امروزه همه محققین شروع کشف اونها نموده اند .


بنابراین بهتر هست از این به بعد وقتی یک سیب را گاز می زنید و یا بعضی از سوپهای هویج را می چشید و یا از محصولات سویایی هستفاده می کنید ، بدانید علاوه بر اینکه از خوردن اونها لذت می برید ، این لذت نه تنها بخاطر طعم و مزه این غذاهاست بلکه به لحاظ پیشگیری و اثرات مبارزه ای اونها با بیماریهاست که به شما احساس بهتری می دهد.


جدول مبارزه فیتو کمیکالها با سرطان و سایر بیماریها
منبع
فیتوکمیکالها
وضعیت سلامتی
گوجه فرنگی
لیکوپن (Lycopene )
سرطان پروستات
محصولات سویا
ایزوفلاونها (Isoflavones)
سرطان سینه
سیب
کوئرستین (Quercetin)
ناراحتیهای قلبی
فلفل
بروملین ( Bromelain )
گرفتگی عروق
منبع مطالعه ، رساله ایست که توسط Judith Wills در زمینه مواد غذایی ارائه شده هست .


چنانچه بعدا بطور مشروح خواهید دید ، محصولات سویایی در تمام موارد بیماریهای فوق نیز دارای نقش کاملا ارزنده ای هستند .
و بالاخره اخبار تحقیقاتی زیادی در ماه سپتامبر سال 2002راجع به سویا نقل داده شده که طبق اون جایزه تحقیقات به Claude Hughei که مدیکال دیرکتورلس اونجلس ( M.D.phd of los Angles ) می باشد داده شده هست ، ایشان تحقیقات دامنه داری در زمینه پروتئین سویا و یائسگی انجام داده اند .


به همین دلیل ماه سپتامبر بعنوان ماه ملی مراقبت از یائسگی نامیده شده و در همین ارتباط نورهای ستاره سویا در سطح شهر بمنظور آشنایی امت با این مسائل آموزشهایی بر روی پرده های سینما و سایر اماکن انجام می نمايند .
ضمنا به محققین تکنولوژی سبز اختیار داده شده که اسیدهای چرب به روغن گیاهان را تبدیل به ترکیبات شیمیایی با خواص ضد میکروبی ، صنعتی و یا بیومدیکال نمایند .


ADM دو حق امتیاز برای معالجه برخی از بیماریها با ترکیبات ایزوفلاونها و خواص قوی تغذیه ای اونها به ثبت رسانیده هست .

ایزوفلاونهای موجود در پروتئین سویا یک شفا دهنده کاملا سالم و طبیعی برای دوران یائسگی و همچنین کاهش سرطان در تین ایجرهاست .


همانطور که ذکر گردید از اونجائیکه نقش پروتئین سویا در کاهش ریسک بیماریهای کرونر قلبی بسیار حائز اهمیت هست ، اداره کل غذا و دارو (FDA ) اجازه داده که این ادعای سلامتی بصورت برچسبی بر روی بسته های محتوی مواد غذایی سویا حتما در نظر گرفته شوند .

چنانچه مکررا نقل داده شده هست ( CHD ) Vascular Disease , Coronary Heart Disease رایجترین و جدی ترین مشکل در دنیا هست .


میزان مرگ و میر ناشی از این بیماریها در 30 سال گذشته در آمریکا سالیانه حدود 500000 مورد نقل گردیده که علت اون ، دارا بودن کلسترول بالا در سرم خون و همچنین دانسیته لیپوپروتئین ها می باشد که از فاکتورهای مهم و پايه ی برای بیماری CHD هست .

ولی امروزه این میزان به 250000 مورد کاهش یافته هست .


بهمین جهت FDA تائید نموده که غذاهای حاوی پروتئین های سویا با چربیهای اشباع شده پائین ، کلسترول خون را کاهش داده و ریسک بیماریهای قلبی را به حداقل می رسانند و باید بعنوان یک قسمت از رژیم روزانه غذایی حتما در نظر گرفته شوند .
صورت جلسات اداره کل غذا و دارو ( FDA ) و دپارتمان و سرویس سلامت ملی در صورت نیاز می تواند در اختیار تقاضانمايندگان برنامه گیرد .


20857، 5600 Fishers Lane Rockville MD
این صورت جلسات بمنظور هدایت پرسنل FDA در جوابگویی کاملا دقیق و مستدل و درست بسوالاتی هست که از طرف امت در مورد مطالب و موضوعات ، مطرح گردیده هست .


اطلاعات مربوط به سویا که در تاریخ 9/5/2002 منتشر گردیده در اون جدیدترین ادعاهای پیشنهادی در تامین سلامت کرونر قلبی و ارتباط اون با محصولات سویا موکدا بصورت زیر نقل داده شده هست .


رژیم های دارای چربی اشباع شده و کلسترول پائین که شامل 25 گرم از پروتئین سویا در روز باشند قطعا ریسک بیماریهای قلبی را کاهش می دهند .بدین معنی که هر وعده غذای سویایی تامین نماينده 25/6 گرم از پروتئین سویا بر حسب اون غذاست .


