تجلیل از میرشکاک در جشنواره شعر انقلاب


تجلیل از میرشکاک در جشنواره شعر انقلابتجلیل از میرشکاک در جشنواره شعر انقلاب

آیین اختتامیه دومین جشنواره سراسری شعر انقلاب عصر روز دوشنبه 22 آبان با تجلیل از یوسفعلی میرشکاک در تالار مهر حوزه هنری انجام شد.
.
اميرخاني: به دنبال شغل ديگري هستم

جشنواره شعر انقلاب
.
هفتمین همایش ادبی «سوختگان وصل»
در این مراسم از شاعر و منتقد ادبی نامی شعر انقلاب «یوسف‌علی میرشکاک» تجلیل و از سوی حوزه هنری و جشنواره شعر انقلاب با حضور حجت‌الاسلام دعایی، محسن مۆمنی شریف، رضا اسماعیلی و امیرحسین فردی هدایایی به وی اهدا شد.آثار برتر این دوره از جشنواره سراسری شعر انقلاب به عنوان اسناد ادبی انقلاب اسلامی به همت مرکز آفرینش‌های ادبی حوزه هنری از سوی انتشارات سوره مهر منتشر خواهد شد..
«گام اول» برگزیدگان خود را شناخت

سنگری: وقت طرح نظریه ادبی انقلاب فرا رسیده هست

محمدرضا سنگری منتقد و پژوهشگر در این مراسم ضمن اشاره به آغاز سخن سعید بیاموسسه ماليی (مجرب برنامه) فراخوان نمود: عمدتا می‌بینم که دوستان شاعر شعر را ابتدا و سپس «بسم‌الله الرحمن الرحیم» می‌گویند، اما این موضوع با اصول فرهنگی و باورهای ما تطبیق ندارد، یکی از ویژگی‌های بهتر بودن یک برنامه همین هست که با بسم‌الله برنامه را آغاز کنیم، البته این سنت از صدا و سیما به محافل ما راه یافته هست، در صورتی که بدون بسم‌الله نباید کار را آغاز کنیم، همچنان که به ما آموخته‌اند اگر کسی بدون سلام کلامش را آغاز کرد، نباید با او ارتباط کلامی شروع کنیم..
فراخوان های ادبی
سنگری در ادامه ابراز داشت: اعتقادی به مرزبندی میان شعر انقلاب و دفاع مقدس ندارم و نباید به دیگر ساحت‌ها نیز اینگونه بنگریم، زیرا شعر دفاع مقدس هم پاره‌ای از شعر انقلاب هست بخشی از این جغرافیای وسیع شعر دفاع مقدس هست.
چنین تفکیک‌هایی سبب بخش‌بندی شعر می‌شود..
مکتب ادبی انقلاب اسلامی
این شاعر در ادامه به نشست‌های نقد شعر و جشنواره‌های شعر اشاره و تصریح کرد: ما معمولا از این نشست‌ها دستاوردی نداریم.
سه دهه از انقلاب می‌گذرد که مثل طی کردن سه قرن هست و دیگر نباید معیارهای زبانی ما در شعر پس از طی سه دهه مانند قبل شود.
ما دیگر باید کم کم به فکر نظریه‌پردازی ادبی انقلاب باشیم؛ چرا که شعر و ادبیات در انقلاب ما تئوریزه شده و تولید ادبی ما نیز به اندازه 4-5 قرن گذشته افزایش یافته هست..
مکتب ادبی انقلاب اسلامی
این شاعر ضمن اشاره به اینکه بهره‌ گیری از همه ظرفیت‌ها از موارد قابل توجه هست، اضافه کرد: قلمرو رباعی و دو بیتی از ظرفیت‌های فراموش شده گذشته بودند اما در عصر انقلاب به خوبی از اونها هستفاده شد..
رونمایی از تنها نسخه «غزل‌های حافظ» در زمان حیات شاعر
وی اضافه کرد: در سال‌های قبل از انقلاب میان امت و شعر گسستگی می‌دیدم، اما این اتفاق سپس انقلاب دیده نشد، اما متاسفانه هنوز فضاهای دانشگاهی ما این اتفاق را باور ندارد.
باید به سمت ایجاد کرسی‌های ادبیات انقلاب در دانشگاه‌ها برویم؛ چون تاکید دارم وقت طرح نظریه ادبی انقلاب اسلامی فرا رسیده هست و هنوز کاری جدی در این زمینه انجام نداده‌ا‌یم.به فرموده سنگری، شعر انقلاب پیوندگاه دین و امت هست؛ از این رو تقاضا می‌کنم فضاهای دانشگاهی خود را درگیر و باورنمايند و بپذیرند که کم‌کم باید کرسی‌های ادبیات انقلاب را تأسیس کنیم..
یک صد اثر از یک صد نو قلم

میرشکاک: من هیچ کاری برای این سرزمین و انقلاب انجام نداده‌ام و خودم را فقط بدهکار می‌بینم، از این نحوه برخورد با خودم جز اظهار شرمندگی چیزی ندارم، با این مصرع سخنانم را به پایان می‌برم که؛ « زدست کوته خود زیر بارم»..

