مصائب مسجدالاقصی در گذر زمان


مصائب مسجدالاقصی در گذر زمانمصائب مسجدالاقصی در گذر وقت

مسجدالاقصی
با وجود درخواست فلسطینی ها از جهان عرب و اسلام هنوز كشورهای اسلامی و عربی هیچ اقدام عملی برای توقف  جنایت اسرائیل در باره تخریب مسجدالاقصی انجام نداده اند ..
تجارب گذشته ، چشم انداز آینده ( ویژه نامه صدمین سالگرد انقلاب مشروطیت )
سال هاست که بولدوزر‌های اسرائیلی منازل نزدیك به این مسجد را به بهانه ساخت پلی برای ارتباط مناطق اسرائیلی با مسجد‌الاقصی تخریب كردند و این امر و اقدامات اینچنین همچنان اعتراض فلسطینی ها را در پی دارد.
.
تجارب گذشته ، چشم انداز آینده ( ویژه نامه صدمین سالگرد انقلاب مشروطیت )
مسجدالاقصی

مسجد الاقصی:

مسجدالاقصی در جنوب حرم شریف واقع شده هست.
خلیفه عبدالملك بن مروان اموی شروع به ساختن این بنا نمود و فرزند وی ولید بن عبدالملك در سال 705م اون را به پایان برد؛ حرم شریف این مكان مقدس شامل مسجدالاقصی، مسجد صخره با گنبد طلایی اون و صحن‌ها و ساختمانهای پیرامون اون هست كه جمعاً به مساحت 14 هكتار بر فراز كوه "موریا" برنامه دارد و 14 دروازه از جمله درهای اسباط، حطه، شرف ‌الانبیا، ناظر، نو، قطانین، مطهره، سلسله، مغاربه (مغربیان) و دروازه طلایی، اتاق ‌های متعدد، 8 چاه در صحن صخره و 17 چاه در حیاط مسجدالاقصی و جمعاً 4 گلدسته از جمله آثار این بخش می‌باشد.
.
تجارب گذشته ، چشم انداز آینده ( ویژه نامه صدمین سالگرد انقلاب مشروطیت )
مسجدالاقصی
طول این بنا به 80 متر و عرض اون به 55 متر می ‌رسد و اكنون به 53 ستون مرمری و 49 ستون مربع ‌شكل هستوار هست.
درهای مسجد در وقت امویها از طلا و نقره پوشیده شده بود، اما به فرمان ابوجعفر منصور صفحات طلا و نقره را كندند و به دینار تبدیل نمودند و به مصرف مسجد رساندند؛ در اوائل قرن پانزدهم برخی از قسمتهای مسجد مورد مرمت برنامه گرفت و گنبد و ابواب شمالی اون ساخته شد.
.
تجارب گذشته ، چشم انداز آینده ( ویژه نامه صدمین سالگرد انقلاب مشروطیت )
اونگاه كه صلیبی ها بیت ‌المقدس را اشغال كردند؛ بخشی از مسجد را به كلیسا و بخش دیگر را به محل سكونت سواره نظام و انبار ذخائر خود تبدیل نمودند، ولی هنگامی كه صلاح‌الدین ایوبی بیت ‌المقدس را از اونان بازپس گرفت؛ به اصلاح و مرمت مسجد امر كرد و محراب اون را بازسازی نمود، گنبد اون را معرق ‌كاری كرد و منبری زینت ‌یافته با عاج و آبنوس از حلب آورد و در سمت راست محراب برنامه داد؛ این منبر تا وقت آتش ‌سوزی مسجد توسط یهودیان در تاریخ 21/8/1969 باقی بود.
.
تجارب گذشته ، چشم انداز آینده ( ویژه نامه صدمین سالگرد انقلاب مشروطیت )
پادشاهان بنی ایوب و ممالیك و سلاطین بنی‌عثمان نسبت به مسجد عنایت و توجه داشتند و رواق ها در اون ساختند.
سقف اون را تعمیر كردند و با كاشی معرق و مرمر زینت بخشیدند.
دیوارها را تعمیر كردند و كف اون را با قالیهای ایرانی پوشاندند.
.
عوامفریبی واتیكان
در سال 1927م.
ضایعاتی به مسجد وارد آمد؛ لذا شورای اعلای اسلامی به منظور تعمیر و بازسازی مسجد از كشورهای عربی و اسلامی هستمداد جست.
بزرگترین و مهمترین مرحله این عمران، برداشتن ستونهای قدیمی بود كه گنبد بر اونها هستوار بود و به جای اونها شصت ستون جدید كه پی اونها از بتن مسلح بود، برنامه داده شد.
.
صهیونیسم از نگاه صهیونیست ها ...
پس از اون بر اثر زلزله، به برخی از رواقها و اجزای مسجد صدمه وارد شد كه مجلس اسلامی با هستفاده از اموال اوقاف به مرمت اون پرداخت.
رواق شرقی را منهدم كرد و از نو بنا نمود.
رواق میانی را نیز بازسازی كرد و ستونهای مورد نیاز را از ایتالیا آورد.
زیر مسجدالاقصی دهلیزی وسیع وجود دارد كه به اقصای قدیم موسوم هست و اون عبارت هست از سلسله ‌ای از طاقها كه بر ستونهای محكم و قطور هستوار شده هست.
.
پروتكل های رهبران یهود برای تسخیر جهان
مسجدالاقصی