لذا از اونجائیکه پروتئین سویا حقیقتا می تواند به گونه های وسیعی از مواد غذایی اضافه شود، توصیه شده هست که تولیدات بر مبنای پروتئین سویا را به مقدار زیاد در حدود 4 وعده در روز (3 وعده غذا و 1 وعده تفننی ) مصرف نمائید .


به عبارت دیگر هر وعده غذا محتوی 25/6 گرم پروتئین سویا ست که از مقدار کل 25 گرم تعیین شده هست .


گرم 25 = (وعده )4 × 25/6
همچنین از اونجایی که اسید آمینه های موجود در پروتئین سویا که متفاوت از منابع غذایی حیوانی و سایر پروتئین های گیاهی هست قادر هست سنتز و متابولیسم کلسترول را تصحیح نماید .

به این ترتیب سویا حقیقتا تامین نماينده سلامت قلب و عروق خواهد بود .


توضیحات بیشتری در تنظیم آئین نامه ها توسط FDA ارائه شده و هر نوع پیشنهادی از طرف خوانندگان نیز مورد پذیرش و امتنان خواهد بود

10:

این مطالعه دو ساله توسط Kenneth.

,Jens Erik Beck Jensen , Eva Lydeking
Trine Holm Jense , Mia Damhus , D.R Setchell در انستیتوی تغذیه کپنهاک دانمارک و بیمارستان Hvidovre دانشگاه کپنهاک و مرکز طبی بیمارستان کودکان سین سیناتی(Cincinati) انجام گرفته هست.
مطالعات قبلی اثرات کوتاه مدت ایزوفلاونهای پروتئین سویا را به میزان 90-80 میلی گرم در روز نشان داده بود، ولی بررسی اثرات طولانی مدت جذب سویا توسط توده هستخوانی هنوز منتشر نشده بود.
هدف از این مطالعه ارزیابی دو ساله مصرف ایزوفلاونها ( به میزان 100 میلی گرم در روز) ، پروژسترون طبیعی ( 25 میلی گرم در روز ) و یا اثر هر دوی اونها روی دانسیته مواد معدنی هستخوان در مهره کمر و لگن می باشد.
در این روش زنان سفید پوست در حدود سنی 58 سالگی ( حد بین 75-41 ساله ) بطور تصادفی در 4 گروه به شرح زیر علامت گذاری شدند :
1- به یک گروه، شیر سویای غنی از ایزوفلاون ( Soy به تعداد23 نفر) داده شد.
2- به گروه دیگر، پروژسترون با انتقال پوستی ( TDP به تعداد 22 نفر ) داده شد.
( Trans Dermal Progestron) = TDP
3- به گروه سوم، از هر دو مورد 1و 2 ( تعداد 22 نفرTDP و Soy ) داده شد.
4- داروی Placebo ( شیر سویای فقیر از نظر ایزوفلاون Soy) و کرم عاری از پروژسترون ( TDP به تعداد 22 نفر ) داده شد.
به ترتیب در ابتدای آزمایش، پس از یکسال و پس از گذشت دو سال، مواد معدنی موجود در هستخوان BMC (Bine Mineral Cintent) ( Bone Mineral Density ) BMD در مهره کمر و ستون فقرات و لگن با هستفاده ازObsorptiometry اشعه X اندازه گیری شد.
به تمام شرکت نماينده ها یک مکمل غذایی با طیف وسیع بنام Osforte که حاوی عناصرزیر بود، داده شد :
680 میلی گرم کلسیم ( بصورت نیترات و کربنات )
300 میلی گرم منیزیوم ( Aminochelate )
20 میلی گرم سیلیسیم ( سدیم متاسیلیکات)
15 میلی گرم روی ( Aminochelate )
6 میلی گرم منگنز( Aminochelate )
3 میلی گرم برون ( Boron ( پروتئینات
2 میلی گرم مس (Aminochelate )
200میلی گرم ویتامین C
400 میلی گرم پریدوکسین
200 واحد بین المللی ویتامین D
1 میلی گرم ویتامین K
شیر سویای غنی شده با کلسیو حاوی 120 میلی گرم در 100 میلی لیتر بود.
با خوردن روزانه حدود 500-400 میلی لیتر شیر سویا، کل کلسیم جذب شده از راه رژیم سویایی و مکمل غذایی فوق در حدود 1500 -1200 میلی گرم در روز بود.

بررسی نتایج :
از 107 زن مورد مطالعه :
7 نفر اونها از این امر صرف نظر کردند.
6 نفر نسبت به سویا بی تحمل بودند.
2 نفر در برابرکرم پوستی بی تحمل بودند.
و 3 نفر طبق نقل خودشان در برآوردن اعمال مربوطه ضعیف بودند که از اونالیزها کنار گذاشته شدند.
بنابراین 89 نفر برای اونالیزها باقی ماندند، یعنی در هر گروه 23-22 نفر .
نتایج آزمایشات بیانگر این بود که :
مکمل غذایی و پروتئین سویا هر دو دارای اثرات اسثحکام بخشی به هستخوان در گروهها بوده اند.