 داوودی: زنگ جشنواره سوم شعر انقلاب نواخته شد

در ادامه این مراسم علی داوودی دبیر این جشنواره با تأکید بر اینکه امروز و تا ساعاتی دیگر دومین جشنواره شعر انقلاب به پایان می‌رسد، اضافه کرد: با بسته شدن کتاب دوم جشنواره زنگ جشنواره سوم نواختن آغاز می‌کند، اما کار من از این به بعد تازه شروع می‌شود..

میرشکاک: هیچ کاری برای این سرزمین و انقلاب نکرده‌ام

در ادامه فیلم کوتاهی از سخنان شاعران کشورمان درباره یوسفعلی میرشکاک پخش شد، پس از اون این شاعر کشورمان تجلیل و سپس فرمود: من هیچ کاری برای این سرزمین و انقلاب انجام نداده‌ام و خودم را فقط بدهکار می‌بینم، از این نحوه برخورد با خودم جز اظهار شرمندگی چیزی ندارم، با این مصرع سخنانم را به پایان می‌برم که؛ « زدست کوته خود زیر بارم».
در ادامه یکی از شاعران کشورمان بنام «ریحان» شعر کوتاهی در حدود 11 بیت به یوسفعلی میرشکاک تقدیم کرد.. در این مراسم ناصر فیض، محمود حبیبی کسبی، یوسفعلی میرشکاک، محمدرضا سنگری، امیرحسین فردی، کمال شفیعی، رضا اسماعیلی، علی داوودی، محمدرضا عبدالملکیان، امید مهدی‌نژاد، شیرین‌علی گل مرادی و محسن مۆمنی شریف رئیس حوزه هنری به همراه حجت‌الاسلام سید محمود دعایی حضور داشتند؛ اجرای این برنامه بر عهده سعید بیاموسسه ماليی بود..

اسامی برگزیدگان

در این دوره از جشنواره و در بخش تک اثر شعر سنتی امید مهدی‌نژاد از شهرستان تهران نفر اول، عباس احمدی از قم نفر دوم و پیمان طالبی از گیلان رتبه سوم را کسب کردند و در بخش تک اثر شعر آزاد هم میثم خالدیان از خوزستان، سیده فاطمه صداقتی‌نیا از کهگیلویه و بویراحمد و فاطمه بیرانوند از لرستان حائز رتبه اول تا سوم؛ همچنین در بخش تک اثر شعر کودک نیز احسان محمدی از اردبیل و بهروز اقبالی درخشان از همدان رتبه دوم و سوم را بدست آورده و هیچ اثری شایسته رتبه اول شناخته نشد.در بخش مجموعه شعر کودک و نوجوان، مسعود طاهری عضد از همدان و کبری بابایی از شهرستان تهران مشترکاً رتبه دوم و طیبه شامانی از شهرستان تهران و پانته‌آ صفایی از اصفهان مشترکا رتبه سوم را به دست آوردند و هیچ مجموعه شعری حائز رتبه اول نشد.در بخش مجموعه شعر سنتی محمدجواد شاه مرادی از تهران، علی سلیمانی از همدان و حسنا محمدزاده از اصفهان رتبه اول تا سوم و در مجموعه بخش آزاد شراره کامرانی از تهران، محمد صارمی شهاب از همدان و حبیب الله رزمجویی از شهرستان تهران حائز رتبه اول تا سوم شدند.. در بخش پژوهش غلامرضا کافی، عبدالرضا کوهمال جهرمی و فاطمه تسلیم جهرمی هر سه از هستان فارس رتبه اول تا سوم را به دست آوردند و زهرا محدثی خراسانی از هستان خراسان رضوی به صورت ویژه تقدیر شد..

بخش ادبیات تبیان. منبع :‌خبرگزاری فارس . .


نظرات کاربران

74 out of 100 based on 64 user ratings 1214 reviews