قبله اول و بازخوانی حوادث تاریخی

در تاریخ 21/8/1969 (بیست و یكم آگوست) رژیم صهیونیستی فراخوان كرد یك فرد دیوانه بنام "دنیس مایكل روهان" "Dennis Michael Rohan" مسجدالاقصی را به آتش كشید.
گرچه اسرائیلی ها فراخوان داشتند كه این فرد هسترالیایی یك مسیحی دیوانه بود، اما برخی منابع معتبر نیز بر این عقیده هستند كه وی یك یهودی توریست بود و از لحاظ سلامت عقلی نیز هیچ مشكلی نداشت.
. به نقل مهر، همچنین آثار حریق دلالت بر اون دارد كه اشخاص دیگری روهان را در آتش زدن این مسجد از خارج اون و از یكی از پنجره ‌های مشرف به باب ‌المغاربه (كه اسراییلیها اون را منهدم كردند) هدایت و كمك كردند.
در این آتش ‌سوزی منبر مسجدالاقصی تخریب شد.
منبری كه توسط نورالدین زنگی سفارش ساخت داده شده بود سپس جنگهای صلیبی و فتح بیت ‌المقدس در سال 1187 یعنی دوران مسیحیت توسط صلاح ‌الدین ایوبی از حلب به بیت ‌المقدس آورده شده بود.
. بخش به آتش كشیده شده مسجدالاقصی 1500 متر مربع از 4400 متر مربع مساحت كلی مسجد را در بر می‌گرفت.
در این آتش‌ سوزی منبر صلاح ‌الدین ایوبی، مسجدعمر، محراب ذكریا، مقام الاربعین، سه رواق ممتد از جنوب به شمال با ستونها و ایوانها و تزئینات سقفی بر سطح مسجد فرو ریخت.
دو ستون اصلی كه گنبد روی اون هستوار بود و اجزایی از گنبد داخلی كه مزین بود محراب و دیوارهای جنوبی، پوشش مرمری و 48 پنجره گچی، شیشه‌های رنگی و فرشها، سوره اسراء كه با كاشیهای معرق و تذهیب شده نوشته شده بود و از بالای محراب به سوی شرق امتداد داشت و بسیاری از تزئینات و آیات قراونی طی این آتش‌ سوزی از بین رفت.
. البته تلاش برای تخریب این مسجد به همین جا ختم نشد و چند بار دیگر نیز تلاشهایی متعددی در این راستا صورت گرفت؛ .
مسجدالاقصی
- در7 ژوئن 1967 نیروهای اشغالگر كلیدهای درب غربی باب المغاربه را توقیف كردند و سپس این نیروها به سرعت، شهر را سپس فرار اردنی ها تصرف كردند.
. - در 16 نوامبر 1969 نیروهای اشغالگر "كنج فخریه" در جنوب غربی حرم الشریف را اشغال كردند.
. - در 14 آگوست 1970 گروه "گرشان شالوم" یك گروه افراطی كه قصد داشتند مسجد را تخریب و به جای اون معبد سلیمان را بنا كنند به زور وارد محوطه حرم شدند كه طی یك درگیری، دهها نمازگزار فلسطینی مجروح شدند.
. - 28 ژانویه 1976 برای اولین بار دادگاه اسرائیل این مسئله را كه نمازگزاردن در مسجدالاقصی حق یهودیان هست ،تائید كرد.
. - 11 نوامبر 1979 پلیس اسرائیل به سوی نمازگزاران در مسجدالاقصی آتش گشود و دهها تن از اونان مجروح شدند.
. - 19 آوریل 1980 اولین كنفرانس علنی (نیمه مخفی ) یك گروه از خاخامهای یهود و بزرگان یهود در قدس اشغالی برای پیدا كردن راههایی بمنظور آزادی معبد كوهستان از دست مسلمانان تشكیل و در اون بر سیطره بر مسجدالاقصی فراخوان شد و در همین روز ساوقت امنای هیكل كه یك ساوقت تندرو یهودی هست به حریم مسجدالاقصی یورش برد.
.
مسجدالاقصی
- 20 اكتبر 1980 ساوقت "كرن هاربیت" كه ساوقتی تندرو یهودی برای آماده كردن لوازم و وسایل ویرانی مسجدالاقصی و بر پایی معبد سوم بر روی آثار برجای مانده قبلی؛ تاسیس شد.
این ساوقت شاخه هایی هم در آمریكا دارد و مقامهای اسرائیلی و اعضای كنیست اجازه حمله به مسجدالاقصی را دادند و به دانشجویان دانشگاههای فلسطینی كه در قبال اونها مقاومت كردند یورش برده به طوریكه دهها تن از اونها در مقابل حمله پلیس كشته شدند.