شیر سویای غنی از ایزوفلاون از پوکی هستخوان در مهره کمر جلوگیری می کند.

پروژسترون ( انتقال پوستی ) دارای یک اثر ضعیف هستخوانی هست.

مجموعه این اعمال، اگر چه یک فعل و انفعال منفی به پوکی هستخوان نسبت به طیف وسیعی از هر یک از اونها به تنهایی نشان داد، ولی هرچه بود در گروه Plasebo این هستحکام کمتر بود.
با سپاسگذاری و قدردانی از شرکتهای تهیه نماينده موارد مورد نیاز و حمایت نماينده از این آزمایشات بشرح زیر :
شیر سویا وPlasebo توسط شرکت Alpro بلژیک تهیه شده بود.
Proderma وPlasebo توسط شرکتهای Phillips Nutritional , Lagura Hills , CA تدارک دیده شده بود.
Osforte توسط شرکتA/S, Genese در دانمارک تهیه شده بود.
تحقیقات فوق توسط وزارت بهداشت و سلامت دانمارک و بنیادIdella و بنیادGlunz وJensen حمایت و پشتیبانی گردید

11:

این مطالعه توسط John A.

Mc Lachlan , Gray Dohanich , Melvenia M .

Martin Cynthia C .

Gulledgeدر مرکز تحقیقات اوندوکرینولوژی و دانشگاه Tulane و دانشگاه Xavier درNew Orlean , L.A و دپارتمان اکولوژی، بیولوژی، سایکولوژی و فارموکولوژی دانشگاه Tulane در نئورلئان انجام گرفته هست.در گروهی از زنان یائسه، بالا رفتن سن با کاهش فیزیکی و مغزی توام می باشد، بهمین جهت اونها وادار میشوند که عمل هورمون تراپی اجرا کنند.

اما معمولا اونها دوست دارند که یک جایگزین هورمون تراپی در اختیار داشته باشند.

مطالعات نشان میدهد که اثرات مفید فیتو هستروژنها باعث افزایش علاقه و تمایل عمومی به خرید این ماده مفید در ایالات متحده شده هست، اما در مورد اثرات فیتواستروژنها روی مغز مطالعات کمی انجام گرفته هست .

بر مبنای مطالعات پیشین، هیپوتز گروه دانشمندان نام برده در فوق، این بود که فیتو هستروژنها کارایی مغز را در موشهای مسن بالا می برند.

در این آزمایش موشهای Sprague-Dawley که یائسه شده بودند در قفسهای تنها نگه داری و بطور تصادفی علامت گذاری شده و با رژیم غنی از فیتو هستروژن ویا بدون هستروژن به میزان 25-23 گرم در روز تغذیه می شدند.

رژیم فیتو هستروژن حاوی 55 میکرو گرم ایزوفلاون شامل 65 % جنستاین ( Genistein )، 33 % ددزاین ( Daidzein ) و 2 % گلیسی تئین (Glycitein) و رساندن میانگین ایزوفلاون از 2.7 تا 3.3 میلی گرم .

کیلو گرم وزن بدن بود.

در این آزمایش یک رفرنس حافظه یعنی Water Maze Task برنامه داده شد تا حافظه اونها را با یک تاخیر برای رسیدن و جور شدن به اون اندازه گیری نمايند.

Water Maze Task سکویی مخفی بود که هر روز جابجا می شد تا میزان کارکرد حافظه موشها اندازه گیری شود.

گروهی از موشها 2 دقیقه تاخیر داشتند ( آسان به اون رسیدند ) .

و گروهی دیگر با 90 دقیقه تاخیر ( مشکل )

بین آزمایش 1و2 که هر روز ادامه داشت.اختلاف قابل توجهی در حافظه نمایشی این دو گروه مشاهده نشد.

ولی در طول تمام آزمایشات، گروه تغذیه شده با فیتو هستروژن بهتر از گروه بدون فیتو هستروژن نمایش خود را اجرا کردند که این بیانگر این هست که فیتو هستروژنها در رژیم غذایی می توانند باعث پیشرفت نمایش کارایی حافظه شود و در موشهای مسن نیز کوششهای زیادی برای بارگیری و افزایش حافظه نشان داده شد

12:

این مطالعه توسط Karen Casey ,Emma Efluck ,Nicholas Jarrett ,Rosanna Duffy ,
Helen Wiseman ,Sandra File در دپارتمان تغذیه و رژیم ، در مرکز تحقیقات غذا و سلامت King’s College.

U.Kلندن و واحد تحقیق Pcychopharmacologies و مرکز اعصاب King’s College انجام گرفته هست .


تئوری های زیادی تا به حال نشان داده اندکه فاکتورهای وابسته به هستروژن ، یک نقش بسیار مهمی در عمل شناخت و ادراک حافظه بازی می نمايند .

از اونجا که سویا حاوی سطوح بالایی از فیتواستروژن هاست ، این ترکیبات ، مهم بودن اثرات مفید روی شناخت و ادراک را ثابت می نمايند .
هدف از این مطالعه بررسی اثرات یک رژیم غنی از ایزوفلاونهای سویا روی حافظه و عمل لب قدامی در افراد مورد آزمایش سالم و جوان (نروماده) بود.


