ایدز چگونه وارد ایران شد؟ +فیلم


ایدز چگونه وارد ایران شد؟ +فیلمایدز چگونه وارد ایران شد؟ +فیلم
ایدز چگونه وارد ایران شد؟ +فیلم


متهم اصلی این پرونده لوران فابیوس ، سیاست مدار 67 ساله فرانسوی بود. مردی که این روزها شهرتش را مدیون برهم زدن نتیجه گیری از مذاکرات ژنو است .

به گزارش فرهنگ نیوز ، ایدز نوعی بیماری است که توسط ویروس HIV ، دستگاه ایمنی بدن را دچار نقص می کند. پژوهش های ژنتیکی نشان می دهد که HIV در اصل در اوایل قرن 20 میلادی ، در غرب آفریقا پدید آمده است. برخی اطلاعات غیر رسمی از ساخته شدن این ویروس به دست بشر و توسط سازمان های جاسوسی آمریکا خبر داده اند.
ایدز چگونه وارد ایران شد؟ +فیلم
اما نخستین مورد ثبت شده در مورد این ویروس در ایران مربوط به سال 1366 و در مورد یک کودک 6 ساله مبتلا به بیماری هموفیلی است که از فراورده های خونی آلوده ای که از فرانسه به ایران منتقل شده بود استفاده کرده اند. بیمارانی که نیاز به خون داشتند ، با این خون های آلوده به بیماری ایدز و هپاتیت C مبتلا شدند.
ایدز چگونه وارد ایران شد؟ +فیلم
متهم اصلی این پرونده لوران فابیوس ، سیاست مدار 67 ساله فرانسوی بود. مردی که این روزها شهرتش را مدیون برهم زدن نتیجه گیری از مذاکرات ژنو است . در سال 1364 فراورده های خونی شرکت فرانسوی مریو که آلوده به ویروس HIV بود به بیماران هموفیلی که نیاز دائم به دریافت انواع فاکتورهای انعقادی خون دارند داده شد.
روزنه 87 | دانلود فیلم
فابیوس که در آن زمان نخست وزیر کشور فرانسه بود و کاملا در جریان آلوده بودن خون ها برنامه داشت، هنگام صادرات فراورده ها، هرگونه تشریفات در زمینه آزمایش های از نمونه های خونی را لغو کرده بود و بدین ترتیب خون های آلوده بدون اینکه مراحل آزمایش را پشت سر بگذراند، وارد بازار می شوند . اگرچه فابیوس محاکمه گردید ، اما در نهایت تبرئه شد و غرامت آسیب دیدگان ایرانی از خون های آلوده هیچگاه پرداخت نشد و راه های پیگیری این پرونده در فرانسه مسدود گردید.
ایدز چگونه وارد ایران شد؟ +فیلم
کامران نجف زاده خبرنگار اعزامی به فرانسه در مورد این موضوع می گوید : یک شرکت sanofi avantis سالها پیش خون های آلوده ای را وارد ایران کرد که اول مورد ایدز در ایران به دلیل همین خون های آلوده بود. این شرکت یک شرکت بسیار بزرگی است که در حال حاضر در تهران دفتر دارند . ما به آنها گفتیم که شما به عربستان ، آلمان ، عراق ، آمریکایی ها غرامت پرداخت کردید اما غرامت ایران را هنوز بعد از سالها پرداخت نکرده اید.
ایدز چگونه وارد ایران شد؟ +فیلم
پرونده واردات خون های آلوده به ایدز هیچگاه از خاطره ایرانی ها پاک نمی شود. پرونده ای که به خاطر جنایت فابیوس و سرپوش گذاشتن فرانسوی ها باعث شد نام اولین بیمار ایدزی در ایران ثبت شود.80 out of 100 based on 70 user ratings 1070 reviews