. - در 28 آگوست 1980 اشغالگران، تونلی در زیر مسجد حفر كرد . - در 30 مارس 1982 نامه های متعددی به مقامهای اوقاف اسلامی ارسال و از اونها خواسته شد تا معبد كوهستان را ترك كنند و اخطار داده شد كه در غیر اینصورت نتایج وخیمی به خاطر اشغال معبد ما برای اونها بوجود خواهد آمد نامه به عبری ‌، انگلیسی ، فرانسوی ، اسپانیایی و لهستانی نوشته شده بود.
. - در 11 آوریل 1982 یك سرباز اسرائیلی به نام آلن گودمن با تفنگ M16 به نمازگزاران شلیك كرد و 60 فلسطینی را كشته و مجروح نمود.
. - سال 1982 شاهد یك سلسله تجاوزات مكرر صهیونیستها به حریم قدس شریف بوده هست.
در یازدهم آوریل، افراد یك گروه یهودی از پیروان ساوقتهای افراطی یهودی "جنبش امنای جبل‌ البیت" و "جنبش (غیرقانونی و تروریستی) كاخ" به رهبری حاخام مئیركاهانا تلاش كردند به داخل مسجدالاقصی یورش ببرند.
بعدها روشن شد كه این تلاش پوششی بوده هست برای یك تهاجم مسلحانه به "قبه ‌الصخره" این حرم مقدس توسط یكی از سربازان صهیونیست به نام "ایلین گوتمن" انجام شد و بر اثر اون 2 تن از نگهبانان مسجد به شهادت رسیدند و آسیبهای فراوانی به قبه ‌الصخره و ستونها و دیوارهای داخلی و خارجی مسجد وارد آمد.
.
مسجدالاقصی
پیش از این تهاجم مسلحانه، ساوقت تروریستی هاگانا، چند نامه تهدیدآمیز برای اعضا شورای اوقاف قدس ارسال داشت كه در اونها فرموده شده بود اگر یهودیان از ورود به داخل مسجد همچنان منع شوند اعضای شورا به قتل خواهند رسید و مسجدالاقصی به آتش كشیده خواهد شد.
. این یورش مسلحانه به مسجدالاقصی، واكنش شدید و خشمگینانه در قدس و سایر شهرهای كرانه غربی را برانگیخت و طی قیامی گسترده 9 تن از فلسطینیان شهید و 136 تن دیگر مجروح شدند.
با وجود واكنشهای شدید مسلمانان نسبت به تهاجم مسلحانه علیه مسجدالاقصی، تلاشهای یهودیان افراطی برای ورود به داخل مسجد تكرار شد و در ششم ژوئیه یك گروه از اعضای "جنبش امنای جبل‌البیت" كه تقریباً هفتاد تن بودند به بهانه برگزاری یك اجتماع همبستگی با ارتش اسرائیل كه مشغول جنگ در لبنان بود و به منظور نیایش و طلب پیروزی برای این ارتش، قصد ورود به داخل مسجدالاقصی را داشتند كه شهروندان فلسطینی و نگهبانان مسجد با اونها درگیر شده و از ورودشان به صحنهای خارجی مسجدالاقصی جلوگیری كردند.
. ساعت سه سحرگاه 28 ژوئیه همین سال، 47 مسلح یهودی عضو یك جنبش مذهبی به نام "یشیفه تو راه هكوهانیم" به رهبری حاخام "گرشون سلمون" به فرمان معاون وزیر دفاع در امور اسكان، چند خانه عربی جنب حرم شریف از ناحیه غربی را كه متعلق به اوقاف اسلامی بود اشغال كردند و یك سری اثاثیه و تعدادی میز و مقداری اسلحه به داخل اون خانه‌ها انتقال دادند و كنار پنجره ‌ها و روی پشت ‌بامهای مشرف به مسجدالاقصی، مستقر شدند.
. هیئت اسلامی به منظور حمایت از مسجدالاقصی پیامی خطاب به مسلمانان قدس منتشر كرد كه بلافاصله صدها شهروند عرب فلسطینی در صحنهای مسجدالاقصی حاضر شدند و سعی كردند یهودیان مسلح را كه خانه‌های مذكور را اشغال كرده بودند؛ از اونجا بیرون كنند.
در عین حال شهردار قدس فراخوان اعتصاب همه‌جانبه كرد كه در نتیجه اون فضای هولناكی از تشنج بر شهر حاكم شد.
در اینجا بود كه پلیس صهیونیستی مجبور شد یهودیان مسلح را از این خانه‌ها بیرون كند.
.
مسجدالاقصی