متدآزمایش :
27مورد (15مرد و 12 زن حدود 25 ساله ) بطور تصادفی علامت گذاری شده و تحت رژیم سویایی برنامه گرفتند .


15نفر تحت رژیم بالایی از سویا (100میلی گرم ایزوفلاونهای کل در روز )
12نفر تحت رژیم کم سویایی (0.5 میلی گرم ایزوفلاونهای کل در روز )
برای مدت 10هفته حافظه و عمل لب قدامی با هستفاده ازNeuropsychologicalAutomated تست گردید که عبارت بودند از: Test Baterry و یک سری از تستهای دیگر شناخت و ادراک.


نتیجه : افرادی که رژیم بالایی از سویا را دریافت کرده بودند ، در تست حافظه Episodic یک پیشرفت بسیار قابل ملاحظه تر از گروه مصرف نماينده رژیم کم سویایی نشان دادند .


همچنین در تعدادی از آیتم های نوشته شده بصورت یک داستان کوتاه و دوباره پرسی فوری افراد مصرف نماينده رژیم های بالای سویایی بطور قابل توجهی نسبت به اونهایی که مقدارکم سویا مصرف کرده بودند ، پیشرفت داشتند .
این افراد سپس مصرف رژیم سویایی بیش از مدت 10 هفته ، سریعتر به آزمایش جواب می دادند .

در حالیکه تعداد پاسخها در اونهائیکه رژیم کم سویایی داشتند ، کندتر بود .


در تست حافظه Semantic هیچ اثری از رژیم در جنسیت های مختلف وجود نداشت ولی در اجرای سلامت روانی نامه ای ، یک فعل و انفعال قابل توجه دیده شد که بر حسب :
روز × رژیم × جنس ارزیابی می شد.


گروه مصرف نماينده رژیم بالای سویایی در تعدادی از آزمایشات مورد نیاز ، که کامل نماينده قابلیت انعطاف روانی بود ، پیشرفت بالایی از خود نشان دادند .


در تست ضبط و ذخیره سازی نیز یک فعل و انفعال قابل توجهی برحسب :
روز ×رژیم ×جنس دیده شد.
در تمام 5 تست ، زنان مصرف نماينده بالای رژیم پیشرفتشان زیادتر بود ، در حالیکه اونهائیکه روی رژیم پائین سویا بودند، پیشرفت چشمگیری نداشتند .

مردان پیشرفت نمایش کار خود را صرف نظر از رژیم ، نشان دادند .


نتایج :
یک دوره 10 هفته ای مصرف ایزوفلاون سویا باعث پیشرفتهای قابل توجهی در حافظه Episodic شفاهی و غیر شفاهی و عمل لب قدامی شد .


مطالعات این گروه در زمینه بررسی اثرات ایزوفلاونهای سویا روی عمل شناخت و ادراک در دوران بعداز یائسگی زنان هنوز در جریان هست .


تاثیر عصاره تخمیری لوبیای سویا بر روی تولید اکسیدنیتریک و فشار خون
این مطالعه توسط M.

Takebe T.

Toguchi ,K .

I Keda W.

Pan , X .

A Song ,
y.yamoriدر مرکز ساوقت بهداشت جهانی با همکاری مرکز تحقیقات پیشگیری مقدماتی از بیماریهای کاردیو واسکولار ( Kardio Vascular ) و دپارتمان, Japan, Nichimo Japan, Kyoto
Biotic انجام گرفته هست .


هدف اصلی این مطالعه ، تشخیص اثرات عصاره تخمیری لوبیای سویای (Fermented Soy Bean Exteraction ) FSE حاوی 30% ایزوفلاونهای Aglycones ،روی تولید اکسید نیتریک و فشار خون سیستولیک در موشهای SHR-SP بوده هست .


بعداز انجام این آزمایش ، کاهشهای قابل توجهی در فشار خون سیستولیک در گروه FSE تایید گردیدکه با گروه کنترل مقایسه شد.

همچنین سطوح اکسید نیتریک در ادرار و سرم ، بطور قابل توجهی در گروه FSE بالاتر از گروه کنترل بود .


نتیجه اینکه : ایزوفلاونهای Aglycones توانستند فشار خون سیستولیک را بنحو قابل توجهی بواسطه افزایش تشکیل اکسید نیتریک کاهش دهنده و ترفیع اثرات FSE را روی تشکیل mRNA در موشهای SHR-SP تایید نمایند.


این عمل اگر به طریق کلینیکی اجرا شود انتظار می رود ایزوفلاونهای آگلیکون بدون هیچ تاثیر زیان آوری ، در کاردیولوژی پیشگیری همکاری و شرکت داشته باشند

13:

آیا اثرات مشاهده شده ایزوفلاونها در مطالعه جوندگان تحقیقات انسانی را هدایت می کند؟
این مطالعه توسط Daniel R.Doerge در مرکز بین المللی تحقیقات سم شناسی Jefferson, AR انجام گرفته هست
علاوه بر اثرات خوب هستروژنی شرح داده شده، مدارک علمی مهمی از مطالعات روی حیوان وانسان به یک ارتباط بین مصرف سویا و گواتر اشاره می کند .

