برگزاری مجمع بین المللی استادان زبان و ادبیات فارسی


برگزاری مجمع بین المللی استادان زبان و ادبیات فارسیبرگزاری مجمع بین المللی هستادان زبان و ادبیات فارسی

برگزاری مجمع بین المللی هستادان زبان و ادبیات فارسی
هفتمین مجمع بین‌المللی هستادان زبان و ادبیات فارسی27 و 28 دی‌ماه انجام می‌شود..
خانه سپانلو كافه می شود
عباسعلی وفایی دبیر شورای گسترش زبان و ادبیات فارسی با فراخوان این خبر به «ایران» فرمود: «کار بزرگی که امسال در برنامه‌هایمان داریم و در این مدت ذهن ما را به خود معطوف کرده هست برگزاری این همایش هست.
شورای گسترش زبان و ادبیات فارسی طی برگزاری این همایش دوسالانه و با دعوت از هستادان داخلی و خارجی به مسائل حوزه زبان و ادبیات فارسی می‌پردازد. از دوره ششم که دو سال پیش و با حضور رئیس جمهور و چندتن از وزرا انجام شد هستقبال خوبی به عمل آمد و این موضوع وظیفه ما را در برگزاری دوره هفتم سنگین‌تر کرد.».
 سی امین شب شعر عاشورا
وی اضافه کرد: «به این منظور در شش ماه نخست سال جلساتی را در شورا داشتیم و فراخوان مقاله را به تمام دنیا و دانشگاه‌های کشور ارسال کردیم.
تاکنون بیش از 200 مقاله به دبیرخانه رسیده که در حال آماده‌سازی و چاپ چکیده مقالات هستیم و مقدمات برگزاری همایش را در 27 و 28 دی‌ماه در کتابخانه مرکزی دانشگاه شهرستان تهران (تالار علامه امینی) مهیا می‌کنیم.».
فراخوان جشنواره شعر و داستان جوان سوره
وفایی با اشاره به اینکه امسال هم رئیس جمهور و تنی چند از وزرا در این مجمع شرکت می‌نمايند، فرمود: «اینگونه همایش‌ها یک جنبه علمی دارند که ما حتماً اون را لحاظ می‌کنیم، اما یک بخش دیگری هم دارند و اون تقدیر و تشکر از خادمین فرهنگ و زبان و ادبیات فارسی در خارج از کشور هست. در حوزه زبان و ادبیات فارسی چهره‌های شاخصی داریم که شاید مقاله ارسال نکرده باشند اما ما اونها را با همکاری معاونت بین‌المللی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، معاونت پژوهشی ساوقت فرهنگ و ارتباطات اسلامی و نمایندگان سیاسی کشورمان، دعوت می‌کنیم.
در واقع با برگزاری چنین همایشی ضمن اینکه شرکت نمايندگان به تجارب ما در ادامه گسترش زبان و ادبیات فارسی وقوف پیدا می‌نمايند ما هم از تجارب اونها هستفاده می‌کنیم.».
«آنجا که زاده شدم» در راه آمریکا
دبیر شورای گسترش زبان و ادبیات فارسی به پیشنهاد تشکیل بنیاد سعدی اشاره کرد و اضافه کرد: «امسال به دلیل پیشنهاد تشکیل این بنیاد برای شورا یک شرایط خاص به وجود آمد.
اگر این بنیاد تشکیل شود جایگزین شورا و برخی از مراکز متولی گسترش زبان و ادبیات فارسی در خارج از کشور می‌شود چون این زمزمه از ماه‌ها قبل بود و فعالیت‌های شورا را تحت تأثیر برنامه داد، نتوانستیم برنامه‌ها و کارهای درازمدت را دنبال کنیم، مثلاً قراردادی ببندیم که دو سال طول بکشد.».
انتشار 341 عنوان كتاب ادبی
وفایی در خصوص فعالیت‌های سال جاری این شورا تصریح کرد: «عمده کار ما در شش ماه گذشته تألیف کتاب و CDهای آموزشی بوده هست.
تا یک ماه آینده هم لوح فشرده آموزشی زبان و ادبیات فارسی به بازار می‌آید.
افزون بر اون کتاب‌هایی را هم در دست تألیف داریم.
در این مدت سایت این شورا هم به آموزش دیجیتال زبان و ادبیات فارسی مجهز شده هست.».
ترجمه های تازه از آثار مارکز
وی خاطرنشان ساخت: «تابستان امسال سه دوره دانش افزایی با همکاری مرکز گسترش زبان و ادبیات ساوقت فرهنگ و ارتباطات اسلامی داشتیم که 100 هستاد و دانشجوی خارجی مهمان ما بودند.».
توجه به مقوله شعر منافاتی با مقولات مهم حوزه های علمیه ندارد
دبیر شورای گسترش زبان و ادبیات فارسی به اعزام هستاد به خارج از کشور اشاره کرد و در پایان فرمود: «در سه ماهه گذشته سه لابراتوار زبان و ادبیات فارسی را در پاکستان تأسیس کردیم و همین فعالیت را در کشور روسیه در حال انجام داریم.
همچنین با همکاری انتشارات سمت در حال تدوین 12 کتاب آموزش زبان فارسی هستیم.».
جشنواره شعر کوتاه بهار برگزار می شود

مریم رضازاده.

تهیه و تنظیم : مهسا رضایی – ادبیات تبیان. .


نظرات کاربران

98 out of 100 based on 58 user ratings 758 reviews