- در سال های 1982 و 1987 توسط ارتش اسرائیل مراسمی نظامی در اونجا انجام شد و با مقاومت فلسطینیان رو به رو شد و 20 نفر از اونها شهید شدند.
. - در 26 مارس 1983 ورودی اصلی بخش وقفی بیت المقدس به خاطر حفاری های اسرائیل تخریب شد.
. - در 21 آگوست 1985 پلیس اسرائیل به یهودیان افراطی اجازه داد؛ در محوطه حرم به عبادت بپردازند.
. - در 4 آگوست 1986 یك گروه از حاخامها قانونی نهایی را صادر كردند كه به یهودیان اجازه می داد در حرم شریف به عبادت بپردازند و درخواست كردند كه در اونجا یك كمیته ایجاد كنند .
. - در 12 می 1988 سربازان اسرائیلی به سوی تظاهرات مسالمت آمیز مسلمانان در حرم الشریف آتش گشودند و حدود یك صد نفر از فلسطینیان را كشتند.
. - 8 اكتبر 1990 پلیس اسرائیل كشتاری را در نمازگزاران فلسطینی در مسجدالاقصی مرتكب شد 22 نفر كشته و دهها تن دیگر مجروح شدند؛ این كشتار در واقع انتفاضه اول را شعله ور كرد.
. - در 8 آگوست 1990 مقام های اسرائیل در مسجدالاقصی به قتل عام 22 نماز گزار و مجروح ساختن بیش از 200 نفر دست زدند.
. -در25 ژولای 1995 یك دادگاه عالی اسرائیل قانونی را تصویب كرد كه به یهودیان اجازه می داد در معبد كوهستان (مسجدالاقصی) عبادت كنند.
. -24 ژوئن 1996 دولت اسرائیل به ریاست بنیامین نتانیاهو و ایهود اولمرت شهردار وقت بیت المقدس، طرحهای را برای حفر كانالیهایی در بخش قدیم نزیك به مسجد فراخوان كرد كه واكنش فلسطینی ها به این مسئله بسیار قوی بود و درگیری هایی را در كرانه باختری نوار غره و قدس در پی داشت كه 18 نظامی اسرائیلی و بیش از 70 فلسطینی كشته شدند.
. - در سال 1996 نتانیاهو اجازه حفر تونل داد و در جریان اعتراض فلسطینیان، 75 نفر كشته شدند.
.
مسجدالاقصی
- در سال 1997 دو اسرائیلی به قصد انداختن سر خوك به داخل صحن مسجد بازداشت شدند؛ اونها فراخوان كردند كه در آئین یهود، خوك نجس نیست.
. - در 9 ژوئن 1997 از برگزاری نماز جمعه ممانعت به عمل آمد.
این اتفاق اولین باری بود كه از وقت جنگهای صلیبی از 1187 میلادی تاكنون رخ داد.
. - 29 سپتامبر 2000 آریل شارون رئیس مخالفان راست گرا وارد مسجدالاقصی شد و فلسطینی های سعی كردند مانع شوند؛ پلیس اسرائیل 16 فلسطینی را كشت و دهها تن را مجروح كرد كه آغازگر انتفاضه دوم شد.
. - 5 فوریه سال 2007 اسرائیل اقدام به حفر مسجد الاقصی و از بین بردن باب المغابه در نزدیكی دیوار براق كرد.
.  .

رسالت بشری و اسلامی

اقدام اخیر صهیونیست ها علیه قبله اول مسلمین نه اولین شیطنت سردمداران تل آویو بوده و نه آخرین اون خواهد بود.
. مسجدالاقصی تا به امروز دورانی سخت و پر خطر را پشت سر گذاشته و از این پس نیز چنین خواهد بود، اما در این بین رسالتی بر عهده مسلمانان هست و اون واكنشی متحد و محكم به شیطنت هایی هست كه سران رژیم اسرائیل هر از چندگاه صورت می دهند.
.
مسجدالاقصی
گرچه اسرائیل در سال های گذشته در تلاش بود تا تخریب این بنای اسلامی و بشری را به افراد و گروههای تندی بدهد كه هیچگونه خواستگاهی در جامعه پست مدرن اسرائیل ندارند، اما این اقدام اون هم از سوی هیئت حاكمه حكایت از اون دارد كه تخریب بنای اسلامی یك هستراتژی قانونمند از سوی سران صهیونیسم اون هم حتی در خاورمیانه مدرن هست.
.  . مرکز اسناد انقلاب اسلامی www.irdc.ir.  .  .

نظرات کاربران

92 out of 100 based on 62 user ratings 662 reviews