این مطالعات ضمن تاکید ارتباط بین وضع و حالت ید و عملکرد تیروئید از اونجاییکه مکملهای ید محافظ هستند، نشان دادکه ، به همین دلیل فقدان ید به نحو قابل توجهی اثرات ضد تیروئیدی سویا را تشدید می کند.
مطالعات اخیر منتشر شده این مرکز ، بصورت Invitro بر روی تیروئید پراکسیداز ( TPO) Thyroid Peroxidase تمرکز یافته هست.

TPO اونزیمی هست که سنتز هورمون تیروئید را کاتالیز ( تسریع ) می کند.
جنستاین و ددزاین که ایزوفلاونهای اصلی سویا می باشند ، مواد کشنده TPO هستند .

در این مطالعه موشهای Sprague Dawbey با رژیم های بدون سویا ی با ید کافی و غنی از جنستاین ( ppm 500-0.5 ) بیش از 5 ماه تغذیه شدند .


غلظت های جنستاین درون تیروئیدی در حدی بود که به میزان قابل توجهی موجب عدم فعالیت TPO در موش و انسان می شد ( Invitro ).
از اونجائیکه فعالیت TPO در این موشها در یک روش دز Dependent تا حدود زیادی یعنی 80 % کاهش پیدا کرده بود ، این آزمایشات نشان دادند که جنستاین TPO را غیر فعال می کند ( Invivo ) اما یک اثر هیپوتیروئیدی مشاهده نشد : سطوح سرم از هورمونهای تری یدوتیرونین( Triiodathyronine) ، تیروکسین ، هورمون تحریک نماينده تیروئید، وزن تیروئید و هیستوپاتولوژی تیروئید همه نرمال بودند .

این نتایج بیانگر این هست که ممکن هست به منظور تحریک سمی تیروئید در حیوانات و انسان فاکتورهای اضافی لازم باشند ، این فاکتورها شامل کمبود ید ، ترکیب اضافه شده به سویا که بطور فیزیولوژیکی عمل می نمايند و سایر تخریب نماينده های بیوشیمیایی سنتز هورمون و رژیم های اضافی گواتر و ژنتیک هستند.

مطالعات مربوط به موشهای Sprague-Dawley نشان دادند که جنستاین رژیمی تولید دز قوی برانگیزاننده مصونیت میان سلولی T.B حاصل از رشد و یا در معرض برنامه گرفتن متعارف بزرگسالان به چندین ترکیب هستروژنی می باشد .


به نظر می رسد این اکتشافات مربوط به پیوند اپیدمیولوژیک بین سوی فرمولای کودکان و ظهور مصونیت خود به خودی بیماری تیروئید در دوران بعدی زندگی باشد .


تشکیل یک اونتی ژن جدید از پیوند Covalant ایزوفلاون به TPO ، توام با عمل برانگیختن مصونیت ، یک تفسیر احتمالی برای وقوع مصونیت خود به خودی تیروئید هست .


این تصور که در معرض سویا برنامه گرفتن می تواند علت برانگیختن مصونیت بشود ، همچنین توسط مطالعات اخیری که درباره رشد قابل توجه وقوع آلرژیها و آسم ها در بزرگسالانی که سوی فرمولای کودکان را دردوران بچگی مصرف کرده بوده اند پشتیبانی شده هست این نتایج همچنین ممکن هست مربوط به مصرف سویا و مکملهای ایزوفلاون برای بهبودی مورد قبول عمومی از ناراحتیهای یائسگی باشد .


زنان مسن دارای شیوع بیشتری از هیپوتیروئیدیسم ( Hypothyroidism ) هستند، شرایطی که بطور وضوح به مصونیت خود به خودی تیروئید مربوط هست .

وانگهی کمبود ید خود یک توجه حتمی در بزرگسالان هست بدلیل جذب نمک های یددار که یک منبع اصلی رژیمی هست که ممکن هست بدلیل درمان فشار خون مصرف اون کاهش یابد که این مسئله می تواند برای تفسیر اکتشافات آزمایشگاهی در طرح مطالعات کلینیکی آینده برای تائید یا رد صفات ضد تیروئیدی سویا بسیار مهم باشد

14:

فیتواستروژنهای موجود در مکمل های سویایی ، فشار خون را درمردان میانسال چه در حال هستراحت و چه درطی حالات هسترس کاهش می دهند .
این مطالعه توسط , Dian L .

Habash ,Catherine M .

Sloney ,Sheila G.

West
Jolie A .

Neligan , Karen M .Cook در دپارتمان اعمال حیاتی و سلامت دانشگاه ایالت پنسیلوانیا (Penncylvania ) دانشگاه Park, PA و دپارتمان سایکولوژی مرکز تحقیقات کلینیکی پنسیلوانیا ، دانشگاه ایالت Columbus وOH .

Ohio انجام گرفته هست .


در یکی از آزمایشات ، بطور تصادفی نشان داده شد که هستروژنهای دارویی ، فشار خون و مقاومت عروق را در حال هستراحت و در طی هستفاده ار هسترس زاهای هستاندارد در آزمایشگاه کاهش می دهند .


در این آزمایشات اثرات سویا و پروتئین کازئین ( 30 گرم در روز ) روی ضربان قلب و جواب فشار خون در 26 مرد سالم غیر سیگاری حدود سنی 55-40 ساله انجام شد.

مکملهای سویا حاوی 60 میلی گرم ایزوفلاون بودند.
فشارخون و ضربان قلب و مقاومت عروق در حال هستراحت و در طی 5 دقیقه فرمودگوی هسترس زا ( یک موضوع هسترس زای نمایشی ) و یک وقت دو دقیقه ای سرد شدن فشار سخت اندازه گیری شد.

همان اندازه گیری ها دوباره 5 هفته سپس آزمایش انجام شد .

کاهش سطوح پیش از آزمایش و سپس آزمایش برای هر متغیر اونالیز می شد.
نتایج نشان داد که اثر سویا روی فشار خون دیاستولیک و درجه ضربان قلب در طی هسترس از هنگام هستراحت بیشتر بود.

این آزمایشات بیانگر کاهش در سختی عروق بعنوان یک مکانیسم بالقوه برای این اثر می باشد.

ضمن اینکه جوابهای ضربان قلب ( در هنگام فرمودگوی هسترس زا ) به طور قابل توجهی کاهش می یافت البته با سویا نه با کازئین.
بنابر این علاوه بر اثرات مفید عروقی سویا و ایجاد مقاومت سیستم عصبی سمپاتیک در مقابل تحریکات، پایین آورنده فشار خون، همچنین در شرایط سرد شدن بوده هست

15:

سايشاناسايشانا طعم شيرين و خواص درماني بي نظيري دارد، به همراه سبزيجات در سوپ، سالاد و خورش هستفاده مي شود.

تنها دانه گياهي هست كه

داراي 9 آمينو اسيد ضروري و يك پروتئين كامل مي باشد.

داراي ميزان بالايي از اسيدهاي چرب امگا تري " Omega-3" مي باشد كه خطر سكته مغزي و حمله قلبي را كاهش مي دهد.تنها دانه گياهي هست كه حاايشان ميزان بالايي چربي اشباع نشده و اندكي كلسترول مي باشد.

سايشانا را با تمر هندي نيز مي توان صرف نمود.

خواص غذايي
تقايشانت كننده طحال و لوزالمعده، مؤثر در فعاليت هاي روده، تميز كننده رگهاي خوني و قلب، تسريع كننده گردش خون، عملكرد لوزالمعده را تقايشانت مي كند (بخصوص در بيماري ديابت)، بينايي و ديد را تقايشانت مي كند مْدِر هست و سموم بدن را دفع مي كند.

سايشانا يك منبع طبيعي از "Lecithin" ، غذاي مغز مي باشد.

تركيبات غذايي
150 كالري، 14 گرم پروتئين، 8 گرم چربي، 9 گرم كربوهيدرات، 2 ميلي گرم سديم و 5 گرم فيبر.


روغن سايشانا براي سرخ كردن غذا مناسب نيستسايشانا از عمده‌ترين روغن‌هاي مصرفي داخل كشور هست كه به علت دارا بودن % زيادي از اسيدهاي چرب با چند باند دوگانه، مقاومت بسيار پاييني دارد كه نبايد اون را براي فرآيند سرخ كردني هستفاده كرد.

سرخ كردن به معناي پختن غذا در چربي مايع و داغ مي‌باشد كه شبيه پختن

غذا در آب هست كه انتقال گرما توسط يك واسطه مايع داغ اعمال مي‌شود.

برپايه نتايج اين پژوهش،‌ سرخ كردن عميق در فشار اتمسفر و رطوبت محيط در دماي 160 تا 180 درجه سانتيگراد انجام مي‌شود و به علت تماس مستقيم روغن با اكسيژن و رطوبت موجود در ماده سرخ شونده در چنين دماي بالا واكنش‌هايي نظير پليمريزاسيون، هيدروليز، ايزومريزاسيون و سيكليزاسيون رخ مي‌دهد كه حاصل اونها هزاران ماده شيميايي با تركيبات متفاوت هست كه رابطه تنگاتنگي با سلامتي مصرف كننده دارد.براي حفظ سلامتي مصرف كنندگان تعيين معياري در خصوص كنترل روغن‌ها و چربي هاي مخصوص سرخ كردني عميق امري لازم به نظر مي‌رسد.

فقط روغن‌ها و چربي‌هايي كه در معرض حرارت اضافي هستند اثرات مضر دارند و اونهايي كه تحت حرارت ملايم و معمولي مورد هستفاده برنامه مي‌گيرند تغييرات مهمي را در حيواناتي كه با اونها تغديه شده‌اند نشان نمي‌دهند.بنابراين توسعه روش‌هايي جهت كنترل چربي‌ها و روغن‌هاي سرخ كردني در نقطه‌اي كه روغن غير قابل مصرف بوده و بايد تعايشانض شود، بسيار مهم به نظر مي‌رسد.

ارزيابي حسي،‌ تنها يك اطلاعات تقريبي و ذهني راجع به كيفيت روغن به ما مي‌دهد، لكن آزمايشات كيفي و روش‌هاي كمي بسياري منتشر و پيشنهاد شده هست.

در اين تحقيق، جهت مقايسه دو نوع روغن سايشانا و آفتابگردان، چهار نمونه با انديس يدي متفاوت انتخاب و عمليات سرخ كردن در مقدار ثابتي از روغن انجام پذيرفت.

بر پايه اين مطالعه، در اين فرآيند عمليات بر رايشان تكه‌هاي يكساني از سيب زميني انجام گرفت و در طي فرآيند نمونه برداري شده و تست‌هاي مختلفي ازقبيل رنگ، اسيدتيه، پراكسيد و مقاومت در مقابل اكسيداسيون بر رايشان نمونه‌ها صورت گرفت.

روغن سايشانا مقاومت كمتري نسبت به روغن آفتابگردان در فرآيند سرخ كردني عميق دارد و از اين رو براي فرآيند سرخ كردن عميق توصيه نمي‌شود.

همينطور افزايش رنگ قرمز از اين روغن نمايانگر افزايش فساد روغن مي‌باشد.

نتايج مقايسه بين نمونه‌ها كه برپايه قانون انجمن چربي آلمان صورت گرفته هست نشان مي‌دهد:

اگر غلظت اسيدهاي چرب اكسيدشده بيشتر از 1 % باشد وضعيت روغن در مرحله اي هست كه بايد تعايشانض شود.

بنابراين توصيه مي‌شود از روغن نيمه هيدروژنه آفتابگردان جهت فرآيند سرخ كردن عميق هستفاده شود.


16:

* تاثیر سویا بر آلزایمر

سویا حاوی اسیدهای چرب ضروری هست.

اندامی که بیش از دیگر اندام های بدن تحت تاثیر اسیدهای چرب ضروری برنامه می گیرد مغز هست.

کمبود اسیدهای چرب ضروری باعث اختلال در پیامهای هورمونی می شود که توسط "هیپوتالاموس و هیپوفیز" ارسال شده هست و در عین حال با موجها ی عصبی و مواد شیمیایی که پیامها را از مغز به دستگاه عصبی می رسانند تداخل پیدا می کند.

موجهای عصبی روی ایجاد و خوی، انرژی، خواب و حافظه و اعمال حیاتی دیگر تاثیر می گذارد.

بنابراین عدم تعادل چربی ها ایجاد خستگی، افسردگی، بی خوابی، میگرن، اضطراب و ناراحتی جسمی و روحی دیگر می کند.

مطالعات نشان داده هست در مناطقی که از سویا به مقدار زیاد هستفاده می شود ظهور بیماری آلزایمر کمتر هست، مطالعات اخیر مبنی بر این هست که پروتئین سویا عملکرد ذهن و مغز را تقویت می کند.

ایزوفلاون سویا ذهن زنان را در ایام سپس یائسگی نیز تقویت می نماید[/QUOTE]


تحقیقات نشان داده هست که مصرف بیش از اندازه سویا می تواند موجب از دست دادن حافظه و آلزایمر گردد.
در این تحقیق به افراد هر روز توفو (tofu) می دادند.

لازم به ذکر هست که توفو، یک غذای ژاپنی می باشد که با دانه سویا درست می شود.

مشخص شد افرادی که از این رژیم هستفاده می کردند، کم حافظه شده‌اند( مخصوصا افراد در رده سنی 65 سال).
سویا یکی از منابع پروتئینی در دنیا شناخته شده هست، تا جایی که بعضی‌ها به جای گوشت از سویا هستفاده می نمايند.
محصولات سویا غنی از ماده‌ای به نام "فیتواستروژن" می باشد.

فیتواستروژن اثراتی مشابه هورمون زنانه‌ی هستروژن در بدن دارد.

محققان به این نتیجه رسیده‌اند که فیتواستروژن نیز می‌تواند باعث نقصان در حافظه گردد.
هستروژن و فیتواستروژن، رشد سلولی را افزایش می دهد.

اما اگر بیش از اندازه در بدن وجود داشته باشند، موجب تخریب سلول‌ها می گردند.
البته اگر مقدار کافی فولات در بدنتان وجود دارد، هیچ نگران از دست دادن حافظه نباشید، زیرا فولات باعث افزایش قدرت حافظه می گردد.

فواید سویا
در سال های اخیر، تعداد مصرف نمايندگان سویا افزایش چشمگیری داشته هست.

زیرا سویا:
1- برای سلامتی مفید هست.
2- به جلوگیری از بیماری های قلبی کمک می کند.
3- سرطان پروستات را دور می کند.
4- موجب کاهش عوارض یائسگی می گردد.
5- از بیماری پوکی هستخوان و از دست دادن کلسیم هستخوان ها جلوگیری می کند.
6- به عنوان اونتی اکسیدان نیز شناخته شده هست.
7- تحقیقات دیگری نشان داده هست که خوردن سویا در حد متعادل ممکن هست از بیماری آلزایمر پیشگیری کند.

همان طور که می‌دانید، هورمون هستروژن در بدن باعث تاخیر در مراحل پیر شدن می شود.
محققان می گویند که هنگامی که تولید هورمون هستروژن در بدن کم شود، هستروژن گیاهی موجود در سویا می تواند به عنوان یک اونتی اکسیدان، از تخریب مغز جلوگیری کند.

مضرات سویا
اما زیاد مصرف کردن سویا موجب بروز مشکلات جدی در سلامتی می گردد.

غیر از فیتواستروژن، سایر ترکیبات موجود در سویا عبارتند از: فیتات و چند ترکیب ناشناخته.

* این ترکیبات مانع جذب آهن گیاهی می گردند.

فیتات از جذب روی و دیگر عناصر مغذی جلوگیری می کند.

پس می توان فرمود که گیاهخوارانی که به مقدار زیاد سویا مصرف می نمايند، به مرور وقت دچار کمبود عناصر مغذی می شوند.
* اگر سویا را به همراه گوشت مصرف کنید، مطمئن باشید که دچار کمبود آهن و کم خونی ناشی از اون نخواهید شد، زیرا گوشت موجب جذب آهن می گردد.
* محققان فرموده اند که اگر ویتامین C به مواد غذایی دارای سویا اضافه کرده شود، ممکن هست باعث جذب آهن گردد.

به همین خاطر به گیاهخواران، مکمل عناصر معدنی و ویتامین ها می دهند.
* اخیرا نقل شده هست که سویا باعث تورم در غده تیروئید می شود.

در نوزادانی که فقط با شیر سویا تغذیه می شدند، کم کاری غده تیروئید مشهود هست.

آلزایمر
مهم ترین دلیل بیماری آلزایمر، فراموشی می باشد که با عملکرد کم حافظه خود را نشان می دهد.

این بیماری به علت جریان کم خون در مغز به وجود می آید، با وجود این هنوز عملکرد بیماری آلزایمر در افراد ناشناخته می باشد، اما بیشتر محققان، علت وجود این بیماری را وجود یک پلاک یا توده ای در مغز می دانند که در اثر هسترس، موجب تخریب سلول های مغزی و مرگ اون می شود.
مشخص شده که مصرف بیش از اندازه سویا موجب افزایش هستروژن گیاهی در بدن می گردد و ممکن هست این تخریب را به وجود آورد.

برای جلوگیری از بیماری آلزایمر، مصرف کردن اسید فولیک بسیار مفید می باشد.

مغز انسان
کاهش قدرت حافظه یکی از علامت های مهم در بیماری آلزایمر می باشد.

در این بیماری صحبت کردن به سختی صورت می گیرد، شخص افسرده و عصبی می شود که این افسردگی به علت تغییرات و نامتعادل بودن عناصر در مغز روی می دهد.

فرد توهم دارد و خیال بافی می کند، راحت به خواب نمی رود، در شخصیت فرد تغییر ایجاد می شود، فرد به سختی می تواند کارهای خود را اجرا کند و به یک فرد دیگر برای کمک نیاز دارد، مثلا: در هوای سرد، فرد پوشش گرم نمی پوشد و یا کلید را درون فر برنامه می دهد و غیره.

عواملی که موجب پیشرفت پدیده فراموشی می شوند:
* ضربات وارده به مغز( شامل، تخریب مغز به دلیل سکته)
* سوء تغذیه
* عفونت
* مسمومیت
* سرطان مغز
* واکنش و یا اثرات برخی داروها
* افسردگی

موارد زیر برای کمک به افزایش حافظه موثرند:
* مصرف ویتامین های گروه B
* مصرف غذاهایی که دارای اونتی اکسیدان می باشند، مانند: میوه جات و سبزیجات.
* ورزش منظم
*مطالعه و حل کردن جدول
* مصرف کم چربی
* مصرف روغن ماهی و ماهی.

تحقیقات نشان داده هست افرادی که در هفته، یک بار ماهی مصرف می نمايند، 60 % بیماری آلزایمر را از خود دور می نمايند.
* مصرف کافی سویا

مصرف چه مقدار سویا بدون خطر هست؟
شما می توانید 2 یا 3 واحد سویا بخورید، بدون هیچ گونه نگرانی! لازم به ذکر هست که 1واحد سویا برابر هست با نصف لیوان توفو، یا نصف لیوان دانه سویا، یا 1 لیوان شیر سویا.

اگر شما بیماری های زیر را دارید، کمتر سویا مصرف کنید:
* مشکلات تیروئید یا گواتر.

سویا باعث بزرگ شدن تیروئید می گردد.
* فراموشی
* سرطان سینه
* سنگ کلیه (مخصوصا بیمارانی که دارای سنگ های اگزالات می باشند، زیرا سویا دارای اگزالات زیادی می باشد)
تمام نعمت هایی که خداوند به ما داده هست، برای سلامتی مفید هست.

به یاد داشته باشید که در مصرف هیچ نوع ماده غذایی، هر چند مفید، نباید زیاده روی کنید.

کد:
برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید


80 out of 100 based on 70 user ratings 1070 reviews